Alternatifim Cafe

Prototype

Discussion started on Oyun Genel

Resmi web sitesi

Geçmişini arayan bir ölüm makinesi

Her geçen gün yeni videolarıyla göz zevkimizi en üst seviyeye yükselten Prototype, 2008'in 3. çeyreğinde PC, XBOX360 ve PS3 platformları için piyasaya sürülecek. Hepinizin merakla beklediği oyuna yeni video eklenirken, gelen yeni haberleri bir arada toplayarak sizlere bir ön inceleme sunmak istedim.

New York hazır ol, Alex geliyor

New York�un çılgın caddelerinde adından henüz yeni duyulmuş bir virüsten bahsedilmektedir. Prototype adındaki insana devasa özellikler kazandıran bu virüs, Alex adındaki bir gencin laboratuar ortamında vücuduna geçiş yaparak, kısa bir hafıza kaybı yaşatır. Bu virüs nedeniyle hafızasını kaybeden Alex ise, şehri karış karış ederek hafızasını aramaktadır Daha öncede bahsettiğim gibi insana devasa özellikler kazandıran bu virüs, Alex�in bir ölüm makinesine dönüşmesine sebebiyet verir. Alex kural tanımaz, vicdansız adete bir kurt adama dönüşür ve her geçen gün vücudunu daha da kontrole alan bu virüs sayesinde şehri içerisinde, örümcek adamı aratmayacak etkiler yapar. Hızlılığı, çevikliği ve mükemmel dövüş teknikleri ile polislerin bir numaralı hedefi haline gelir. Ancak sonsuz gücü sayesinde arabaları hatta helikopterleri durdurabilecek. Alex�in bir diğer ilginç özelliği ise, daha önce hiç görmediğimiz bir özellik; (Yanlış hatırlamıyorsam) öldürdüğü kişinin yerine geçebilecek ve o kişinin hareketlerini, seslerini ve ek olarak birkaç özelliğini daha taklit edebilecek. Bunu duyduğumda ben de çok heyecanlanmıştım, çünkü öyle bir oynayış tarzı ki, gerçekten oyuncuları merak içerisinde bırakıyor. Kesinlikle bizim için eğlenceli ve bir o kadar da ilginç bir deneyim olacak Prototype. Ayrıca Alex önsezileri oldukça kuvvetli bir insan olacak. Biraz daha açmak gerekirse; kendine yapılabilecek saldırıları önceden algılayabilip, ona göre davranabilecek. Bu ne kadar iyi bir özellik tartışılır aslında, çünkü bu özellik sayesinde yapay zekanın etkilerinin düşeceğini düşünüyorum. Ama bu sadece bir tahmin. Neler olabileceğini oyunu elimize aldığımızda anlarız.

Prototype�in videosunda gördüğümüz görüntülere bakılırsa, Alex�in çok çeşitli savaş yöntemleri var. Bir videosunda elini kesici bir alete çevirip, ortalığı kan gölüne çevirebiliyordu. Hızlılığı sayesinde düşmanlarını çok çabuk halt edebiliyordu. Çok yükseklerden zıplayarak düşmanlarının önlerine sürpriz gibi çıkabiliyordu. Tabii ki bunca özellik yapay zekayı gölgede bırakacağa benziyor. O yüzden Sierra�nın yapay zekaya büyük önem vermesi gerekiyor. Aksi halde oyun yapay zekası nedeniyle oyunu sürekli tekrarlanan bir hale getirebilir.

Ayrıca macera tadındaki aksiyon oyunumuz Prototype, çoklu oyuncu modu sayesinde arkadaşlarınızla sınırsız aksiyon olanağını sizlere sunacak.

Yapımın gözümüze sokulan bir diğer özelliğiyse motoru. Grafiklere ve videolara baktığımızda devrim yapacak kalitede bir fizik motoru var. Günümüz PC sitemlerini zorlayacak ve yeni nesil konsolların özelliklerini iyi kullanacak bir oyun görüyoruz. Şehrin tasarımı çok güzel. New York adeta oyuna taşınmış gibi parlıyor. Bina tasarımları gerçekten çok güzel. Araç tasarımları ve oyunun ana karakteri Alex�in tasarımı güzel yapılmış. Gerçi bu videolarda ne kadar gerçeklik payı var bilinemez. Çünkü hakikaten Killzone 2�den sonra görebileceğimiz en muhteşem grafikleri gördük. Umarım bir aldatmaca yoktur.

