Alternatifim Cafe

Fazıl Say, Bach eserlerini yorumlayacak

Discussion started on Klasik Müzik

Anti-tiKKy

Fazıl Say, Mozart'ın hayata gözlerini yumduğu Salzburg kentinde düzenlenecek olan klasik müzik dünyasının en büyük festivalinde, klasik müzik efsanesi Bach'ın eserlerini yorumlayacak.


Piyanist ve besteci Fazıl Say, Wolfgang Amadeus Mozart'ın hayata gözlerini açtığı kent olan Salzburg'da düzenlenen ve klasik müzik dünyasının en büyük festivali kabul edilen etkinlikte izleyici karşısına çıkacak. Say, 31 Temmuzdaki konserinde Johann Sebastian Bach'ın eserlerini yorumlayacak.

Fazıl Say, Salzburg Festivalinin 30 milyon Euro'luk bütçesi ile klasik müzik dünyasının en büyük festival organizasyonu olduğunu söyledi.

Bu festivalin 130 yılı aşkın bir süredir düzenlendiğini ifade eden Say, Wolfgang Amadeus Mozart'ın doğduğu şehir olan Salzburg'un ünlü besteci sayesinde ''klasik müziğin beşiği'' haline geldiğini ve aynı zamanda da kentin Mozart müzeleri ile meşhur olduğunu aktardı.

Salzburg Müzik Festivali'ne son 6 yıl içinde dördüncü kez katılacağını anlatan Fazıl Say, konserin 31 Temmuz Cuma akşamı gerçekleştirileceğini belirtti. Say, konserle ilgili şu bilgileri verdi:
''Salzburg Festivali kapsamında bu sefer sadece Johann Sebastian Bach'ın eserlerini yorumlayacağım bir konser istendi. Bu konserde, besteciye ait 'Chacconne', 'Prelüd Füg' ve 'Piyano ve Orkestra için Re minör Konçerto'yu,Salzburger Kamerata orkestrası eşliğinde seslendireceğim.Ayrıca, bu konserde sonra halka açık bir doğaçlama gecesi yapmam istendi. Buraya sürekli olarak birlikte konser verdiğim ve bestelerimi de yorumlayan keman sanatçısı Patricia Kopatchinskaja'yı da davet ettim. Bach'ın yapıtlarını yorumladıktan sonra bir arada 45 dakika doğaçlama yapacağız.''

Fazıl Say ile Moldovalı sanatçı Patricia Kopatchinskaja, birlikte verdikleri konserlerin ardından değişik klasik müzik parçalarına getirdikleri yorumlar ve başta vurmalı sazlar ustası Burhan Öçal olmak üzere farklı sanatçılarla yaptıkları doğaçlama şovlarla dikkat çekiyor.

''YALNIZLIK KEDERİ İKİNCİ BASKIDA'’


Say, kaleme aldığı makaleler ve daha önce yazdığı ''Uçak Notları'' adlı kitaptan bazı bölümlere yer verdiği ''Yalnızlık Kederi'' adlı kitabının bu ay içerisinde okurla buluştuğunu anımsattı.

Kitapta Sivas olaylarında yaşamını kaybeden Şair Metin Altıok'un kızı Zeynep Altıok ve sanatçı Güvenç Dağüstün'ün yazılarına da yer verildiğini ifade eden Say, kitabın ilk baskısının 5 bin adet olduğunu ve birkaç gün içinde de tükendiğini bildirdi. Bu kitapta, çeşitli notlarının ve değişik konularla ilgili duygu ve düşüncelerinin yer aldığını dile getiren Fazıl Say, kitabın ikinci baskısının dağıtımının başladığını söyledi.

Konser çalışmalarının yanı sıra, üçüncü DVD çalışmasının da hazırlandığını anlatan Fazıl Say, ''Fazıl Say-Life in Tokyo/Fazıl Say-Tokyo'da Yaşam'' isimli DVD çalışmasının Japon yapımı olduğunu kaydetti. Say, ''Bu DVD'nin sonbaharda da Türkiye'ye geleceğini umuyoruz'' diye konuştu.

AVRUPA KENTLERİNDE KONSERLER DİZİSİ


Fazıl Say'ın Ağustos ayında da Avrupa'nın değişik kentlerindeki konserleri devam edecek. Say, ay içerisinde Fransa, Almanya ve İsviçre'de düzenlenecek etkinliklerde izleyici karşısına çıkacak.

Bu kapsamda, 10 Ağustos Pazartesi günü Fazıl Say ile kemancı Patricia Kopatchinskaja, Fransa'nın Menton kentinde düzenlenecek festivalde sahnealacak.

İsviçre'deki Gstaad kenti, 13 Ağustos Perşembe günü Fazıl Say'ı ağırlayacak. Konserde, Çaykovski'nin ''1 No'lu Piyano Konçertosu''yorumlanacak.

Piyanist ve besteci Say, ayrıca Almanya'nın Rheingau kentinde 17 Ağustosta, Bern'de ise 30 Ağustosta iki ayrı konserle seyirciyle buluşacak.
#1 - Temmuz 28 2009, 16:59:54

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.