Alternatifim Cafe

İlk Pardus 2009 İncelemesi

Discussion started on Linux İşletim sistemi

İlk Pardus 2009 İncelemesi
Pardus 2009, duyurulmasının ardından 24 saat geçmeden, yabancı kullanıcı siteleri ve haber portallarına da konuk olmaya başladı. Pardus 2009'un çıkmasının hemen ardından gelen ve ayrıntılarını aktaracağımız ilk inceleme, epey olumlu izlenimler içeriyordu.

İlk Pardus 2009 inceleme yazısı, ITLure isimli blogda yayınlandı. Bu ilk incelemeyi kaleme alan ve KDE hakkında olumsuz düşüncelere sahip olduğunu saklamayan yazarın, Pardus ile KDE'nin "keyfini sürmeye" başladığını itirafı, yazının en ilginç bölümlerinden biriydi.

Sözü iyisi mi, ITLure'un yazarından yaptığımız alıntılara bırakalım:

•Sonuçlar genelde bir yazıyı başlatmanın aksine sonlandırırlar; ama ben bunu baştan söylemeliyim ki Pardus 2009 bu güne kadar denediğim, etkileyici bir şekilde yapılmış en iyi Linux dağıtımlarından biri.
•Sistemin kurulumu o kadar kolay ki, bunu 6 yaşında bir çocuk bile kolaylıkla yapabilir :). İşimize dönecek olursak, kurulum sonunda yer alan geliştiricilerin güzel dileklerine teşekkür edip sistemimi yeniden başlattım. Başlangıçta KDE biraz yavaş gelse de o kadar da kötü olmadığını söyleyebilirim. Açılışta hemen sistem içinde gezinmeye başladığım sırada karşıma Kaptan belirdi. Eminim bunun ne olduğunu soruyorsunuzdur. Kaptan; temamızı, menü biçimimizi, duvar kâğıdımızı ve diğer birçok başlangıç ayarını bir arada yapabileceğimiz harika bir araç...
•Sistemin neresinde olursanız olun, bunun sıradan bir dağıtım değil de Pardus olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Dosya ve dizin simgeleri, menü düğmeleri, hepsi özgün çalışmalar. Hatta ethernet bağlantı göstergesi bile farklı, üzerindeki parlayan kırmızı ve yeşil ışıkları sayesinde ağınızda bir hareketlilik olduğunda bunu bu ışıklar sayesinde anlayabilirsiniz.
•Pardus'un yazılım seçimleriyle devam edelim. Öntanımlı web tarayıcısının Firefox 3.5.1 oluşu beni son derece etkiledi. Güncel yazılımlar benim için her zaman büyük bir artıdır. Sadece bununla da kalınmamış, tarayıcı üzerindeki flash eklentisi de güncel sürümüyle birlikte gelmekte.
•Bilgisayarımın performansına gelecek olursak, dürüst olmak gerekirse Pardus'un en hızlı KDE4 dağıtımı olduğunu söyleyebilirim. Her ne kadar aktif çalışan programlarla beraber sistemimin yavaşladığını görsem de (tabi bilgisayarımın eski olduğunu da eklemeliyim) bütün kalbimle söyleyebilirim ki, KDE'nin keyfini sürdüğümü itiraf edebilirim.
•Görüntü kontrol paneline girmemle beraber, ekran kartım GeForce FX5500 için 173 serisi Nvidia sürücülerini yüklemem önerildi. Paket yöneticisine bir ziyaret ve yeniden başlatılan sistemden sonra göz ziyafetine hazırdım. Evet, masaüstü efektleri otomatik olarak başladı; ben özellikle şeffaf renkli paneli ve mavimsi pencere küçültme efektini çok sevdim. Ve bunlar olurken sevinerek söyleyebilirim ki, bilgisayarım hiç takılmadı bile. Sistem makul derecede performanslı çalışıyor.
Türkiye, En İyi Dağıtımlardan Birine Sahipsin!

ITLure yazarını Pardus 2009'un en çok etkileyen özellikleri, zengin donanım desteği ve çokluortam kodeklerinin yüklü gelmesi olmuş. ITLure yazarının diğer izlenimleriyse şöyle:

•Pardus, USB kameramı takar takmaz tanıdı. HP yazıcım da otomatik olarak ayarlanıp kısa zamanda çıktı almaya hazır hale geldi. Pardus için büyük bir artı daha...
•Bütün çokluortam dosyaları; MP3, WMV ya da MOV dosyaları dâhil, hepsi kurulumdan itibaren kullanıma hazır durumda. Bu yüzden uygun kodek arayıp yükleme gibi bir endişeniz olmasın. Birçok medya oynatıcı da seçiminize sunulmuş: Amarok, SMPlayer, GNOME Player , Dragon Player, JuK ve diğerleri...
•Son olarak; Pardus, kaliteli bir sistem izlenimiyle KDE4'ten zevk almamı sağladı. Kurulumu kolay, ayarlaması kolay, % 100 güncel ve en önemlisi çok kararlı! Daha önce kararlılığı artırmak için eski sürüm yazılımlarla gelen birçok dağıtım denedim ve şunu söyleyebilirim ki, hepsi Pardus'tan daha kötüydü. Umuyorum ki, zamanla yazılım deposu büyüyecek ve diğer masaüstü dağıtımları için de destek verecek.
•Türkiye, şunu bilin ki kendinize en iyi işletim sistemlerinden birini edinmişsiniz bile!
#1 - Eylül 05 2009, 16:48:27
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.