Alternatifim Cafe

Zach Braff

Discussion started on Yabancı SanatçılarZachary Israel Braff (d. 6 Nisan 1975) ABD'li aktör, yönetmen, senarist ve yapımcı. 2000'li yıllarda NBC televizyonunda gösterilen Scrubs adlı dizide "John Dorian-J.D." karakteriyle ünlendi. Braff, 2004 yapımı Garden State filmini yazdı ve yönetti. Yine aynı adı taşıyan filmin müziğinin yapımcısıydı ve 2005 yılında bu albümle Grammy ödülünü kazandı.

Braff, South Orange, New Jersey'de Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Hal Braff profesör, annesi Anne Brodzinsky ise bir psikologdu. Sanatçının çocukluğunda ebeveynleri boşandılar ve başkalarıyla tekrar evlendiler.

Sanatçı, Stagedoor Manor Performans Sanatları Eğitim Merkezine katıldı. (Stagedoor Manor Performing Arts Training Center). New Jersey'de Columbia Lisesi'ni bitirdi. (Columbia High School). Daha sonra Northwestern Üniversitesi'ne devam etti.

New York Halk Tiyatrosu'nda (New York City's Public Theater) William Shakespeare'in Onikinci Gece ve Makbet oyunlarında bulundu. Woody Allen'ın 1993 yapımı filmi Manhattan Murder Mystery de küçük bir rolle gözüktü. Disney programı "Bebek Bakıcıları Klubü"nde (The Baby-Sitters Club) yine kısa bir rol aldı.

2001 yılında başladığı, NBC televizyonunda gösterilen Scrubs adlı dizide "John Dorian-J.D." karakteriyle Altın Küre ve Emmy ödüllerine aday gösterildi.

Filmografi
1993    Manhattan Murder Mystery    Nick Lipton    
2000    Broken Hearts Club    Benji - Blue Moon    Fred    
2004    Garden State    Andrew Largeman    senarist/direktör/soundtrack yapımcısı
2005    Chicken Little    Chicken Little    (ses)
2006    The Last Kiss    Michael    
2007    The Ex    Tom Reilly    
2008    Open Hearts    direktör/senarist/yapımcı - New York, I Love You    direktör/yapımcı

Yönettiği Scrubs Bölümleri

    * My Last Chance
    * My Best Laid Plans
    * My Way Home
    * My No Good Reason
    * My Growing Pains
#1 - Eylül 11 2009, 04:50:28
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.