Alternatifim Cafe

Kanye West

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - Gruplar

Kanye Omari West (d. 8 Haziran 1977) Amerikalı rap – R&B sanatçısı, hip hop prodüktörüdür.
Müzik hayatına yapımcı olarak başlayan Kanye West, kısa sürede rap şarkıcılığında yükselmeye başladı. Görkemli ve gösterişi seven karakteri basın tarafından pozitif yansıtıldı. Her zaman medya tarafından sevilen ve övülen West’i diğer rapçilerden ayıran en büyük özelliği ise özgüveni.
Her ödül töreninde gözükerek ya da performans göstererek yüzünü bilinçlere kazıdı. Çektiği videolar kendi içlerinde birer olaydı. Rolling Stone dergisine kapak oldu. Üreticilik ve yapımcılık yeteneği, kendisine yaptığı “Gold Digger”, “Jesus Walks” gibi parçaların dışında, Jay-Z ve Ludacris gibi rap sanatçılar için hitler çıkarttı.
West, 2002’de trajik bir trafik kazası geçirdi. Kısa sürede kendisini toparladı ve 2004 yılında ilk albümü olan “The College Dropout” u yayınladı. Bu albümden “Through The Wire” single’ı çok beğenildi. Bunun arkasından ön plana çıkan “Slow Jamz” single’ının yapımında Twista ve Jamie Fox’un yardımları oldu.
2005’te yapılan Grammy Ödül Töreni’nde 10 tane ödüle aday gösterildi. “The College Dropout”, “En İyi Rap Albümü” ödülünü alırken, “Jesus Walks”, “En İyi Rap Şarkısı” ödülünü West’e getirdi. Bunun dışında Alicia Keys’in seslendirdiği “You Don’t Know My Name” parçasıyla “En İyi R&B Şarkısı” ödülünü sanatçıyla paylaştı. 2005’te ikinci albümü olan “Late Registration”ı yayınladı. Albüm listelerde 1 numaraya çıkarak, büyük başarılara imza attı.
2006’da “Yılın Albümü” Grammy Ödülü’nü alırken, 2006 MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nden de “En İyi Hip-Hip Şarkıcı” ödülünün sahibi oldu. Aynı yıl canlı albüm “Late Orchestration: Live at Abbey Road Studios” yayınlandı.
2007 senesinde “Graduation” adlı 3. stüdyo albümünü piyasaya süren Kanye West, albüm yayınlanmadan önce “Chicago” adlı single’ı hayranlarına iletti. Albümün prodüksiyonunda Timbaland, DJ Toomp, Dwele, Jon Brion ve Mike Dean gibi isimlerle çalışan West, albümle birçok müzik eleştirmeninden tam puan aldı. Albümden ilk single’ı “Can’t Tell Me Nothing” adlı parçasına seçen sanatçı, 2. single “Stronger” ile Amerika listelerinde 2, İngiltere listelerinde ise zirveye yerleşmeyi başardı. Parçaya çekilen video kliple de büyük beğeni toplayan başarılı müzisyen, albümden 3. single için T.I. ile olan ortak çalışması “Good Life”ı seçti.
26 Ağustos 2007'de HBO'nun serisi Entourage'da görünen Kanye West, "Good Life" single'ını ilk defa dizide duyurdu. Aynı sene, MTV Video Müzik Ödülleri Töreni'ne 5 dalda aday olmasına rağmen törenden eli boş döndü. 2007 Grammy Ödülleri'ne 8 kategoride aday olan sanatçı, bu sefer bunlardan ikisini evine götürmeyi başardı.
#1 - Ağustos 14 2009, 21:18:24
Destiny is for losers.
It's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.
-B.

Sevgili westçi zenci.
zenciler ölmez east west bölnmez.
-
severim keratayı sağol.
#2 - Ekim 08 2009, 19:52:59
robotları döven kadının dramı.

Ayy ne çok severim bu adamı.
#3 - Ocak 31 2010, 15:17:34
Yaşamak sansürler eşliğinde, çok sahte.

Süper şarkıları var.Flashing Light şarkısını ne çok aramıştım ya.
#4 - Ocak 20 2011, 22:28:05

Qnoops

Yeni!
---
#5 - Ocak 29 2013, 15:25:57
« Son Düzenleme: Nisan 10 2015, 14:48:35 Gönderen: Qnoops »

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.