Alternatifim Cafe

Bunları bilmek gerek

Discussion started on Yararlı Bilgiler

İngiltereli Thomas Korne 207 sene yaşamıştır

Elma, soğan ve patatesin tadı aynıdır. Fark sadece tamamen kokularından kaynaklanır. Aslında hepsi tatlıdır

Parmak izleri gibi dil izlerinin de her insan için benzersizdir...

Kağıt para sanıldığı gibi kağıttan değil pamuktan yapılır

Dünyanın en genç üniversite öğrencisi 11,5 yaşındaki Ganesh Sittampalam'dı

İlk yeraltı tünel 1 km. uzunluğunda olmuş ve bundan 4 bin yıl önce Irak'ta Fırat nehrinin altından geçmiştir.

Paraguay dünyanın en yağışlı bölgesidir. Bölgede yağmur neredeyse ara vermez.

Dünyada 2000 e yakın halk ve 3000 e yakın dil var.

Tarih boyu yapılmış savaşların en uzunu İngiltere ile Fransa arasında olmuştur. Bu savaş 115 sene(1338-1453) sürmüştür

İnsanın saçında 102 bine yakın, derisinde ise 20 bine yakın kıl olur. Kıllar her gün 0.35-0.40 mm. uzar

1 saat sureyle kulaklıkla bir şey dinlemenin kulaktaki bakteri sayısını %700 arttırdığını?

Eski Mısırlılar taştan yapılmış yastıklarda uyurlardı.

İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir

Kadınlar erkeklere oranla iki kat daha fazla göz kırparlar

Sarışınların esmerlere göre daha fazla saçı vardır

Soğan doğrarken sakız çiğnemek göz yaşarmasını önler

Üzüm mikrodalga fırında patlar

İnsan yılda en az 1460 rüya görür

İçtiğimiz sular 3 milyar yaşındadır

Çin'de İngilizce konuşan kişi sayısı Amerika'dan daha fazladır

Çakmak kibritten önce bulunmuştur...

En uzun boylu insan 1940 yılında ölen 2,72 metre boyunda ABD'li R.P. Wadlow olmuştur

Kibrit kutusu büyüklüğündeki altın külçesi yufka gibi açılarak bir tenis kortu büyüklüğüne kadar yırtılmadan uzatılabilir

İnsan daha çok oksijen alabilmek ve vücudundaki karbon gazını boşaltmak için esner

İnsan bir günde 28-33 bin litre hava, 500-700 litre oksijen, 2 kilogram yiyecek tüketir

Michel Jordan basketbol oynadığı yıllarda, bir yılda Nike'den, Nike'ın Malezya fabrikası personelinin hepsinden daha fazla para kazanıyordu

ABD, Ohio'da lisans olmadan fare yakalamak yasaktır

Eğer aynı zamanda aksırır, hıçkırır ve gaz çıkarırsanız,
patlarsınız

Aşık olduğumuzda beynimiz "phenylethylamine" üretir. Bu kalp atışınızı hızlandırır ve sizi mutlu yapar. Bu kimyasal madde çikolatada da vardır

Uzayda yerçekimi olmadığı için astronotlar ağlayamaz. Çünkü gözyaşı aşağı düşmez

1994 Dünya Kupası'nda, Bulgaristan futbol takımının 11 oyuncusunun hepsinin isminin sonu "OV" ile bitiyordu

Kahve sarhoş bir insanın ayılmasına yardımcı olmaz. Hatta çoğu zaman alkolün etkisinin artmasına yol açar

Kereviz yerken harcanan kalori,kerevizin içindeki kaloriden daha fazladır

İnsan uzun süre bir böbrek ve bir akciğerle, midesiz, dalaksız yaşayabilir, ama karaciğersiz bir dakika bile yaşayamaz

Bir kilo limonda bir kilo çilekten daha fazla şeker vardır
#1 - Mart 20 2009, 15:09:56
« Son Düzenleme: Mart 24 2009, 22:44:48 Gönderen: Eirene »

yarıdan fazlasını bilmiyorum
paylaştığın için saol...
#2 - Nisan 03 2009, 15:32:23
Hayatım Kural Dışı Olmuş.Kendimin Kuralıyım ߣN ...

