Alternatifim Cafe

UMID M1 En küçük bilgisayar

Discussion started on Ürün İncelemeleri

Dünyanın tam fonksiyonlı mini bilgisayarı..UMID'ın geliştirdiği M1 adlı yeni mini-sistem, dünyanın tam fonksiyona sahip en küçük Windows bilgisayarı olarak bütün dikkatleri üzerine çekti.

Yeni mini-sistem M1, 157x64x17 mm boyutunda ve 313 gram ağırlığında. M1, ultra-taşınabilir yapısının altında, güçlü bir konfigürasyona sahip. Intel Atom platformunun esas alıor olan M1, Windows XP, Windows Vista ve Windows 7 işletim sistemlerini çalıştırabiliyor. Üzerinde 1.33 GHz'da çalışabilen düşük güç tüketimi Atom Z520 işlemcisi bulunuyor.

UMID'in geliştirdiği M1, 512MB bellek kapasitesine, depolama sürücüsü olara k tercihe göre 16GB veya 32GB kapasiteli SSD kullanıyor. SSD tercihi hem boyut ve ağırlık, hem de güç tüketimi ve veri güvenliği açısından mekanik disklere göre avantaj sağlayacak nitelikte. Çünkü M1 ultra-taşınabilir sistemin, sürekli hareket ettirilecek olması, HDD'lerde sıkıntı yatarabilirdi. Fazla depolama alanı için microSD bellek kartı desteği de sunan M1, 1024x600 çözünürlüğünü destekleyen 4.8-inç ekran bulunuyor. Dokunmatik kontrole de imkan tanıyan özel ekran ile, Windows uygulamalarının mobil ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde. Cihaz kablosuz iletişim için WiFi 802.11 b/g ve Bluetooth 2.0 gibi güncel teknolojilere destek ile birlikte geliyor.

M1, Sony'nin VAIO P serisine alternatif olması kuvvetle muhtemel görünüyor. Gerçi tasarım ve konfigürasyon özelliklerindeki bazı detaylar VAIO P serisinin gerisinde kalsa da, hem daha ufak ve hafif olması hem de fiyatının 599 dolar'dan başlıyorolması VIAO P serisine oranla daha alınabilir seviyede…

#1 - Haziran 02 2009, 13:09:13

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.