Alternatifim Cafe

Doa

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - GruplarDOA


Gerçek adı Doğa Üstündağ olan Doa, 1984 Ankara doğumlu; ancak kendini bildi bileli İzmir’de yaşıyor. Çocukluğundan beri hayatında hep müzik var. On yaşından beri piyano çalıyor. Ailesinin dinlediği blues ve jazz plaklarıyla büyüyen Doa, ortaokuldan bu yana R&B, soul ve rap müzik dinlemekte. İlk kez çocukken Mariah Carey’in parçalarıyla şarkı söylemeye başladı. Blues piyano dersleri alan Doa, Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Bölümü mezunu. Prodüktörü Anıl Savaş Kılıç, Doa’yı 2003 yılında eline geçen bir demo parçada keşfetti. Sanatçı o günden bu yana, Organize İşler filmindeki Hisset adlı parçada yer aldı ve albüm için elliye yakın beste yaptı. 2007’de albüm için stüdyo çalışmalarına başladı.

Doa’nın ilginç bir özelliği de lise yıllarında dans grubu ile şehir şehir dolaşması. Bu çok yönlü ve farklı sanatçı için Billboard’dan Zeynep Yayınoğlu şöyle diyor: Onu ilk dinlediğimizde Türkiye’de kime rakip olabilir diye uzun süre düşünmek zorunda kaldık. İtiraf edelim, bulamadık.

Türkiye’de çok konuşulacağı belli olan Doa, yeni neslin bangır bangır geldiğinin bir örneği. Doa ile ilgili son sözü Rolling Stone Genel Yayın Yönetmeni ve Sabah gazetesi yazarı Mehmet Tez’e veriyoruz: "Herkes Doa’dan söz ediyor. Ama kimsenin bir fikri yok. İlk ya da son fark etmez, Doa başarılı. Kendine has bir sesi ve tarzı var. Besteleri de beğendim. Pek yakında dergi ve gazetelerde görmeye başlayacaksınız. Not edin."

Türkiye’nin ilk R&B sanatçısı Doa’nın aynı adlı ilk albümünün ilk videoklibi olan “Müziğin Doa’sı”, 31 Mart Pazartesi günü ilk defa MTV Türkiye’de yayınlanmaya başladı. Türkiye’nin en büyük rap sanatçısı Ceza’nın da yer aldığı videoklibi, “Badem & Özlem Tekin – Kalpsiz” videoklibiyle tanıdığımız genç yönetmen Dağhan İş çekti.

Videoklipte, Türkiye’de sadece bir adet bulunan, saniyede 1200 kare görüntü alabilen özel bir kamera kullanıldı. Doa ve Ceza’nın çok ilginç görüntülerine yer veren klip, MTV Türkiye stüdyolarında çekildi. Parçanın ve albümün prodüktörü, Ceza’nın Rapstar albümünden de tanıdığımız Anıl Savaş Kılıç. Albüm, Taşoda etiketiyle Nisan ayının ikinci haftasında raflarda olacak. Doa, 1 Mayıs 2008 Perşembe günü Balans Music Hall’da gerçekleşecek olan albüm tanıtım konserini takiben “Müziğin Doa’sı” adlı turnesine başlayacak.

#1 - Mayıs 22 2009, 22:17:03
(=

kendisine gıcık oluyorum
#2 - Eylül 23 2009, 17:19:42

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.