Alternatifim Cafe

Wikipedia kontrolü ele alıyor

Discussion started on Network, İnternet ve Güvenlik

Çevrimiçi ansiklopedilerin en ünlüsü Wikipedia, bazı konu kategorilerindeki yazı girişlerini yayına vermeden önce kontrolden geçirecek.

Firma sözcüsü Mike Peel, özelllikle yaşayan kişiler ve bazı kurumlarla ilgili sayfalarda okuyucunun girmek veya değiştirmek istediği bilgilerin önce sayfa editörünün onayından geçeceğini bildirdi.

Yeni uygulamanın “birkaç hafta içinde” başlayacağunu duyuran Peel, iki aylık deneme süresinin sonunda sistemin nasıl işleyeceğine karar vereceklerini belirtti.

Bugüne kadar kayıtlı okuyucuların serbestçe yazı girebildiği veya mevcut yazılarda değişiklik yapabildiği Wikipedia’nın kararı bazı üyelerce radikal ve kabul edilemez bulundu. Ancak Peel, yeni uygulamayı sitenin sürekli yazarlarından 259’suna sorduklarını ve yüzde 80 oranında olumlu yanıt aldıklarını söyledi.

İlk kez Wikipedia kurucusu Jimmy Wales tarafından geçen Ocak ayında duyurulan fikir, sitedeki her hangi bir yazıda yapılan bir değişikliğin işaretlenmesi ve ancak bir site editörü tarafından onaylandıktan sonra yayına verilmemesini öngörüyor.

“Editör kontrolü’ şimdilik sadece İngilizce olan orijinal Wikipedia’da denenecek.
#1 - Ağustos 26 2009, 13:57:29
Gölgeye çarpan kan gibiyim

Aynaya diyorum bu yalan mı

Kendime diyorum: "Uyan artık"!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.