Alternatifim Cafe

MagmaLinux 9.5 çıktı

Discussion started on İşletim Sistemleri

4 yıl önce başlanan işletim sistemi çalışmalarının sonucunda MagmaLinux 9.3'den sonra yeni sürümüyle görücüye çıktı.

Magma hayatınızı kolaylaştırmak üzere tasarlanmış çok yönlü içerik ve güvenlikli sistem yapısına sahip bir işletim sistemi. 32 bit ve 64 bitlik yapıya sahip. Kolay ve görsel kuruluma sahip Magma 77 dilde kuruluma hazır olarak sunuluyor. 4 ayrı sürümü ile tüm bilgi işlem kullanıcılarına hitap ediyor.

HOME: Evdeki bilgisayar kullanıcıların işlerini daha hızlı ve kolaylıkla gerçekleştirmelerini sağlamak için tasarlanmıştır. Kurulumu tamamlandığında bilgisayarda yapabilecek neredeyse tüm işlevlere programlar ile birlikte sahip olunur.

* FireFox Internet tarayıcısı, " Thunderbird mail ve haber yöneticisi,

* Skype, aMSN, ksIRC ve hepsini bir arada yönetebilen Pidgin, görüşme/mesaj laşma programları, " qBittorent, torrent istemcisi, "SMPlayer, tüm güncel kodekleri içeren multimedya yöneticisi, " Miro, Internet televizyonu,

" K3B CD/DVD yazma programı, " Open Office paketi vb.. " Bunların yanı sıra

''Grafik Menüsü" altında; " PDF editörü,

* DigiKam fotoğraf yönetimi, " Scribus masa üstü yayıncılık, " Gimp resim editörü, programları da çalışır halde sunuluyor. Her yaşa uygun çeşitte onlarca oyun da sistemle birlikte kurulan programlar arasında mevcut.

SERVER:  Yaklaşık 600 kadar paket / program bulunduran sunucular için tasarlanmıştır. İçerisinde bazı programları barındırıyor.

 " Apache2 (Web Server) " Proftp (Ftp Server) " BIND (Name Server) ' DHCP Server

" Courier (MTA) (Posta Sunucusu) " SAMBA Server (Windows File Server) " CUPS (Yazıcı Server) " Openssh

" Wireshark (Ağ İzleme) " Subversion " Synaptics

" PostgreSQL (SQL Server) 'PHP " Iceweasel " Icedove " Java Runtime " KDE, K3B, Lisa

OFFİCE: Magma'nın, Ofis/Büro ortamında kullanmak için tasarlanmıştır. Open office ile birlikte yaklaşık 1100 paket/program bulundurur. OpenOffice açık kaynak kodlu, gelişmiş, dünya çapında yüzbinlerce kurum ve milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir ofis yazılımıdır. Kullanıcı arayüzü, diğer ofis yazılımlarına oldukça benzer. Özellikle Microsoft Office kullanıcıları, birkaç dakika içinde OpenOffice kullanmaya başlayabilir, hiç kullanmamış olanlar kullanışlı arayüzü sayesinde çok kısa bir zaman içinde öğrenebilir. İçerisinde bazı programları barındırıyor.

• Open Office Writer " OpenOffice Calc " OpenOffice Impress " OpenOffice Draw " OpenOffice Base " OpenOffice Mat

DEVELOPER: Yaklaşık 1800 paket/program bulunduran yazılım geliştirmek için tasarlanmıştır. İçerisinde bazı programları barındırıyor.

' gcc, g++, gcj, gdc '

gdb, valgrind

Eclipse

 Qt , Qt Designer, Qt4Linguist

GTK2+ , Gtkmm, Glade , DevHelp

 wxWidgets, wxFormBuilder

 FLTK, Fluid " ProgreSQL, MYSQL

Amaya, KdeWebDevelop

Svn, Git, CVS " PDFEditor

#1 - Haziran 02 2009, 22:31:42

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.