Alternatifim Cafe

Thrash Metal

Discussion started on Müzik Tarihi

xX_NightmarE_Xx

Thrash Metal nedir?Nasıl ortaya çıkmıştır?

Heavy metal müzik türünün bir alt dalıdır. Çoğunlukla kökleri 1970'lerin sonları ve 1980'lerin başlarına dayandırılır. Bu dönemde NWOBHM (New Wave of British Heavy Metal) ve Hardcore Punk müzik akımlarının bazı özelliklerini alarak, kaynaştırarak yeni bir müzik türü olarak ortaya çıkmıştır. Benzer bir diğer tür olan Speed metal`e göre çok daha fazla saldırgan özellikler taşır.Bu fark şarkı sözleri ve müzikten açıkça anlaşılır.
Bazıları 1981 senesini thrash metal için dönüm noktası olarak görse de çoğu insan için hikaye çok daha eskiye dayanıyordu. Black Sabbath’ın “Symptom of the Universe”inde (1975) muhtemelen ilk thrash riff’i bulunuyordu. Hatta “Into the Void” ve “Children of the Grave”den (ikisi de 1971) bile bahsetmek mümkündü. Speed metalin öncü grubu Judas Priest’in 1978 yılındaki “Stained Class” çalışmasında da thrash metal izleri vardı. Grubun bateristi Les Blink’in tempolu ritminin aykırı bir gitar sounduyla birleştiği Tyrant’ın canlı versiyonu da stüdyo kaydına göre thrash metale hayli yakındı.

1980’ler ve 1990’lar Thrash metal adına da en parlak dönemdir. Heavy metal’in daha teknik ve de daha hızlı olan thrash metal en çok söylemleriyle fanları etrafına toplar. Sisteme olan tepkisini açık seçik dile getirir.

Thrash gruplarının bazıları satanist söylemler edinseler de amaçlarının şeytana tapmak olmadığı bellidir

Black metal ve death metal, sonraki yıllarda thrash metalin alt türleri olarak ortaya çıkmışlardır.

Türün öncü ve sonrakilere ilham kaynağı olmuş en önemli grupları:
Slayer
Metallica
Exodus
Testament
Megadeth
Overkill
Destruction
Anthrax
Kreator
Xentrix
Annihilator
Death Angel ve
Sodom gibi topluluklardır.
#1 - Nisan 10 2009, 00:31:33

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.