#1 - Temmuz 11 2009, 14:42:31

Zeitgeist

Sociopath nickli arkadaşımızın koyduğu resim sayesinde öğrenmiştim bu oyunu. Trailer'ını izledim, müthişti. Bana pek hitap etmese de, gerçekten güzel bir oyun gibi görünüyor.

Öptüm.
#2 - Temmuz 11 2009, 14:44:51

Assassin's Creed'de oyundan atma sorunu olanlar bunuda oynamasın. Kladırmıyor, atıyor (bkz:ben) (6) Ama ekran kalitesini lov yapınca taşıyor yine az bi süre. Ekran kartı ısınınca atıyor oyundan.

Oyuna gelirsek Ceren'in dediği gibi manyak bi oyun acık oynadım. Hele bi kılıç çıkıyor elinden adamın toynağını şeyediyo (6)
Ama güzel önüne gelene dalıyosun dur bi daha girmeyi deneyeyim (6)

Editasyon: Dediğim kılıç yukarda DVD kapağında olan kılıç
#3 - Temmuz 11 2009, 15:13:45
« Son Düzenleme: Temmuz 11 2009, 15:14:42 Gönderen: B StyLeé »

Yok böyle bir combo oyunda ya,felaket özelliklerin eşliğinde tam facia oyunu.Yık,öldür istediğin kişinin şekline gir,katliam yarat,arabaları uçur çıkamadığım bina yok.Hele ki yerden sivri taşlar çıkarması hele ki yüksek sesde oynandığı zaman,saatler sürebilir başından kalkmak.
#4 - Temmuz 11 2009, 20:29:55
Zifir.

Karakter, DarkSector'deki karakter gibi sanırım. DarkSector bu kadar özellikli değil tabi anlatılanlara bakılırsa. Benzettiğim tarafı DarkSector'de karakterin elinden bumerang çıkıyor. Ancak çok müthiş bir oyun o da. Oynayalım bakalım bu nasılmış.
#5 - Temmuz 11 2009, 20:48:34
Şefim sarı kula var mı?

Üşeniyorum yüklemeye.
#6 - Temmuz 11 2009, 23:28:21

Oyun görüntülerine baktım da pek iç açıcı gelmedi ama oynarken daha iyi olur sanırım. 7,35 GB imiş. İndirene kadar gidip alayım en iyisi. :p
#7 - Temmuz 11 2009, 23:34:04
Şefim sarı kula var mı?

oynadigim en iyi oyun denebilir, oyunun bigunde bitirilebilmesi tek kotu yani gerisi super
#9 - Ağustos 15 2009, 13:59:18
Sevmek keman çalmak gibidir, bilmeyen kötü sesler çıkarır.

O dedektörlere sabotaj görevini nasıl başardın ya ben bi türlü bitiremedim orayı. Tuşlara zamanında basamıyorum :Ç
#10 - Ağustos 15 2009, 16:48:29

4 rakam cikiyor orda sadce parmaklarini 1-2-3-4 te hazir tut 4 rakam girdikten sonra deaktif olur
#11 - Ağustos 22 2009, 21:14:43

spider man den pek farkı yok uç kaç döv zıpla  kocaman bi şehir  hiç  bana göre bi oyun değil ama grafikleri hoş
#12 - Eylül 06 2009, 17:13:53
Özlemişim buraları =)

oyun sonucta : )) dunyayi kurtarmayimi hedefliyordun
#13 - Eylül 08 2009, 04:52:46

ya tamam çok güzel. grafikler olsun, vuruş stilleri olsun ve bayağılaşmış oyun senaryosunun dışında olsun ama nasıl desem? öylesine sana ateş eden askerlere ve canavarlara saldırıyosun bitene kadar sonra başka yere geçiyosun falan. kısır döngü yani. gittikçe canavarlar ve askeri şeyler çoğalıyor bilmemne. doğru dürüst amaç yok oyunun içinde. vur, kır hepsi bu.

fakat hakkını yememek lazım müthiş teknikler var herifte. stres atmak için birebir.
#14 - Ocak 21 2010, 16:10:40
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.