Alternatifim Cafe

Eve

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - GruplarEVE

Gerçek ismi Eve Jihan Jeffers olan Eve, 1978'de Philadelphia'da dünyaya geldi. Lise yıllarında kızlardan oluşan EDGP grubunda "Gangsta" lakabıyla anılan Eve, bu grupta En Vogue ve Color Me Bass gibi dönemin ünlü isimlerinin parçalarını yorumluyordu. Bir süre sonra, rapçi Ma$e'nin de cesaretlendirmesiyle, ismini "Eve of Destruction" olarak değiştirerek solo kariyere adım attı. İlk çalışması daha ses getirmeden plak şirketi ekonomik buhrana dayanamayarak iflas edince, Eve yeni bir şirket arayışına girdi. Bu süreçte DMX ile tanışan sanatçı, onun hit single'ı "Ruff Ryders Anthem"ın remix'inde yer aldı. "What Ya Want" isimli bir sonraki çalışması listelerde beklenen başarıyı göstermeyince çareyi The Roots, Blackstreet ve Janet Jackson'la ortak çalışma yapmakta buldu. İşte bu çalışmalar onun hayran kitlesini genişletti. 1999 senesinde çıkardığı ilk stüdyo albümü "Let There Be Eve...Ruff Ryders' First Lady" beklenmedik bir başarıya ve bu başarı sayesinde de Billboard listesine 1 numaradan giren ikinci bayan hip hop sanatçısı ünvanına sahip oldu.

2001'de yayımlanan ikinci çalışması "Scorpion"dan çıkan ilk single "Who's That Girl", sanatçının ilk büyük uluslararası başarısıydı. Gwen Stefani'yle birlikte seslendirdiği ikinci single olan "Let Me Blow Ya Mind" ise bu başarının tepe noktasıydı. Prodüktörlüğünü ünlü Dr. Dre'nin yaptığı parça Billboard listesinde 2 numaraya kadar çıktı ve bir de Grammy ödülü kaptı. Üçüncü albüm "Eve- Olution" 2002'de piyasaya sürüldü. Albümden çıkan ilk single Eve-Alicia Keys ortak çalışması olan "Gangsta Lovin'" oldu. Bu parçayla yine 2 numaraya oturan sanatçının "Satisfaction" ismini taşıyan bir sonraki single'ı ilki kadar başarılı olamadı. Ne yazık ki "Eve-Olution", sanatçının en az satan albümü oldu.

Gwen Stefani'yle birlikte seslendirdiği ve 2005 senesinde yayımlanan "Rich Girl", Billboard listesine 7 numaradan dalış yaptı. Aynı sene, Amerie'nin "1 Thing" isimli hit parçasında da yer alan sanatçı, artık dünya çapında sevip sayılan bir hop hop yıldızı olmuştu. Bu şöhreti kolay kolay sönmeyecek gibi görünen sanatçı, 2007'de dördüncü solo albümü "Here I Am"i kaydetti. Bu albümde Timbaland, Dr. Dre, Pharrell, Swizz Beatz ve Scott Storch'la çalıştığı söylenen Eve'in konuk sanatçıları arasında Sean Paul, Adam Levine, Shakira ve Gwen Stefani var. Albümden ilk single'ı "Tambourine"e seçen hip hopçu güzel, ikinci single'ı Sean Paul'ün yer aldığı "Give It To You" parçasına seçti. Ne yazık ki albümün çıkış tarihi sürekli ertelendi. Eve, 2009'da albümün ismini "Flirt" olarak değiştirdi ve bu kez albümü yayımlamaya kararlı olduğunu açıkladı.

Eskiden kilise korosunda da şarkı söyleyen Eve'in hip hop tutkusu başlamadan önce başarılı bir şarkıcı olduğu biliniyor. 80'lerden ilham alan "All Night Long" parçasıyla şarkıcılığını bir kez daha gösteren Eve'in sinemadaki başarısı da övgüye değer. Vin Diesel'la XXX, Ice Cube ile Barbershop ve Barbershop 2, Queen Latifah ile The Cookout ve Kevin Bacon'la The Woodsman filmlerinde oyunculuğunu gözler önüne seren Eve'in XIII oyunu ve MTV'de bir kısa süre gösterilen Spiderman çizgi filmi için yaptığı seslendirmeler de bulunuyor.
#1 - Mayıs 22 2009, 22:00:45
(=

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.