Alternatifim Cafe

Foxconn 45CS

Discussion started on Ürün İncelemeleri


Gücünü atom işlemciden alan anakart torpido gözünü bile süper bir bilgisayara çevrilebiliyor.

Foxconn 45CS
Mini ITX formu oldukça eski ama bu boyutlardaki anakartlar Intel'in netbook'lar için geliştirdiği Atom işlemcilerden sonra ilgi görmeye başladı. Foxconn da bu dalganın ilk temsilcilerinden biri. Artık Atom işlemciler sadece netbook'larda değil, düşük güç tüketimleri ve pasif olarak soğutulabilmeleri sayesinde salon tipi bilgisayarların anakartlarında da kullanılıyor. Foxconn 45CS adlı bu anakartın normal bir anakarttan farkı, boyutları haricinde üzerinde Intel Atom 230 model işlemcinin de gömülü olarak gelmesi. 1.6 GHz hızında çalışan bu işlemci 512 KB L2 önbelleğiyle boyundan beklenmeyecek işlerin altından kalkabiliyor. 45 nm'de üretilmiş olan işlemcinin TDP değeri ise sadece 4 Watt. Bu da serin ve dolayısıyla sessiz bir şekilde görevini yerine getirmesini sağlıyor. işlemcinin üzerini örten ufak alüminyum soğutucu arka panel elemanlarının hizasını geçmediğinden anakartı, şeklini bozmadan en dar ve en ufak yerlerde bile kullanabiliyorsunuz.

945GC yongası ve dahili grafik kartı
Intel'in bir önceki yonga seti serisinde yer alan 945 modeli, 945GC adıyla bu anakartta yer alıyor. 945GC sayesinde bu anakartta 533 MHz'lik DDR2 bellekler kullanılabiliyor. Ancak tek bir slot mevcut olduğundan olabildiğince büyük (en fazla 2 GB'a izin veriliyor) bir bellek modülü kullanmak akıllıca görünüyor. Yonga her ne kadar PCIe X16'yı destekliyor olsa da anakart üzerinde böyle bir slot bulunmuyor. Sadece bir ekstra bileşen için PCI slotu bulunuyor ki bu kullanıcıyı oldukça sınırlıyor.

GMA 950 grafik yongası HD hızlandırma özelliğiyle multimedya bir bilgisayarın tüm gereklerini makul düzeyde yerine getiriyor. Tabii oyun oynamak gibi bir amaca hizmet etmediğini iyi biliyoruz. 24 pinlik güç soketi sayesinde tüm güç kaynakları bu anakartı rahatça çalıştırıyor. Ancak IDE bağlantı seçeneğiniz yok. Sabit disk ve optik sürücü için sadece 2 adet SATA bağlantısı var ve en iyi şekilde değerlendirmeniz gerekiyor. 4 adet USB 2.0 portu bulunan anakartta LAN ve 6 kanal Realtek ses kartı da bulunuyor. Eski tip cihazları kullanabilmek veya anakartı kiosk mantığıyla çalıştırabilmek için seri ve paralel portlar da bu küçük anakartın arka panelini kaplayan bağlantılar arasında. Ürünün 69 dolarlık fiyatı ve kısıtlı özellikleri sadece bir bilgisyaar toplamak isteyenler için biraz anlamsız gelebilir, ama küçük bir çekmeceyi bile basit bir bilgisayara çevirmek niyetindeyseniz bu ürün tam size göre.


Desteklenen İşlemciler
Intel Atom 230
Yonga Seti
Intel 945GC + ICH7R
Bellek Yuvası
1x DDR2 533 MHz
Maksimum Bellek
2 GB
Genişleme Yuvaları
1x PCI
Ses Realtek
5.1
Sabit Disk Arabirimleri
2x SATA
Diğer Bağlantılar
4x USB 2.0, seri ve paralel portlar


Yayınlandığı tarih
Kasım 2008
Yayın tarihindeki fiyatı
69 dolar
Artıları
+ 1,6 GHz Atom işlemci
+ Uygun fiyat
Eksileri
- Tek bellek slotu


#1 - Şubat 12 2009, 22:13:47

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.