Alternatifim Cafe

ödevim var yardım edebilirmisiniz??

Discussion started on Ödev

tartüf adlı eserin kısa ama açıklamalı yani anlaşılır bi özeti lazım arkadaşlar okuyan varsa kısaca anlatırsa çok ama çok sevinirim şimdiden saolun:D  :ühü
#1 - Mart 01 2009, 15:39:57
AZ KAŞARDAN TOST ÇOK KAŞARDAN DOST OLMAZ:D

Tartuffe olabilir mi dediğin eser?
#2 - Mart 01 2009, 15:44:22
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

moliyerin bir kitabıymış sanırım tartüf die okunuyo yazılışını bilmiyorum :S
#3 - Mart 01 2009, 15:58:35

Umarım yeterlidir;

Moliere'in en önemli eserlerindendir. Oyun, saray tiyatrosunda ilk oynandığında kilise çevresini kuşkulandırmış, Moliere'in dine saldırdığı suçlaması yapılmış ve oyunun halka açık tiyatrolarda oynanması yasaklanmıştır. Ne var ki bir süre sonra oyun halka açık tiyatrolarda da oynanmıştır. Dindar bir adam olan Orgon, kilisede tanıdığı Tartuffe'ü evine almış, evinin yönetimini de ona bırakmıştır. Orgon, çok dindar görünen Tartuffe'ün tüm söylediklerine inanır, ona körü körüne bağlanır. Hatta başka birini sevmekte olan kzı Mariane'ı Tartuffe'e vermeye kalkışır. Tartuffe, Orgon'un karısına aşkını ilan eder. Orgon'un oğlu bunu öğrenince babasına haber verir; ancak Orgon oğluna inanmaz, evini ve bütün servetini Tartuffe'e bağışlar. Çocukları, Tartuffe'ün nasıl iki yüzlü bir hain olduğunu anlasın diye babaları Orgon'u masanın altına saklarlar. Orgon, karısına karşı Tartuffe'ün meylini kulaklarıyla işitip gözleriyle gördükten sonra Tartuffe'ü kovar. Fakat Tartuffe, evin asıl sahibinin kendisi olduğunu söyleyerek Orgon'a ailesiyle birlikte evden çıkmasını söyler. Sonunda bir sabıkalı olduğu anlaşılan Tartuffe tutuklanır, Orgon'un kızı da sevdiği gençle evlenir.
#4 - Mart 01 2009, 16:00:51
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

çok çok saol bu benim için yeterliii :D
#5 - Mart 01 2009, 17:28:05

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.