Alternatifim Cafe

Bana mummy deme bebeğim

Discussion started on Magazin

Anti-tiKKy

"Çocuklara erken yaşta İngilizce öğretmek görgüsüzlük" diyen Demet Kutluay'a, Ebru Şallı ve Sema Şimşek destek verdi. Yabancı dil eğitimi konusunda acele etmemek gerektiğine inanan iki anne, "Önce ana dillerini tam öğrensinler" diyor. 9 aylık oğlu olan Yüksel Ak ise tersini savunuyor: Oğlum küçük yaşta İngilizce öğrenmeli!

Kızı İrem 2.5 yaşına giren, oğlu Ömer de 5.5 aylık olan Demet Kutluay, geçtiğimiz günlerde çocukların yabancı dadıyla büyümeleri ve küçükken İngilizce öğrenmeleri konusunda bir tartışma başlattı. "Bazı bebeklere çok erken yaşta İngilizce öğretiliyor. Bence bu görgüsüzlük... Çocuklarımı yabancı dadıyla büyütmeyeceğim ve küçük yaşta İngilizce öğrenmelerini de istemiyorum. Önce kendi dillerini öğrensinler. Okul çağına gelince de, İngilizce öğrenirler. Sosyetik çocuk yetiştirmek istemiyorum" diyen Kutluay'a, iki ünlü anne Ebru Şallı ve Sema Şimşek destek verdi. 9 aylık oğlu olan Yüksel Ak ise, çocukların küçük yaşta İngilizce öğrenmeleri gerektiğini savundu.

Ebru Şallı
Çocukların çok küçük yaşta İngilizce öğrenmesini doğru bulmuyorum. Çünkü bu sefer ikilem yaşıyorlar. Önce ana dillerini iyi konuşmaları gerek! Zaten artık çocuklar zeki. Okulda sorun yaşamadan hemen İngilizce'yi öğrenebiliyorlar. Zaten yabancı dadıyla büyütmenin sebebi de çocukların sıfırdan İngilizce öğrenmesi. Bunu önce ben de düşündüm ama doğru olmadığına karar verdim. Küçük yaşta İngilizce öğrenme telaşına girmemek gerekiyor.

Sema Şimşek
Biz yabancı dadı tercih etmedik, dadımız Türk. Yaptığım araştırmalar sonucunda dil eğitiminin üç yaşından sonra başlaması gerektiğini öğrendim. Çünkü bazı çocukların üç yaşına kadar yabancı bir dil öğrenmeleri kendi dillerini tam konuşamamalarına sebep oluyormuş. Bu yüzden de biraz daha büyüdükten sonra Rüzgar'ı yabancı dil eğitimi veren bir yuvaya verebilirim. Beyin o yaşlarda taze olduğu için her şeyi çabuk öğrenebiliyorlar. Böylece bilgiler bilinçaltına yerleşiyor ve okul dönemlerinde daha çabuk İngilizce konuşabilir.

Yüksel Ak
Ben Demet gibi düşünmüyorum. Çocuklara küçük yaşta İngilizce öğretilmesini doğru buluyorum. Biz de önümüzdeki yıllarda çocuğumuzun İngilizce öğrenmesini istiyoruz. Ama çocuğumu dadıyla büyütmüyorum, ona kendim bakıyorum. Ama benim için zaten önemli olan dadının yabancı ya da olmaması değil; insan olmasıdır.
#1 - Ağustos 22 2009, 15:08:10

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.