Alternatifim Cafe

Pharrell Williams

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - GruplarPHARRELL WILLIAMS

Pharrell Williams müzik hayatına 12 yaşında okulundaki caz çalışmalarına katılarak, trampet çalarak başladı. 1990’larda arkadaşları Chad Hugo, Shae ve Mike Etheridge ile R&B tarzındaki “The Neptunes” grubunu kurdu. Bir yarışmada prodüktör Teddy Riley ile tanışan grup, 1994 yılında kendilerinden SWV, Mase, N.O.R.E., Kelis gibi isimlere yaptıkları prodüksiyonlarla bahsettirdiler.

Kullandığı garip ve derin synth rifleri ile modül seslerinin birleşiminden oluşan tarzıyla “The Neptunes Sound” olarak isimlendirilen “The Neptunes”, 2001 yılında N*E*R*D* ismi altında “In Search Of...” albümünü çıkardı. Ancak albümün soundundan memnun kalmayan grup, albümü funk-rock grubu Spymod ile yeniden kaydetti.

The Neptunes’ün gerçek başarısı 2001 yılında Britney Spears single’ı “I’m A Slave For You” ile Nelly single’ı “Hot In Herre”a katkıları ile oldu. Bu sayede “yılın prodüktörü” ödülünün sahibi olurken, “Hot In Herre” da Amerika listelerinde 1 numaraya yükseldi.

2003 yılında, içinde Nelly, Jay Z, Snoop Dogg gibi artistlerin çalışmalarının ve remixlerinin yer aldığı “The Neptunes Present... Clones” albümünü çıkartan Chad Hugo ve Pharrell Williams ikilisi, Jay Z ile olan ortak çalışma “The Black Album” albümünden sonra isimlerini iyice duyurdular.

2004 senesinde çıkarttıkları N*E*R*D* albümü “Fly or Die”dan sonra, Pharrell Williams, 2004 Grammy Ödülleri’nden iki ödülle döndü; “en iyi prodüksiyon” ve Justine Timberlake’ın “Justified” albümündeki çalışmasıyla “En İyi Pop Vokal Albümü”.

Pharrell Williams, Eylül 2005’te ilk solo albümü “In My Mind”dan hemen önce çıkarttığı Gwen Stefani ile ortak çalışması “Can I Have It Like That” ile Amerika listelerinde 48 numarada kalırken, İngiltere’de 3 numaraya kadar ulaştı.

2006 Temmuz’unda çıkarttığı albüm “In My Mind” albümü Amerika listelerinde 3 numara olurken, yalnızca Avrupa’da piyasaya sürülen ikinci single “Angel”, İngiltere listelerinde 15 numara olurken, albümden ayrıca Kanye West ile ortak çalışması “Number One” single olarak yayınlandı.

“In My Mind” albümünden 4. single olarak Snoop Dogg ile ortak çalışması “That Girl” adlı parçayı piyasaya süren Pharrell Williams, 2006 senesini Ludacris ile çalışması “Moneymaker” adlı parçayı single olarak yayınlayarak kapattı.

Madonna, Melody Thornton, Britney Spears, Kaisuan ve Ashanti’nin son albümlerine katkıda bulunan Pharrell Williams, ayrıca Paul Oakenfold ile “Sex ‘N’ Money” adlı parça için biraraya geldi.

Madonna'nın Hard Candy albümündeki on iki şarkıdan yedisine imza atan Pharrell'in 2. solo çalışmasının ismi "Out Of My Mind" olacak.
#1 - Mayıs 22 2009, 22:09:28
(=

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.