Alternatifim Cafe

Milliyetçilik, ırkçılık değildir.

Discussion started on Milliyetçilik

Gökbige

Millet ve Milli Devletler asırlar boyu vardır. Dünya var oldukça da olmaya devam edecektir. Geçen yüzyılın sonlarına doğru, komünizim ve kapitalizmin ‘mensubiyet şuurunu’ ve ‘millet şuurunu’ yok edeceğini söylüyordu.

Sonuçta; mensubiyet şuurunu yok etmek iddiasında olan komünizmin kendisi yok oldu. Kapitalizm de ‘Küreselleşme’ ve ‘Globalleşme’ makyajları ile kılık değiştirdi. Millet ve Milli Devletleri yok etmeyi amaçlayanlar, ‘Millet’ ve ‘Milliyet’ var olduğu sürece milliyetçiliğe ömür biçmenin mümkün olmadığını anladılar. Milliyetçilik; insanların en tabii his, davranış ve duruşlarıdır.

Türkiye’de en sağdan ve en soldan, Türkiye’nin ve Türk Milletinin çıkarlarını dikkate almayan çok az sayıda insan vardır. Türk’e ve Türkiye’ye düşmanlık besleyenler bunu açıkça ifade etmekten korktukları için milliyetçiliği düşman ilan ediyorlar. Zaman zaman milliyetçileri de ‘ırkçılık’ yapmakla suçluyorlar.

SOY ÖZÜRLÜLER IRKÇILIK YAPIYORLAR

Halbuki Türk Milliyetçileri kesinlikle ırkçılık yapmıyorlar. Ziya Gökalp’e göre, “Türkçülük, Türk Milleti’ni yükseltmek demektir. Millet ne ırki, ne kavmi, ne coğrafi, ne de siyasi ne de iradi bir zümre değildir. Millet; lisanca, dince, ahlâkça ve edebiyatça müşterek aynı terbiyeyi almış fertlerden oluşmuş harsi bir zümredir.” diyerek Türk Milleti’nin aynı terbiyeyi almış insanlardan meydana geldiğini anlatmaya çalışıyor.

Fakat üzülerek görüyoruz ki, yaşadığımız son yıllarda Türk Milliyetçiliği, ırkçılık gibi gösterilmek sureti ile ayıplanmak istenmektedir. ‘Milliyetçiyim’ diyenlere, ırkçı, kafatasçı gibi uydurma yakıştırmalarda bululanlar asıl maksatlarını gizlemek istemektedirler.

Halbuki, milliyetçilik ve bilhassa Türk Milliyetçiliği; ne Yahudi siyonizmi ne de Alman nasyonel sosyalizmi gibi kendi ırklarını dünyanın diğer milletlerinden daha üstün olduğunu kesinlikle savunmamaktadır.

Türk Milliyetçiliği, Türk Milleti’nin hakkını arama ve Türk Milletini uygar dünya düzeyine çıkarma Ülküsü’nün adıdır. Türk Milliyetçilerini ırkçılıkla suçlayanların asıl niyetlerini ifade edemedikleri; Türkiye’yi parçalama ve bölme planları Türk Milliyetçileri tarafından bozulacaktır.

Geçmişte Türk topraklarını bölmek için planlar hazırlayanlar bu gün de Anadolu’yu parçalamak için dışta ve içte çeşitli sinsi planlar hazırlıyorlar. Gündeme getirilen “Federasyon” fikri tartışmaları “Kürt Sorunu” için bir reçete olarak önümüze konmak isteniyor.

Bu gün bütün dünyanın anlaştığı tek nokta Türk-İslam düşmanlığıdır. Mondros ve Sevr’de çizilen karanlık tablolar Türk Milletine olan tarihi bir kinin sonucu değil midir? Türkleri tarih sahnesinden silmek için şeytanın bile aklına gelmeyen tertiplere girişildiği, akıllara durgunluk veren entrikaların çevrildiği açıkça görülmektedir. Kısaca meselelere “At gözlüğünü” çıkartarak bakanların gerçekleri daha açık ve net olarak göreceklerine inanıyoruz.

MİLLİYETÇİLİK IRKÇILIK DEĞİLDİR

Bu gün Türkiye’de milliyetçiler hiç bir kimsenin genetik ve anatomik yapısı ile ilgili bir çalışma yapmamaktadır. Asıl soy özürlüler ırkçılık yapmaktadırlar. Türk Milliyetçileri “Türk’üm” diyen herkesi Türk kabul etmektedir. Soyca Türk olmak çok önemlidir ama, huyca Türk olmak çok daha önemlidir.

“NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE”

Osman Topal..
Biraz eski ama hâlâ okunulası bir makaledir. Milliyetçiliğin, milliyetçilik karşıtlarının soğutma amaçlı kullandığı gibi ırkçılık olmadığını göz önüne sermektedir. Toplumda ben Milliyetçiyim diye gezinip ne olduğunu bilmeyen birçok insanımsı varlık vardır, bunlar dikkate alınmayacak kişilerdir, herkes her şeyi bilecek diye bir şey olamaz.
#1 - Haziran 12 2009, 21:13:56

TuRKuaZz

Gereksiz bir konu. Boşuna açılıp sunucunun harddiski, rami, anakartı, fanı vb. ıvırı zıvırı boşuna bir tur atmıştır.
Çünkü bunları anlayacak kapasitede pek fazla kimse yok.
#2 - Temmuz 02 2009, 04:23:13

Gökbige

Bir kişinin ilgisini çeker de öğrenirse ne mutlu banadır. Hiçbir bilgi gereksiz değildir. Bir kişi bile okuyup anlasa kâfidir.
#3 - Temmuz 02 2009, 11:08:34

milliyetçi kelimesini taşıyan partinin ileri ve geri gelenlerine anlatmak gerek bunu, bize değil.

bu arada bence dünya türk olsun. o zaman ırkçılık da kalmaz.
#4 - Mart 21 2011, 04:26:53
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Evet, ırkçılık miliiyetçiliktir.
#5 - Mart 22 2011, 21:42:19

Milliyetçilik ile ırkçılık arasında hiçbir fark yoktur. Sizin dediğinize göre çok güzel bir söz var: B.k değil ebem sıçtı, diye.
Irkçılık da milliyetçilik de aynıdır ve ikisi de faşistliktir.
#6 - Temmuz 12 2011, 15:40:41
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

derjavin

Milliyetçilik ırkıçılık değilse faşistliktir o zaman. Bırakın bunları artık. Hepsi aynı "şey"in suyu.
#7 - Kasım 09 2011, 19:24:33

Sen de bunu yedin.
#8 - Kasım 10 2011, 15:35:49

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.