Alternatifim Cafe

Call Of Duty: Modern Warfare 2

Discussion started on Oyun Genel

Resmi web sitesi

Trailer

E3 Fuarı Gamespot standında yapılan tanıtımda oynanan giriş bölümü

Modern Warfare 2 (başlangıçta Call of Duty: Modern Warfare 2 olarak bilinirdi) Infinity Ward'ın yapımcılığını üstlendiği Birinci Şahıs Nişancı tarzında henüz satışa sunulmamış bir bilgisayar oyunudur. Resmi olarak 11 Şubat 2009'da duyurulmuştur, Activision tarafından yayınlanacak oyunun çıkış tarihi ise 10 Kasım 2009 olarak belirlenmiştir. Buna karşın oyunun adında Call of Duty ibaresi olmayacaktır, Modern Warfare 2, Call of Duty 4: Modern Warfare'in devamı niteliğinde olacak ve aynı olay seyrinde devam edecektir.

Oynanış  

Call of Duty 4: Modern Warfare'deki kapanış bölümü "Mile High Club"'ta yer alan "Özel Kuvvetler"; benzer şekilde Modern Warfare 2'de "Özel Kuvvetler" modu olarak yer alacaktır, hikaye bölümüyle ilişkisi bulunmayan birçok kurgusal ögeyi barındıran tek tek görevler halindedir. Ana hikaye kooperatif oyunu desteklemeyecek, fakat "Özel Kuvvetler" modu iki oyunculu koooperatif oyun seçeneğine sahiptir.

Konu  

Modern Warfare 2, Call of Duty 4'ün bitiminden birkaç yıl sonrası temel alınmıştır. Çavuş "Soap" MacTavish oynanılamayan bir karakter olacak ve Özel Hava Kuvvetleri (SAS)'nde yüzbaşılığa terfi etmiştir. MacTavish Güç 141 Görevi (Task Force 141) adı altında seçkin, birçok ulustan kişilerin yer aldığı bir komando birliğine, yeniden güç kazanan Rus Ultranationalist (Irkçı) örgütüne karşı saldırıya geçmek için başkanlık eder. Rus Örgütü'ne artık Imran Zakhaev'in aynı onun gibi milliyetçilik tutkulara sahip eski yardımcısı Vladimir Makarov tarafından başkanlık edilmektedir. Makarov Zakhaev'in ölümünü sebep göstererek destek toplamaktadır, bu yıllarda Rusya'da güçlü bir üs kurmuştur. Makarov'un hareketine karşı olarak da, onu durdurmak için Task Force 141 adında bir birlik oluşturulmuştur. Oyun bu birliğin bir üyesi olan Sgt. Gary "Roach" Sanderson'un kimliğini üstlenecektir. Görevlerin geçtiği alanlar Rusya'nın dağları, Afganistan'da bir çöl ve Brazilya'nın Rio de Janeiro eyaleti olarak belirtilmiştir.

Geliştirme

Call of Duty serisindeki altıncı oyun başlangıçta Call of Duty 6 adı altında geliştirilmeye karar verilmiştir. 3 Aralık 2008 tarihinde Activision Blizzard tarafından oyunun resmi adı Call of Duty: Modern Warfare 2 olduğu açıklanmıştır. Daha sonra Activision Blizzard Call of Duty başlığının "spekülatif" olduğunu belirterek duyuruyu iptal etmiştir ve aynı zamanda Infinity Ward en son projeleri olan oyunun adını resmi olarak onaylamadıklarını ileri sürmüşlerdir. 11 Şubat 2009'da Activision Blizzard Modern Warfare 2'yi yeniden duyurmuş ve "2009 Yazı"nda geçici bir çıkış tarihi ayarlamışlardır.

Resident Evil 5 oyununda Albert Wesker karakterine için motion capture (hareket yakalama) çalışmasında bulunan Ses sanatçısı Ken Lally  Modern Warfare 2'de seslendirme işinde bulunduğunu onaylamıştır; oyundaki rolü henüz belirlenmemiştir.

Infinity Ward, bir görevin her zorluğundaki değişik noktalarındaki sürekli devam eden düşman hatalarına eğileceklerini dile getirmiştir. Aynı zamanda, tek oyunculu hikaye modunun oyun süresi hakkındaki sorulara karşılık olarak, Infinity Ward Yöneticisi Jason West, söz konusu oyunun 6-10 saatlik uzunluğuyla tepkilere yol açan Call of Duty 4'ten uzun olmayacağını ifade etmiştir.

