Alternatifim Cafe

Acı yediğimizde neden burnumuz akar?

Discussion started on Lüzumsuz Bilgiler

Kimimiz acıyı çok severiz kimimiz hiç sevmeyiz! Peki acı yediğimizde burnumuzun neden aktığını hiç düşündünüz mü?

Bunun sebebi acı, baharı ya da keskin kokulu yiyeceklerin mukus salgısının incelmesine ve kolayca akar hale gelmesine sebep olmalarıdır.

Bu tür yiyeceklerin bu sayede ciğerlerin ve solunum yollarının temizlenmesine yardımcı olduğu biliniyor. Acı birşey yediğimizde gözlerimiz yaşarır ve burnumuz akmaya başlar. Aslında eşzamanlı olarak aynı şey akciğerlerimizde de olur. Acı yiyeceklerin özofagus yani yemek borusundaki ve midedeki sinir uçlarını uyararak vücudumuzun bu tip tepkiler vermesine yol açtığı düşünülüyor.

Kimi araştırmacıların çalışmaları, acı yiyeceklerin içinde bulunan maddelerin, solunumla ilgili hastalıklarda kullanılan ilaçlardaki maddelerle çok benzeştiğini ortaya koymuş. Bunlara ek olarak mukus salgısını bu şekilde hareketlendiren maddelere "mukokinetik" dendiğini belirtmekte fayda var. Kırmızı biber bu tip maddelerin en iyi örneği. Sarımsağın ve soğanın ise mukus temizleyici özelliği var.
#1 - Mart 21 2009, 19:38:23
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

acı yediğimizde burnumuz mu akarmış ? hic duymadım :D
#2 - Mart 23 2009, 16:10:06

Keza beni hıçkırıkta tutabiliyor bazen , ama zaten acı yemiyorum.
#3 - Eylül 19 2009, 01:15:33
Bat dünya bat.
Kör ol da, piyango bileti sat.

Anti-tiKKy

Keza beni hıçkırıkta tutabiliyor bazen , ama zaten acı yemiyorum.
O zaman nasıl tutuyor seni o hıçkırık?
#4 - Eylül 19 2009, 15:50:59

bende hep oluyor acı yediğimde..akciğerimiz temizleniyor ama bizim de dilimiz,boğazımız yanıyor :D
#5 - Eylül 19 2009, 17:10:32
Yağma yağmur sağanak bu sağanak için yok sığınak.

O zaman nasıl tutuyor seni o hıçkırık?

Eğer yemek zorunda kalırsam.
#6 - Eylül 19 2009, 17:37:54
Bat dünya bat.
Kör ol da, piyango bileti sat.

vücudun 'histamin'   salgılamasından dolayı olur , grip olduğumuzda onun için antihistaminikte kullanırız.
#7 - Eylül 19 2009, 18:04:47
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,
Zaman ki sana hasta oldu, incelikli haytasın,
Nüksederken raksını,mahallenin maşallahı, eyvallahı,
Güzellik be oğlum
Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın.

Zeitgeist

Her yemekte acı yerim ve şu ana kadar hiçbir yan etkiyle karşılaşmadım. Bünye alıştı sanırsam. (6)
#8 - Eylül 19 2009, 21:06:42

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.