Alternatifim Cafe

Sevgilimle Kız Kıza Dolaştık!

Discussion started on Magazin

'GÜNEŞİ GÖRDÜM' FİLMİNDE CANLANDIRDIĞI TRAVESTİ CANSU KARAKTERİYLE HERKESİ ETKİLEYEN CEM AKSAKAL: 'OYUNCU KOÇLUĞUMU GERÇEK TRAVESTİLER YAPTI. ROLE HAZIRLANIRKEN O ZAMANKİ SEVGİLİMLE KIZ KIZA GEZMEYE ÇIKTIK.'
Mahsun Kırmızıgül'ün 'Güneşi Gördüm' filminde gösterdiği performansla herkese "vay be" dedirtti CemAksakal. Sarı saçları, ince bacakları ve kadınsı tavırlarıyla, izleyen herkes onu gerçek bir travesti sandı. 26 yaşındaki genç oyuncu, Dokuz Eylül Üniversitesi oyunculuk mezunu. İstanbul'a hocası Barış Erdenk'in yönettiği 'Ağır Roman' oyunu için gelmiş. Uzun süre garsonluk yapıp oyuncu olmak için uğraştıktan sonra da, Organize İşler ve Nokta filmlerinde rol almayı başarmış. Şu anda 'Papatyam' dizisinde Seyfo karakterini canlandırıyor ve bir yandan da insanları 'Güneşi Gördüm' filmindeki Cansu olmadığına ikna etmeye çalışıyor.

Filmi izlediğimde sizi gerçek bir travesti sandım. Ama sert bakışlı bir erkek görüyorum. Nasıl bu kadar gerçekçi oynadınız?

Çok teşekkür ederim. Ama bu br süreçti. Sarp Apak benim eski ev arkadaşım. 'Mahsun Kırmızıgül bir film çekiyorçeşitli karakterler arıyor' diyerek beni görüşmeye götürdü. Mahsun Ağabey 'Cansu diye bir travesti var, oynar mısın' dedi. O zaman küt saçlıydım. Hemen deneme çekimine girdim. Bir hafta sonra aradılar ve 'kabul edildiniz' dediler. Kariyerimde kendimi gösterebileceğim en büyük rol buydu.

AĞDA YERİNE KREMKULLANDIM

Hiç tereddüt etmedinizmi?

Aslında bıçak sırtı bir rol. Fazladan yaptığınız bir şey karikatürize olabilir, bir erkeğin kadın taklidi yapması gibi görünebilirdi. Ama ben denemek istedim.

Travesti olmak adına neler yaptınız?

Filmde oynayana kadar travestiler benim sadece uzaktan gördüğüm ve tehlikeli bulduğum kişilerdi. Cemal Toktaş ve ben role kabul edildiğimizde Mahsun ağabey bize transeksüel Çağla Petek'in numarasını verdi. Yanlarına gittiğimizde tedirgindim. Ama bize oturup hikayelerini anlatarak 'Siz ne kadar iyi oynarsanız bizi o kadar iyi anlatacaksınız' dediler. Erkeksi tavırlarımızı unutmaya çalıştık. Gülme çalışmaları yaptık. Ben bazen abartılı gülüşler yaptım. Travesti arkadaşlarımızın evine ilk gittiğimizdemakyajlar ve kıyafetler süperdi. Bir

sonraki gidişimizde ben elimde pastayla içeri girdim ve 'Kızlar ben geldim' dedim. Ev hallerini görmek benimiçin çok faydalı oldu.

Sigmund Freud "Her erkeğin içinde bir kadın var" der. Sizin içinizdeki kadını bulmanız ne kadar zaman aldı?

1.5 ay travestilerle çalıştık. Onlarla önce topuklu ayakkabıyla yürüme çalışmaları yaptık. Ayrıca onların kendi jargonları var. Tüm bunları not aldım. Sonra fiziksel çalışmalarımız başladı. Ben küt saçlıydım. Önce saçlarımın rengi açıldı ve sarartıldı. Ama kuaförümüz Şahin Gül beğenmedi. Bunun üzerine peruk hazırlandı. Onu da istemedik. Ardından saçlarıma kaynak yapıldı ve sarıya boyandı. Kaşlarım alındı,manikür, pedikür yapıldı. Tümbu aşamalar bir kadın kuaföründe yapıldı. Sürekli kadınlara bir erkek olduğumu ve oynayacağım rol için bunları yaptığımı açıklamak zorunda kaldım.

Kız arkadaşlarımdan ağdanın can yakan bir şey olduğunu öğrendiğim için tüy dökücü krem kullandım.Fiziksel değişimimde transeksüel Ayta Sözeri imaj danışmanlığımı yaptı.

Sizin için en zor kısmı neydi?

26 yıl boyunca erkek olarak yaşıyorsunuz, feminen olmak adına onları bu rolde kırma zorundaydım. Açıkçası saç boyatma işlemi korkunçtu.

Travestileri tehlikeli buluyormuşsunuz. Şimdi nasıl bakıyorsunuz?

Gece dışarı çıktığımda travestiler bana zarar vereceklermiş gibi gelirdi. Ama onları tandığımda "Hepimiz jilet taşımıyoruz. Herkes aynı değil" dediler. Şimdi travestilerden korkmuyorum. Hatta halen bazı arkadaşlarla görüşüyorum.

Ailen nasıl tepki gösterdi?

Babam emekli asker ve şu anda Türkiye AtletizmFederasyonu'nda uluslararası hakemlik yapıyor. Annemçok neşeli bir kadındır. Bu rolü kabul ettiğimde babam'hayırlı olsun' dedi. Sonra fotoğrafları yolladım. Bana telefon edip 'Bugün nasılsın kızım, ay pardon oğlum' diye şaka bile yaptı.

GERÇEK TRAVESTİDEN ONAYGELDİ

Sevgilin var mı?

Yeni ayrıldık ama o süreçte vardı.

Senin kadınlaşma durumunu o nasıl karşıladı?

Evde topuklu ayakkabıyla yürüme çalışmaları yaptık. Benim saçlarım sarı ve uzun olunca kafama bere takıyordum. O da 'Kız kıza' geziyoruz diye bana şaka yapıyordu. Filmi izledikten sonra 'olmuşsun' dedi.

Çekimler sırasında yaşadığın ilginç bir şey oldu mu?

Kurtuluş'ta bir sahne çekiliyordu. Arabalar duruyor ve travestiler pazarlık yapıyordu. Ben o planda yoktum ve oturmuş çay içiyordum. Ekipten olmayan bir travesti bana 'Kapat bacaklarını, o nasıl oturuş' diye bağırmaya başladı. Reji asistanlarımızdan biri 'Bizim oyuncumuz' dedi. Bana dönüp 'Ay öylemi kız, vallahi tam olmuşsun' dedi.

Mahsun Kırmızıgül seni nasıl buldu?

Mahsun ağabeyin başarılı bir yönetmen olduğuna inanıyorum. Açıkçası beni çok rahat bıraktı. Keyifle çalıştım. Sette Cemal Toktaş ve bana 'Teyzemin kızları' diyordu.
#1 - Mart 31 2009, 18:14:38
« Son Düzenleme: Mart 31 2009, 18:15:19 Gönderen: Eirene »

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.