Pazarlama  

25 Mart 2009'da oyuna ait ilk teaser trailer San Francisco'daki Game Developer Choice Awards (Oyun Geliştirici Seçim Ödülleri)'da gösterilmiştir. Bu teaser aynı zamanda Infinity Ward'ın internet sitesine gönderilmiştir. Teaser'da çıkış tarihi 10 Kasım 2009 olarak duyurulmuş ve oyunun adı Call of Duty: Modern Warfare 2 resmi olarak sadece Modern Warfare 2 olarak kısaltıldığı onaylanmıştır. Söz konusu teaser kısa bir süre sonra Xbox Live Marketplace ve PlayStation Network'te boy göstermiştir. 10 Mayıs 2009'da yayınlanan ikinci teaser'da kar motorsiklerinin sürüldüğünü, akıllı bombalara yol gösterildiğini ve su altı görevlerinin gerçekleştirebildiği oyun özelliklerini takdim edilniştir. Teaser oyunun 24 Mayıs 2009'daki NBA Eastern Conference Finallerinde "gösterilebileceğini" duyurmuştur. Bu "gösterim" ilk tam uzunluktaki güncel oyun içi sahne ve çatışmaların ilk defa bu denli geliştirilmiş bölümler içeren trailer idi; sözkonusu trailer bu sebeple Modern Warfare 2'nin resmi internet sitesinde bulundurulmaktadır.

E3 2009 Fuarı'nda, Infinity Ward iki çoklu oyuncu haritasından ibaret İndirilebilir içerik paketi öncelikle oyunun Xbox Live ve Xbox 360 sürümleri için geliştirileceğini duyurmuştur. "Cliffhanger" adlı başlangıç görevi ve oyuncu karakteri olan Çavuş Gary "Roach" Sanderson E3 Fuarı'nda takdim edilmiştir, karakter ve Yüzbaşı "Soap" MacTavish oyuncuya hiçbir ön bilgi verilmeden Kazakistan'daki Tanrı Dağları bölgesindeki karlarla kaplı alanda düşmüş bir uydudan veri toplamak amacıyla kurulmuş bir Rus havaalanı üssüne sızdığı gösterilmiştir. Görev sırasında kar motorsikletlerine binilebildiği gösterilmiştir.

Şu anda Gamestop internet sitesinde Modern Warfare 2'nin kendisi veya Collector's Edition için ön siparişler verilmektedir. Oyunun kendisi $59.99, Collector's Edition ise $79.99 olarak ücretlendirilniştir.

#1 - Haziran 12 2009, 17:37:04
« Son Düzenleme: Ekim 17 2009, 13:32:50 Gönderen: B StyLeé »

Crysis'den sonra beklediğim sayılı oyunlardan.
#2 - Haziran 12 2009, 22:20:22
Zifir.

#3 - Ağustos 26 2009, 01:19:22
He-man in abisi Çetin.

Konsolda laf mı Eray abi çıktığı bütün platformları yıkacak.

Oyun hakkında biraz daha açıklamalar buldum anlatmak istiyorum:

Bilindiği gibi ilk oyunda Soap MacTavish'i kontrol ediyorduk. Kendisi Captain rütbesine yükseldiği için NPC konumunda olacak. Bu sefer SAS'in başında değil Task Force 141 adlı uluslararası çalışan elit bir birimde görev yapacağız ve sıkı durun millet Captain Price bu oyundada olacak (Artık hayalet olarak mı gelir nasıl gelir bilemem :b)

Konuya gelince, Zakhaev isimli şahsiyet geberiyor ya onun arka planında kalan Makarov Zakhaev'in ölümünden sonra dükkanın başına geçer. Ve şu lanet olası bitmeyen sovyetler birliğinin cephanesini satar yine bizde ona engel olmaya çalışırız. Kim bu Makarov derseniz. Hiç bir istihbarat teşkilatının elinde tam bir bilgi yok. Görev öncesi bize verilen brifingler bile yetersiz olacak hatta gameplay videosunda brifingimiz bile yoktu.

