Alternatifim Cafe

Hastaların yarısı doktorlardan yakınıyor

Discussion started on Sağlık

Konya (AA)- Sağlık Bakanlığının 2008 yılına ilişkin hasta hakları hizmetleri ile ilgili hazırladığı istatistiklere göre, hasta hakları birimlerine başvuranların yüzde 51'i doktorlardan şikayetçi oldu.

Hasta hakları birimlerine 2004 ve 2005 yıllarında toplam 35 bin 457, 2007 yılında da 78 bin 633'e kişi başvurdu. 2007 yılında yapılan bu başvurulardan 65 bin 844'ü yerinde çözülürken, geri kalan başvurular ilgili kurullarda görüşüldü. 2007 yılında 103 bin 690 sağlık personeline hasta hakları konusunda eğitim verildi, 365 bin 672 vatandaş da eğitim çalışmalarıyla hasta hakları konusunda bilgilendirildi.

2008 yılında hasta hakları birimlerine başvuranların toplam sayısı 87 bin 562 olarak gerçekleşti. Bu başvurulardan yüzde 84'ü yerinde çözülürken yüzde 16'sı kurullarda görüşüldü. Hasta hakları birimlerine başvuruların yüzde 55'i erkeklerden, yüzde 45'i de kadınlardan geldi. Şikayette bulunanlardan yüzde 31'ini, 41 yaş ve üzerindekiler
oluştururken, bunu yüzde 22 ile 26-30 yaş, yüzde 19 ile 31-35 yaş, yüzde 15 ile 36-41 yaş, yüzde 13 ile 25 yaş ve altındaki grup takip etti. Eğitim durumuna göre
en fazla başvuruyu yüzde 36 ile lise mezunları yaptı, bu grubu ilköğretim ve üniversite mezunları izledi.

-DOKTORLAR ŞİKAYET EDİLDİ-

Hastaların en fazla şikayet ettikleri personel yüzde 51 ile doktorlar oldu. Doktorlardan sonra en fazla, yüzde 11 ile hemşireler, yüzde 9 ile sekreterler ve güvenlik personeli, yüzde 6 ile diş hekimleri, yüzde 3 ile başhekimler, yüzde 1 ile de başhekim yardımcıları şikayet edildi. Hasta hakları başvurularının yüzde 15'i kapsam dışı olarak değerlendirilip işleme konmazken, şikayetlerin yüzde 54'ünde hasta hakları ihlali olmadığı, yüzde 18'inde de hasta hakları ihlali bulunduğu sonucuna varıldı.
2008 yılına ilişkin hazırlanan bu istatistik, hasta hakları ihlallerinin yüzde 59'unun çalışanlardan, yüzde 23'ünün sistemin işleyişinden, yüzde 13'ünün ise teknik konulardan kaynaklandığını ortaya koydu. Hasta hakları ihlallerinin yüzde 5'lik kısmını ise adli konular oluşturdu.
#1 - Şubat 21 2009, 17:57:29
Bu içindeki; olmayan beyninin değil aşk'sızlıktan guruldayan midenin sesi.
Sana hayvan dediğimde hayvanlar alınmıyor da sendeki bu tavır neyin nesi ?!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.