Alternatifim Cafe

Nvidia’nın PhysX’ine Karşı İşbirliği

Discussion started on Donanım

AMD, Intel tarafından satın alınan Havok firması ile yakın bir işbirliğine girdi. AMD bu işbirliği ile birlikte, üzerinde fizik motoru bulunan yeni bir grafik işlemcisi tasarlamayı planlıyor.

Nvidia’nın PhysX teknolojisi aldı başını gidiyor. Öyle ki, piyasada rakipsiz olan bu teknoloji, Sony (Playstation 3) ve Nintendo’yu (Wii) bile ikna etmesi, piyasada bomba etkisi yapacağı söyleniyor.

İşte bu AMD ve Intel’in hiç de hoşuna gitmeyen bir durum. Çünkü Nvidia bu gelişme ile birlikte pazardaki konumuna önemli bir güç katacağı kesin gözüyle bakılıyor.


AMD, Nvidia’ya karşı harekete geçmiş durumda.  Bunun için de Intel tarafından satın alınan Havok firması ile bir işbirliğine gitmesi oldukça ilginç bir durum.

Hatırlayanlar bilir. Geçen sene, Intel ve AMD’nin Nvidia’ya karşı bir güç birliği oluşturacağı herkes tarafından konuşuluyordu. Kısa bir süre sonra, konuşulanların basit bir dedikodudan ibaret olduğu hemen anlaşıldı. Oysa bu sefer durum gerçekten çok farklı.  AMD, bu ayın 26’sında gerçekleşecek olan oyun geliştiricileri konferansında, üzerinde fizik motoru bulunan yeni grafik işlemcisinin duyurusunu yapmayı planlıyor.
#1 - Mart 22 2009, 15:46:06
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.