Gameplay'e dönersek. Öncelikle en başta verdiğim gameplay videosunu izleyin size onunla ilgili biraz açıklama yapacağım.  Bildiğiniz gibi brifingsiz göreve gitmemiz sonucunda şans eseri üstte düşen bi askeri uydunun varlığından haberimiz oluyor. Ama bu uydunun kime ait olduğunu tam olarak bilmiyoruz. İşte uydunun olduğu hangara giriyoruz oradaki bilgisayardan o an ne olduğunu kestiremediğimiz önemli bilgileri araklıyoruz. Tam o sırada farkediliyoruz Cpt. MacTavish bize o sırada. Go to plan B diyor. Bizde bombayı patlatıyoruz ve ağır çekimde adamları harcıyoruz (Küçük not. Üste sızdığınızda merhamet ettiğiniz her adam kaçışta karşınıza çıkacakmış) Sonra kar motorlarına biniyoruz ve bir uçurumun sonunda ilk bölümü bitiriyoruz.

Diğer görevlere gelirsek. Afganistan'da mağara baskınları ve Brezilya'da İsa heykeli altında Milis militanlarına karşı mücadele edeceğiz. Brezilya bölümlerinin zorlu olması bekleniyor. Çünkü Milis militanlarıda tıpkı siviller gibi görünecekmiş ve sivillerin bol olduğu yerde çatışacakmışız.

Oyunda farklı olarak su altı görevleri yer alacak işte. Oyunun uzunluğu diğer oyundan biraz daha uzun olacakmış ama çok değil. Infinity Ward bunu sebebini senaryoyu tadında bırakma çabaları olarak söylüyor. 2. kere sıkı durun. Diyelim ki oyunda yoğun bir çatışmadasınız patlama falan oluyor. İşte bu tür sahnelerde bile asla 60 FPS'nin altına düşmeyeceksiniz. Zaten COD serilerinin en büyük artısı dandik sistemlerde bile güzel bi oyun keyfi yaşatması.. (Tryeach oyunları hariç :Ç)

#4 - Ağustos 27 2009, 21:00:32

Zeitgeist

Hıaaaaağğğğğğğ, manyağı olduğum oyun. Dersane mersane dinlemem, onlar da neymiş. Kralı gelse kalkmam başından aga.  :yah
Bekliyoruz.

Edit: Bu oyun için, İsmail Lopus'umu bile satarım. :)
#5 - Ağustos 27 2009, 21:17:57
« Son Düzenleme: Ağustos 27 2009, 21:18:44 Gönderen: Gebere Jackson »

8 buçuk dakikaık  trailer'ı adamı deliye çevirir. izlerken eridim yemin ediyorum.
dikkatli izlemenizi öneriyorum hem. oynayan her kimse tam bir profesyonel. az enerji, çok iş bu olsa gerek. adam şeyini kaşıya kaşıya geçiyor gibi görünse de dikkatli izlendiği zaman gerçekten zor bi bölümü oynuyor. ayrıca silahlara, grafiklere ve yeni eklentiere bittim. kar aracına, aracı sürerken silah kullanmaya ne demeli? gerçekten aşmış adamlar.

2.8ghz işlemci, 4gb ram ve 1 gb'lık ekran kartı kaldırabilecekmi bakalım.
http://www.youtube.com/watch?v=6ZUmTdeaoiQ
#6 - Eylül 02 2009, 20:49:35
« Son Düzenleme: Eylül 02 2009, 20:57:27 Gönderen: Tylers »
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Gelsede bitirsek tadında.
#7 - Eylül 02 2009, 20:59:46
Zifir.

8 buçuk dakikaık  trailer'ı adamı deliye çevirir. izlerken eridim yemin ediyorum.
dikkatli izlemenizi öneriyorum hem. oynayan her kimse tam bir profesyonel. az enerji, çok iş bu olsa gerek. adam şeyini kaşıya kaşıya geçiyor gibi görünse de dikkatli izlendiği zaman gerçekten zor bi bölümü oynuyor. ayrıca silahlara, grafiklere ve yeni eklentiere bittim. kar aracına, aracı sürerken silah kullanmaya ne demeli? gerçekten aşmış adamlar.

