Alternatifim Cafe

Her Başarılı Erkeğin Arkasında Bir Kadın Var Mı?

Discussion started on Bay

Her başarılı erkeğin arkasında sizce bir kadın var mıdır?...

Tek erkeğin yaşamı

Geçen hafta en sevdiğim aktörlerden biri olan Nicolas Cage’in oynadığı Aile Babası(The Family Man) filmini izledim. Filmde Cage günün birinde uyanıyor ve eğer açgözlülük,kariyer ve para yerine aşk, aile ve birlikteliği seçseydi hayatının ne kadar farklı olabileceğini farkediyor.

Filmin konusunu ele vermeden, size filmin veremeyeceğini düşündüğüm iki mesaj verdiğini söylemeliyim. Aşk ve tutkunun birbirinden bağımsız olmadığını anlamanızı sağlıyor.

Fazlasıyla açık

Bir süre önce ben ve o zamanki kız arkadaşımla ayrıldık, kısmen sebep ve onun haklı olarak kariyerimi ondan öne koyduğumu hissetmesiydi. Başka sebepler de vardı ama bu sebep bir yılbaşı günü belirgin bir hale geldi. Yılbaşı partisinde hediyelerimizi birbirimize verirken onun hediyesinden çıkan kartta sözleri bana alçak ama adil bir şekilde saldırıyordu. Kartta yeni yılın iyi şeyler getirmesini diliyordu. Kariyerime. Ona “Bu gerekli miydi?” diyen bir ifadeyle baktım. Bu aslında onun bana “sen her zaman kariyerini benden önce düşüneceksin” deme tarzıydı.

Her erkeğin arkasında...

Bu anlattığım olaydan sonra bu yılın ilk yarısını iyi bir bekar olarak geçirdim. Zaman geçtikçe, herhangi bir konuda bir erkeğin en tepeye çıktığında yanında sevdiği kadın olabileceğine dair şüphelerim arttı. Bir yanda her başarılı erkeğin arkasında mükemmel bir kadın olduğu gerçeği var–şüphem yok ancak bunların hepsi geçmişte yaşandı. Bazılarınız GE Capital’ın başında bulunan Gary Wendt ve karısının hikayesini hatırlar. Wendt, Jack Welch’in değil de kendinin GE’yi kurduğunu iddia edebilecek tek insandır. Bunun nedeni Jack’in şirketinin (General Electric) yaptığı her hareketi finanse eden Gary’nin departmanıydı(GE Capital). Bu da başlı başına bir yazı konusu olabilir.

Yazımın amacı, Wendt ile karısı boşanırken karısı dünyaları istedi. Neden? Onun çabaları sayesinde kocasının bu kadar başarılı olduğunu iddia etti. Doğruyu söylemek gerekirse yanlış da sayılmazdı ama gerçekten Gary’nin servetinin %50’sini hakediyor muydu? Yine ayrı bir yazı konusu olabilecek bir soru.

Hangisini seçersiniz?

Elveda Las Vegas

Olay şu ki Wendt’in karısı mükemmel bir ev hanımıydı. “Aile Babası” filmindeki anahtar ikilem Nicolas Cage eğer aşk ve aileyi seçseydi şu anki o acımasız, kurnaz, çok başarılı ve zengin Birleşme ve Ele geçirme (Merger and Acquisition) uzmanı olabilir miydi? Bu konuyla özel olarak ilgilendim çünkü Nicolas Cage benim en sevdiğim aktörlerden biri ve kendi yolumu çizmeden önce ben de M&A’da kariyer yapmak istiyordum ve son olarak ben de zamanında aile babası vs. yalnız yaşam çekişmesini yaşadım.

Sizi düelloya davet ediyorum

Siz beyefendilere bir önerim var: eğer kendi hayatı, kendi tutkuları, kendi hayalleri olan bir kadınla beraber iseniz o zaman iki dünyanın da bütün güzelliklerine sahip olma şansınız var. Neden mi? Çünkü birçok kadın bir erkeğin aşkı, arkadaşı, karısı ve çocuklarının annesi olabilir ama kaçı aynı zamanda akranı, rakibi, partneri, dostu ve eleştirmeni olabilir? Haklısınız, fazla değil. İşte bu yüzden Aile Babası sıradan değil de insanın gözlerini açan bir filmdi. O zamana kadar kör bir şekilde ya aile babasını ya da yalnız yaşamı tercih edebileceğimi sanırdım ancak filmin sonu benim kafamdaki tüm düşünceleri değiştirdi. Benim hayatımın kadını benim kişiliğime uyan bir kadın olmalıydı. Eğer vasat biri olursam o da vasat olacaktır. Aynı şeyler işiniz ve kariyeriniz için de geçerli. Eğer işinizi ciddiye alır ve sürekli kendinizi geliştirmenin yollarını ararsanız o zaman sizin bu açlığınızı, tutkunuzu karşılayabilecek bir iş sahibi olacaksınız.

Hayatın dönüm noktası

Tabii ki bir çiftin birbirlerine verdikleri “ölüm bizi ayırana kadar” sözü sadece teoride kalıyor.  İlişkiler ya bu deveyi güdersin ya da bu diyardan gidersin anlayaşından çok uzlaşma ile ilgilidir. Ne zaman bir eş sevdiği için kendini feda etmelidir? Bu geleneksel olarak kadının dezavantajlı olduğu bir konu, ama şu an böyle değil. 80'lerdeki komedilerden, Growing Pains, biri geleneksel aile rollerine parmak basan ilk yapımlardandı. Dizi annenin başka şehirde iş bulup babanın da onun yanında gitmeye karar vermesiyle bitti. Bu geleneksel aile rollerininin değiştiğini gösteriyor.

Söylemek istediğim hayatınızı değiştirecek bu sihirli insanı bulduğunuzda kariyerinizdeki küçük bir kayma herşeyin sonu değildir. Neden mi? Çünkü bu insan iş ne kadar önemli olursa olsun sevdiğinizde ailenin ve aşkın işten önce geldiğini anlamanızı sağlayacak. Ve bahsettiğimiz filmde kötü Nicolas Cage karakteri için sevdiği kişi veya onun Cage’e hissettirdikleri en büyük kötülük olacak. Herşeyini verdiği işi de onun için önemini yitirecek.
#1 - Eylül 04 2009, 14:45:31
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Düzenli bi hayat başarının anahtarı olduğu için evli olmak bekar olmaktan iş hayatında daha avantajlı
#2 - Eylül 04 2009, 16:05:36
Özlemişim buraları =)

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.