Alternatifim Cafe

Su Ne Renktir?

Discussion started on Lüzumsuz Bilgiler

Alışıldık cevap suyun rengi olmadığıdır; su "şeffaf" ya da "saydam"dır ve denizin mavi görünmesinin tek sebebi gökyüozünün denizin üzerine yansımasıdır.

Yanlış.
 Su aslında mavidir.

Son derece soluk bir tonudur,ama mavidir.Bunu doğada,kardaki derin bir deliğe ya da donmuş bir şelalenin kalın buzlarının içine baktığınızda göreobilirsiniz.Çok büyük ve çok derin beyaz bir havuzu suyla dolodurup içine baktığınızda,su mavi görünecektir.

Bu soluk mavi ton,suyun içine değil ama suya baktığımızoda,bazen neden şaşırtıcı bir biçimde mavi renk aldığını açıkolamaz.Gökyüzünden yansıyan renk kesinlikle önemli bir rol oynar.Bulutlu bir günde deniz tam olarak mavi görünmez.

Ama gördüğümüz ışığın tamamı suyun yüzeyinden yansıomaz;bu ışığın bir kısmı yüzeyin altından gelir.Su ne kadar bulanıksa,o kadar çok renk yansıtır.

Denizler ve göller gibi büyük su kütleleri genellikle son deorece yoğun bir biçimde mikroskobik bitki ve su yosunu içerir.Irmaklar ve göletler son derece yoğun bir biçimde toprak ve diğer katı asıltıları içerir.

Bütün bu parçacıklar,suyun yüzeyine geri dönen ışığı yanosıtıp dağıtarak gördüğümüz renklerde büyük sapmalara neden olurlar.Parlak mavi bir gökyüzünün altında bazen göz kaomaştırıcı yeşil bir Akdeniz görmemizin sebebi budur.
#1 - Eylül 01 2009, 16:47:47
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Ben renksiz olarak biliyodum.
#2 - Eylül 08 2009, 20:11:01
Özlemişim buraları =)

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.