£я§@N_05

Elma, soğan ve patatesin tadı aynıdır. Fark sadece tamamen kokularından kaynaklanır. Aslında hepsi tatlıdır

ve

Aşık olduğumuzda beynimiz "phenylethylamine" üretir. Bu kalp atışınızı hızlandırır ve sizi mutlu yapar. Bu kimyasal madde çikolatada da vardır

ye çok şaşırdımm :O

#3 - Nisan 17 2009, 21:34:19
İmzanız kural dışı.

Zeitgeist

Thomas Korne diye arattım google denen yarimde, fekat asparagas diyorlar. En azından 253 yıl yaşamış Çinli dedemizin bir resmi vardı.
#4 - Nisan 17 2009, 21:36:20

1 saat sureyle kulaklıkla bir şey dinlemenin kulaktaki bakteri sayısını %700 arttırması ve insan vücudundaki en güçlü kasın dil olması bana çok ilginç geldi.Soğan doğrarken sakız çiğnemenin göz yaşarmasını önlemesi ilginçliği haricinde çok da faydalı bir bilgi gibi x)).Çakmağın ise kibritten önce bulunduğunu bilmiyordum.Çok güzel, teşekkürler.
#5 - Mayıs 22 2009, 20:46:42

Kibrit kutusu büyüklüğündeki altın külçesi yufka gibi açılarak bir tenis kortu büyüklüğüne kadar yırtılmadan uzatılabilir'' ßuna çOk $a$ırdım :4

#6 - Haziran 07 2009, 19:59:32
'

Gerçekten ilginç bilgiler , sağol Aziz.
#7 - Haziran 07 2009, 20:23:54

Dionysus.

1994 Dünya Kupası'nda, Bulgaristan futbol takımının 11 oyuncusunun hepsinin isminin sonu "OV" ile bitiyordu

Yanlış bilgi.
Oyunculardan birinin adı; Petar Houbtchev idi.               
#8 - Haziran 07 2009, 20:54:32

büyük çoğunluğunu biliyordum ama bilmediklerim için yararlı oldu tşk
#9 - Haziran 08 2009, 18:20:12
Yüzü dost,özü düşmandan usandım.Dili mümin,kalbi şeytandan usandım. Dostum herkesin kahrı çekilirde ben davasız müslümandan usandım..

Kendi dirseğini yalamanın imkansız olduğunu
Ördeğin vakvaklamasının yankı yaratmadığını ve bunu kimsenin açıklayamadığını
Dünyadaki fotokopi makinelerinde meydana gelen arızaların %23 ünün, makinenin üstüne oturup kendi popolarının fotokopisini çekmek isteyen insanlar sayesinde meydana geldiğini
Yaşamın boyunca uyku sırasında yaklaşık 70 böcek ve 10 örümcek yiyeceğini (Mmmmh!!:)
İdrarın zifiri karanlıkta parladığını
Eğer çok şiddetli hapşırırsan, kaburgalarından birini kırabileceğini
Hapşırmayı engellemeye calışırsan, başındaki veya boynundaki damarlardan birinin yırtılabileceğini ve ölebileceğini
Hapşırdığın sırada gözlerini açık tutmaya çalışırsan, yerlerinden fırlayabileceklerini
Domuzların vücut yapılarından dolayı hiçbir zaman başlarını yukarı kaldırıp gökyüzüne bakamadıklarını
Dünya nüfusunun %50 sinin hiç telefonla konuşmadığını
Farelerin ve atların kusamadıklarını
Parmak izleri gibi dil izlerinin de her insan için benzersiz olduğunu
Bu yazıyı okuyan insanların %75 inden fazlasının, dirseklerini yalamaya çalışacaklarını
Biliyormuydunuz?
#10 - Haziran 08 2009, 18:23:19
Yüzü dost,özü düşmandan usandım.Dili mümin,kalbi şeytandan usandım. Dostum herkesin kahrı çekilirde ben davasız müslümandan usandım..

hayvansal bilgiler

Fareler kusamaz.

