Alternatifim Cafe

Ankara Üniversitesinde "Latin Amerika" merkezi

Discussion started on Üniversiteler

Ankara (AA)- Ankara Üniversitesi ile Havana Üniversitesi arasında Ankara Üniversitesi bünyesinde Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi kurulmasına ilişkin protokol imzalandı.Ankara Üniversitesi 100. Yıl Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, Küba'nın yurtdışında Atatürk heykeli bulunan tek ülke olduğunu kaydederek, Havana Üniversitesi ile böyle yakın işbirliği gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını ifade etti.

İmzalanan protokolle genel akademik alanda işbirliği yapılmasının hedeflendiğini ve bu çerçevede iki üniversite arasında öğretim üyesi, öğrenci değişimi ve ortak projeler gerçekleştirilmesinin öngörüldüğünü anlatan Taluğ, ayrıca Ankara Üniversitesi bünyesinde Latin Amerika Çalışmaları Araştırma Uygulama Merkezi kurulmasının amaçlandığını bildirdi. Söz konusu merkezin kurulmasına ilişkin çalışmanın YÖK'e sunulduğunu belirten Taluğ, Havana Üniversitesinin bu merkeze eleman göndererek, destek sağlayacağını kaydetti.

''Latin Amerika'nın anahtarının Küba olduğunu'' belirten Taluğ, ''Küba, Latin Amerika'nın girişidir, köprüsüdür. Türkiye'de ilk kez kurulacak böyle bir merkezin güçlenmesinde kendilerinden çok büyük yardım alacağımızı biliyorum, teşekkür ediyorum'' dedi. Taluğ, Havana Üniversitesinde Türk Dili ve Kültürü Anabilim Dalı
açıldığını, bunu heyecanla ve coşkuyla karşıladıklarını dile getirerek, ''Burada atacağımız tohum, hem Ankara'da hem de Havana'da yeşillenerek iki ülke arasındaki
ilişkiye katkıda bulunacaktır'' diye konuştu.

Havana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ruben Zardoya da ''Atatürk'ün ülkesinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu'' dile getirdi. Zardoya, protokolün iki ülke arasındaki ilişkiye katkıda bulunacağını söyledi.Rektör Zardoya, ayrıca ''Küba'da Yükseköğretimin Evrenselleştirilmesi'' konulu bir konferans verdi.
#1 - Mart 05 2009, 22:23:49
Bu içindeki; olmayan beyninin değil aşk'sızlıktan guruldayan midenin sesi.
Sana hayvan dediğimde hayvanlar alınmıyor da sendeki bu tavır neyin nesi ?!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.