Alternatifim Cafe

5 haftada 60 bin kişi VINN'ladı

Discussion started on Mobil Operatörler

3G sonrası veri kullanımında 3 kat artış yaşandı, Turkcell modem siparişlerini öne çekti

Türkiye'de 60 bin adet VIN modem satıldığını ifade eden Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener, Çin'e verdikleri VIN modem siparişlerini öne çektiklerini söyledi. Polonya'da bu akşam başlayacak olan Avrupa Basketbol Şampiyonası maçlarına katılmak için Wrocklaw şehrine gelen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'de 3G teknolojisine geçildikten sonra veri kullanımında 3 kat gibi yüksek bir artış oranı olduğunu belirten Yener, teknoloji başladıktan sonra 5 haftalık süre zarfında 60 bin adet VIN modem satıldığını sözlerine ekledi. 2G'lilerin de çıkan reklamlar sayesinde interneti fark ettiğini ifade eden Yener, veri kullanımını asıl tetikleyenin notebooklar olduğunu söyledi.

BTK'nın 3 senede ulaşılacak sınırı olarak koyduğu hedefe ulaştıklarını söyleyen Yener şöyle devam etti: "Turkcell son dönemde sürekli olarak 3G baz istasyonu kurdu. 16 bin 500 2G, 3 bin 3G olmak üzere toplam 19 bin 500 baz istasyonuna sahip olduk. Baz istasyonları ise nüfusun yüzde 60'ını kapsıyor" dedi.

3G'den sonra beklediklerinin üzerinde bir satış gerçekleştiğine dikkatleri çeken Ekrem Yener, Çin'de üretilen modemler için verilen siparişleri öne çektiklerini ve birçok kişinin "internete girilen bir alet varmış" diyerek talepte bulunduğunu da sözlerine ekledi.

BAZ İSTASYONLARI ZARARLI MI?

Baz istasyonları zararlı mı zararlı değil mi şeklindeki bir soruya da yanıt veren Yener şöyle konuştu, "Bütün belediye başkanlarının davet edildiği bir toplantıya katıldık. Ankara Üniversitesi Radyoloji Bölümü'nden bir profesör baz istasyonlarının söylenildiği kadar zararlı olmadığını belirtti. Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü'nün de yaptığı araştırmalar var. Baz istasyonları  sürekli olarak yenileniyor."

#1 - Eylül 07 2009, 18:21:36

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.