- Yılanlar duyamaz.

- Zürafalar yüzemez.

- Karıncalar uyumaz.

- Kirpiler suda batmaz.

- Kutup ayıları solaktır.

- Sineklerin 5 gözü vardır.

- Yunuslar gözleri açık uyurlar.

- Develerin üç tane kalbi vardır.

- Zürafaların ses telleri yoktur.

- Zürafaların dili 35 cm kadardır.

- Filler zıplamayan tek memelidir.

- Istakozların kani mavi renktedir.

- Bir sineğin hızı saatte 8 km.dir.

- Kangurular geri yürüyemezler.

- Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar.

- Sığırların dört tane midesi vardır.

- Kediler şeker tadını ayırt edemezler.

- Atlar bir ay kadar ayakta kalabilirler.

- 2,600 kadar değişik cins kurbağa vardır.

- Zebralar beyaz üzerine siyah çizgilidir.

- Baykuş, mavi rengi görebilen tek kustur.

- Timsahlar dillerini dışarı çıkaramazlar.

- Deniz kobrası dünyanın en zehirli yılanıdır.

- Yetişkin bir ayı, bir at kadar hızlı koşabilir.

#11 - Haziran 08 2009, 18:24:23

» Bir kilo limonda,bir kilo çilekten daha fazla şeker olduğunu,

» Timsahların renk körü olduğunu,

» Sadece erkek kanaryaların öttüğünü,

» Yarım kilo bal yapabilmek için arıların iki milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamak zorunda olduklarını,

» Tarantulaların iki buçuk yıl hiçbir şey yemeden yaşayabildiklerini,

» İncilerin sirkede eridiklerini,

» Havuca rengini veren bir karotenin olduğunu,

» Venüs’ün saat yönünde dönen gezegen olduğunu,

» En fazla asfaltlı yola sahip olan ülkenin Fransa olduğunu,

» Sihirli sözcük olan ‘‘Adrakadabra’’nın ilk olarak yüksek ateşli hastaların ateşlerini düşürmek için söylendiğini,

» Eyfel Kulesi’nin tepesine çıkabilmek için 1.792 basamak çıkmak gerektiğini,

» Türkiye’nin kişi başına alkol tüketiminde dünya 3.’sü,sigara tüketiminde ise dünya 4.’sü olduğunu

BİLİYOR MUSUNUZ?
#12 - Haziran 08 2009, 18:25:31

Parmak izleri gibi dil izlerinin de her insan için benzersizdir...

Bu parmak izi ve kornea olmayacak mıydı?
Ben öyle biliyordum ama belki dilde vardır. :)
#13 - Eylül 20 2010, 16:07:39
Binlerce kez baktım aynaya. Her seferinde farklıydı gördüğüm bakışlar. Sanki her geçen gün biraz daha yorgun, yıpranmış.

kornea izi nasıl oluyo ki =))
#14 - Eylül 20 2010, 16:21:14
Bir gün  :rusruleti ZBAM!!!

İz gibi değil ama sadece parmak izi ve kornea kişiye özgü diye biliyorum ben.
Yani hatta bazen adli olaylarda bu korneadan yaralanılıyor sanırım kişiye özgü olduğu için.
Bunu gen gibi ilik gibi düşünebiliriz mesela.
Tek fark 'tek' olması.
#15 - Eylül 20 2010, 16:37:48
Binlerce kez baktım aynaya. Her seferinde farklıydı gördüğüm bakışlar. Sanki her geçen gün biraz daha yorgun, yıpranmış.

Aşık olduğumuzda beynimiz "phenylethylamine" üretir. Bu kalp atışınızı hızlandırır ve sizi mutlu yapar. Bu kimyasal madde çikolatada da vardır.

En güzel bilgi. Çikolatanın aşkla bir ilişkisinin olması çok güzel. Peki o zaman çikolata krizi ne oluyor?   :urfa  :icon
#16 - Ocak 31 2011, 13:36:37
ஜ Buyum ben, sadece bu.
                                    ĢĬŻξM

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.