2.8ghz işlemci, 4gb ram ve 1 gb'lık ekran kartı kaldırabilecekmi bakalım.
http://www.youtube.com/watch?v=6ZUmTdeaoiQ
256 ekran bile çalıştırır kanka (6)
#8 - Eylül 06 2009, 00:30:40

Yeni videosu geldi hanım

http://www.youtube.com/watch?v=8toHfZm6jNE

Bu arada oyun önüne 'Call Of Duty' ibaresini alacak tekrardan (Tanınabilirlik açısından)
#9 - Ekim 17 2009, 13:32:18

İyi hoş güzelde trailerda bakıyorum iki rambo ortalıkta geziniyor,ortalıkta öyle sağa sola mermi savuşturmalar,şarjör değiştirmeler..Vede düşman bu sırada armut sepetlerini taşıyor heralde,kardeşim ölmeyeciğini biliyoruz bari yaralansaydın be..Fazla rambocu olmuş bu.Ama grafik kalitesi bakımından tartışılmaz elbette
#10 - Ekim 17 2009, 18:44:24
Bat dünya bat.
Kör ol da, piyango bileti sat.

İyi hoş güzelde trailerda bakıyorum iki rambo ortalıkta geziniyor,ortalıkta öyle sağa sola mermi savuşturmalar,şarjör değiştirmeler..Vede düşman bu sırada armut sepetlerini taşıyor heralde,kardeşim ölmeyeciğini biliyoruz bari yaralansaydın be..Fazla rambocu olmuş bu.Ama grafik kalitesi bakımından tartışılmaz elbette
Specs - Op. modunda (Yanlış yazmış olabilirim) Takım arkadaşların yaralanacak ve kan kaybedecek onları kurtarmazsan ölecek aynı şey bizler içinde geçerli olacak..

Ayrıca bir video daha.

Herif E3'te Brezilya bölümünü oynamış izlemenizi tavsiye ederim. Saf aksiyon..

http://www.youtube.com/watch?v=L93GChsUDDM&feature=related
#11 - Ekim 18 2009, 14:09:08

Zeitgeist

http://www.liveleak.com/view?i=e57_1258240147

Çocuk mw2'yi çabuk bitirdi deyyi ağlıyor, duvarı yumrukluyor. Bir de bunun wow'lusu vardı, o daha fenaydı gerçi. sakjdalksd
#12 - Kasım 18 2009, 23:02:56

Modern Warfare' in ilk serisinden başlayarak tutulmasının en büyük etkenlerden biri yükleme ekranındaki uydu görüntüsünün gideceğimiz yerleri zoomlayarak göstermesi. Senaryo ve aksiyon bakımından bu versiyonuda çok şahane. Ayrıca oyun çok güzel grafiklere sahip. Üstelik üst düzey olmayan bir pc de bile güzel grafiklerle oynanabiliyor. Lakin no russian bölümü abartılmış.  . Her güzelin bir kusuru vardır diyerekten oyuna 10 üzerinden 9 verelim.
#13 - Kasım 18 2009, 23:11:39

Xbox ın dvd rom unun gözü hasarlandığı için oynayamıyorum bu şaheser oyunu..Of ulan of.
#14 - Kasım 19 2009, 18:13:07
He-man in abisi Çetin.

on numara oyun, karda motor sürmenin tadıda başka, hele bir uçurumdan atlıyorsun ya oraya bittim (6)
#15 - Aralık 13 2009, 13:31:00

Special ops yani solo play'deki bölümleri açmaya çalıştıkça campaign'i bitirmenin ne kadar basit olduğunu hatta onun iş olmadığını anlayabilirsiniz.

sıdkım sıyrıldı lan! kilit bölgeler veteranda bitirdiğin zaman açılıyor ancak ve veteran seviyesinde bitirmek de harbi göt istiyo. sadece silahı iyi kullanmanız yetmiyor. stratejik yönünüzün de sağlam olması gerek. sezgileriniz falan. öööyle ortaya çıkıp ''huraaaa'' diyerek saldıramıyosunuz. adamın götünden kan alırlar valla ki alıyorlar da. yarısını açtım bakalım şimdilik ve uğraşıyorum daha da.

hile istiyorum bu arada. ciddiyim. çıkarsa haberim olsun.
geçilmiyor bazı bölümler. pis tecrübe istiyo olmmm! oynayın da görün.
#16 - Aralık 16 2009, 22:24:49

Gregor Samsa

ben bir kız olaraktan bayılıyorum bu oyuna ya...xD
#17 - Aralık 17 2009, 15:14:07

Bende bozuk dvd-rom la ite kaka oynadım, oyunun yarısına kadar geldim mükemmel olmuş, atmosfer harika her zaman ki gibi. Ama dedikleri gibi oyun çok kısa galiba. Live moduna yüklenmek lazım.
#18 - Aralık 18 2009, 23:40:17
He-man in abisi Çetin.

