Alternatifim Cafe

Rihanna

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - Gruplar

RIHANNA

1988 Barbados doğumlu Robyn Rihanna Fenty, müzik hayatına ilk defa lisedeyken iki arkadaşıyla birlikte kurduğu grupla başladı. 2004 senesinde katıldığı bir şovda Mariah Carey’nin “Hero” parçasını seslendiren Rihanna, 15 yaşındayken tanıştığı müzik prodüktörü Evan Rogers aracılığıyla kaydettiği demonun Def Jam şirketine ulaşmasıyla, bu şirketle 16 yaşındayken anlaşmaya vardı.

Sanatçı, 2005 senesinde ilk albümü “Music Of The Sun” ile Amerika listelerinde 10 numara olmayı başardı. Albümden çıkarttığı single “Pon De Replay” Amerika ve İngiltere listelerinde 2 numaraya kadar yükseldi. Tüm dünyada 2 milyon satan albüm, Amerika’da 500,000 satarak Rihanna’ya platin plak kazandırdı.

2. albümü “A Girl Like Me”yi 2006 senesinin Nisan ayında çıkartan Rihanna, bu albümle Amerika listelerinde 5 numara olurken, İngiltere listelerinde 6 numaraya yükseldi. Albümden çıkan single “S.O.S.”, Rihanna’nın Amerikan listelerindeki ilk 1 numarası oldu ve albümden 2. single olarak “Unfaithful” parçası yayınlandı. “Unfaithful”, Amerika listelerinde 6 numaraya ulaştı; albümden ayrıca “We Ride” single olarak piyasaya sürüldü.

2006 MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nden “En İyi R&B Sanatçısı” ödülüne layık görülen Rihanna, aynı sene “Bring It On: All Or Nothing” adlı filmle aktrisliğe soyundu. Ayrıca “All My Children” ve “Las Vegas” adlı dizilerde de ufak roller üstlenen sanatçı, Sean Paul ile çalışması “Break It Off” ile isminden yine bahsettirdi.

Rihanna, 5 Haziran 2007 tarihinde “Good Girl Gone Bad” adlı 3. albümünü hayranlarına ulaştırdı. Albümün prodüksiyonunda Evan Rogers, Carl Sturken, Stargate, Timbaland, Ne-Yo ve J.R. Rotem gibi isimlerle biraraya geldi. İlk iki albümden farklı olarak daha tempolu parçalara imza atan sanatçı, albümden ilk single’ı Jay-Z ile düeti “Umbrella”ya seçti. Single ile Amerika listelerinde zirveye yerleşen başarılı müzisyen, Münih'te yapılan 2007 Avrupa Müzik Ödülleri'nde  "En İyi R&B, Hip Hop" ödülüne layık görüldü.

Umbrella'nın dünya çapındaki başarısından sonra İkinci single "Shut up and Drive" piyasaya sürüldü. Billboard hot 100 listesinde yine en üst sıralarda yer alan parçayı "Don't Stop the Music" izledi. Bu şarkıda Rihanna, Michael Jackson'ın 1983 yılında yorumladığı Manu Dibango'nun Soul Makossa şarkısını sample olarak kullandı. Bu sample'ı parçada geçen "Mama-say, mama-sa, mama-ko-sa" sözlerinin olduğu bölüm oluşturuyor. Bu şarkıyla 15'ten fazla listede zirvede oturan müzisyen, ayrıca Grammy'ye aday gösterildi. Rihanna, Grammy'ye aday olmanın yanında birçok ülkede, birçok ödül töreninde defalarca ödül aldı.

"Hate That I Love You" parçasında Ne Yo ile düet yapan sanatçı, 4. single olarak seçtiği bu şarkıyla Billboard listesinde 6. kez ilk 10'a girdi ve 4. Grammy adaylığına kavuştu. Albüm, toplamda 6 ayrı Grammy kategorisine aday gösterildi. "Good Girl Gone Bad Tour"un bünyesinde Kanada, Amerika ve Avrupa'yı turladıktan sonra 6 Aralık 2007'de Manchester Evening News Arena'da bir performans veren sanatçı, 2008'in başlarında hayranlarına ulaştırılmak istenen "Good Girl Gone Bad Tour" DVD'sinde bu konsere yer verdi.
#1 - Mayıs 22 2009, 22:04:48
(=

Çok değişik ve bir o kadar da güzel sesli hatun. Seslendirdiği şarkıların, yaptığı düetlerin hepsi dinlenmeye değerdir. Kendisi de pek bir güzeldir ayrıca. :))
#2 - Ağustos 13 2009, 21:24:46
Destiny is for losers.
It's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.
-B.

çok süper bi kız en son şarkısı run this town jay-z ve kanye westle güzel yakışmışlar
#3 - Eylül 23 2009, 17:19:15

çok süper bi kız en son şarkısı run this town jay-z ve kanye westle güzel yakışmışlar

bende çok begendım o sarkıyı gercekten sıkı duet
#4 - Ekim 05 2009, 13:58:02

...ve Rated R
Çok genç daha ve çok büyük başarılara imza attı..
Bence o R&B'nin kraliçesi :)
#5 - Haziran 27 2010, 16:41:23
Ölme diye nefesini dinledim.Sen aldın ben verdim,ben verdim sen aldım.
Yoksa uyuduğumu sanacaktın. Uyanma diye ben öldüm.
Ölmezsem uyanacaktın.

benim bile testesteron salgılamama yol açıyor utanmaz.
#6 - Haziran 28 2010, 00:29:03
          "     - büyüyünce ne olacaksın?
+ ben diktatör olacağım ya sen?
- ben turta olacağım..."

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.