Alternatifim Cafe

Trenler Turkcell ile çalışacak

Discussion started on Mobil Operatörler

Türkiye'nin en büyük GSM operatörü Turkcell, Avrupa'da bile olmayan sistemi Türkiye'ye getiriyor!

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener, “Çok yakın zamanda hem otobüs, hem de tren yolculuklarının tamamında internetsiz yer kalmayacak” dedi.

 A Milli Basketbol Takımımızın Avrupa Basketbol Şampiyonası'na katılmak üzere Polonya'nın Wrocklaw şehrinde gelen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener, Turkcell’in yeni projeleri hakkında bilgi verdi.

Yener, Varan, Pamukkale ve Kamil Koç firmalarının 300 civarında otobüsünde internet olduğunu ifade ederken, "Türkiye genelinde 15 bin otobüs var.

Birçok küçük otobüs işletmesi prestij için erişim paketleri aldı. Hatta Diyarbakır'da 'internetli otobüs' şeklinde bilet satanlar var" dedi.

 OTOBÜSLERE ÖZEL CİHAZ

 Otobüsler için 400 $'lık bir cihazın kullanıldığı ama otobüs firmalarından herhangi bir toplu para almadan, 12 aylık bir paket halinde sunulan SİM kartlı (GSM) internet erişiminin gittikçe daha popüler hale geldiği konusu. Yener son 2 ayda otobüs şirketlerinin internet erişim paketi alımında bir patlama yaşandığını söyledi.

 TESTLER SONUCU TURKCELL’DE KARAR KILINDI

Yakın zamanda trenlerde de internet kullanılabileceğini açıklayan Yener, "TCDD İstanbul-Ankara, Ankara-Adana, Ankara-İzmir ve İzmir Bandırma hatları için 3 operatör firmadan internet erişim testi istedi. Testler sonucunda da Turkcell ile çalışma kararı aldı" dedi. Geçtiğimiz hafta belli olan test sonuçlarıyla trenlerde yemek vagonu, önceki veya sonraki iki-üç vagonda kablosuz internet kullanmanın mümkün olacağını ifade eden Yener, "Tren içinde Faraday Kafesi ile bir Wi-Fi network yaratılmışmış olacak" şeklinde konuştu.

 BU SİSTEM AVRUPA’DA YOK

 Yener Avrupa'da trenlerde henüz internet erişimi olmadığını da söylerken, "Hızlı trenler için hız sınırında handover (İnternet erişiminde bir baz istasyonundan diğerine aktarılması testi) yapılıyor. GSM R (Railway) standardının test edildiği çalışmada trenin tam sınır değerdeki hızla hareket etmesi işleri biraz zorlaştırıyor" dedi.

 DATA HATTINDA ORTALAMA GELİR 2 İLE 7 TL ARASINDA

 Diğer kurumsal bir SMS uygulaması (M2M yani makinadan makinaya)  olan seralardaki uygulamanın da yayılmakta olduğunu belirten Yener, ses ile data hattından aynı verginin alınmasının bu tür uygulamaların yayılmasını önlediğini söyledi ve data hattından ortalama gelirin 2 ila 7 TL arasında olduğunu, buna karşın aynı hat için devlete 51 TL vergi ödendiğini vurguladı.

#1 - Eylül 08 2009, 15:46:44

Otobüste koltuğu arkaya doğru yatırıp, dizüstüyle internete bağlanmak kadar keyifli birşey yok.
#2 - Eylül 08 2009, 15:49:47
  :ask düş #

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.