Ben bu oyunu online oynayamadıktan sonra ne diye bilgisayarımda tutayımki artık? 7 saatte bitiyor zaten oyunun aslı. geri kalan ise online oyun için yapılmış fakat bin türlü zahmeti var onun da. soktumun şeyi vista'da çalışmıyor.

yapcağınız işe sokayım.
#19 - Ocak 21 2010, 16:06:10

Gregor Samsa

Campagin modu muhteşem olmuş. Ama tadı damağımda kaldı valla. Kısa olmuş sanırım birazcık. Yada her bölümlerin heyecanından öyle geldi. Ama muhteşem bir oyun olmuş gerçekten, böylesini görmedim ben şimdiye dek. Her bölümü bir film gibi. Her ayrıntı bir bir düşünülmüş, detaylar çok zevkli evet. Valla tebrik ediyorum yani, ellerinden öpecem o kadar kişinin. Modern Warfare 3'ü bekliyorum. (:
~
Ve ayrıca Hans Zimmer es geçmemek lazım, muhteşem şarkılar yapmış. Tebrikler.
#20 - Mart 06 2010, 13:11:24
« Son Düzenleme: Mart 06 2010, 15:17:08 Gönderen: Armoni »
Bat dünya bat.

Activision, Call of Duty: Modern Warfare 2’nin indirilebilir içerik paketini bu ay sonunda yayınlayacak.

Oyunun sadece Xbox 360 versiyonu için hazırlanan paket, 30 Mart’ta Xbox Live üzerinden oyuncuların beğenisine sunulacak. Paketin PC ve PlayStation 3 içinse açıklanmayan ve daha ileri bir tarih yayınlanması planlanıyor.
#21 - Mart 11 2010, 18:54:07

Live dan banlıyım ne yazık ki. Ban lı olmasamda microsoft un bedava yayınlayacağını zannetmiyorum.Ms pointleri geçirmeye devam ediyor.
#22 - Mart 13 2010, 00:42:34
He-man in abisi Çetin.

Afganistan temalı bir bölümde elinizdeki makinalı tüfekle etrafta hiçbir terörist(!) olmadığı hâlde etrafınızdaki binalara veyahut kaçışan insanlara ateş etmeye başlayınca hemen yanınızdaki askerden "Allen what are you shooting at? There's nothing there. Cease fire" telkini geliyor. Ve o insanlardan birini öldürdüğünüzde oyun yeniden başlıyor. Keza diğer bölümlerde de böyle.

Şu hassasiyete bakar mısınız ? (:
#23 - Mayıs 23 2010, 11:21:57
« Son Düzenleme: Mayıs 23 2010, 11:32:46 Gönderen: Armoni »
Bat dünya bat.

Bilmiyorum haberiniz var mı? Activision, Infinity Ward'un müdürlerini kovdu (Jason West ve.. hatırlamıyorum) Bunlarda Acti'ye tokat gibi inecek bi hamle yaptı ve Respawn (İsimdeki nükteye bak "yeniden diriliş") isimli oyun firmasını kurdu, bu firmayı EA satın aldı ve Infi'den 7-8 kişi -ki bunlr MW2nin çekirdek ekibinden- buraya geçti. Yani bi MW3 görürmüyüz orası meçhul (6)
#24 - Mayıs 23 2010, 23:59:04

MW3 değil ama onun ayarında bir oyunla kasımın ortalarına doğru merhaba diyecekler bize. Oyunun muhtemel resmi adı da Call Of Duty Black Ops olacakmış.

Oyunun yapımını treyarch üstlendiği için eski isimle anılmayacak call of. Tanıtım videoları oyunun modern warfare serisi gibi tşşklı olacağı yönünde hatta daha iyisini bekliyorum ben, bilmiyorum bakalım.

http://www.youtube.com/watch?v=m0tMq9iKc20&feature=player_embedded
#25 - Mayıs 24 2010, 00:18:11

Gregor Samsa

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.