Alternatifim Cafe

Slax Turkce Cebinizdeki İşletim Sistemi

Discussion started on Linux İşletim sistemi

Slax - Cebinizdeki İşletim Sistemi
Slax modern, taşınabilir, küçük ve hızlı, modüler yapıda bir Linux işletim sistemidir. Küçük boyutlarına rağmen günlük kullanımda ihtiyaç duyacağınız birçok yazılımı içerir. Sistem yönetim araçları ve iyi organize edilmiş grafik arayüz buna dahildir.

Modüler yaklaşım size Slax'a istediğiniz diğer yazılımları eklemeniz özgürlüğünü sağlar. Eğer en sevdiğiniz metin düzenleyicisini kullanmak istiyorsanız ya da ağ araçları, oyunlar modül yazılımlarını indirip Slax'e kopyalayın, kuruluma, konfigürasyona ihtiyacınız yok.

Slax 6.0.7 küçüktür
Slax bugün sqlzma parçaları olarak tabir edilen şıkıştırma yöntemine öncülük etmiştir. Ayrıca dosya sistemi olarak ta squashfs dosya sistemi kullanır. Bu dosya sistemi de verileri sıkıştırarak sakladığından Slax tarihteki en iyi sıkıştırılmış işletim sistemlerinden biridir.

Bütün Slax modülleri diğer Linux sürümlerinde karşılaşabileceğiniz sıkıştırılmış paketlerin hepsinden çok daha küçüktür. Bununla birlikte dosyaların genişletilmesi, verinin diskten okunmasından daha hızlı olmaktadır.

Slax 6.0.7 taşınabilirdir
Slax kopyanızı USB Flash Bellek'ten, Mp3 Çalardan, Kameradan hatta Sabit Diskten çalıştırın.

Slax'in read-only (sadece okunabilir) parçası (sistem ve veri modülleri) yazılabilir bir dosya sistemi üzerindedir. Bunu AUFS dosya sistemine borçluyuz. Slax dosya sisteminin her alanında hiçbir kısıtlama olmaksızın değişiklik yapabilirsiniz. Read-only (sadece okunabilir) parçalarda yaptığınız değişiklikler yazılabilir bölüme kopyalanır ve hafızada tutulur. Slax yazılabilir bir dosya sisteminde çalışıyorsa değişiklikleri otomatik olarak oraya kaydeder.

Slax'te sabit bir ev dosyasına (home directory) mecbur değilsiniz. bütün root dosya sistemi yazılabilirdir. Diğer çalışan Linux sürümlerinden farklı olarak /kderc değişikliği yapar gibi /bin/bash değişi

TÜRKÇE SLAX

Hadi Sizde Türkçe Slax layın
merhaba arkadaslar simdi sizlere slax ı usb bellege windowsta nasıl kuracagınızı anlatacağım

*butun dosyaları indirdikten sonra flash diskinizi bilgisayara takın sonra da sag tıklayıp biçimlendirin
simdi türkçe slax 6.0.7. dosyasının içindeki 2 tane klasörü flash diskinizin içine atın

*simdi de türkçe slax,ı flash bellegimize kuralım yine flash belleginizin ana dizininden /boot klasorune girin sonra da
bootinst.bat dosyasını calıstırın ve iki kere bi tusa basın sonra da tamamdır. Hepsi bu kadar bilgisayarınızı flash diskinizden baslatın

su ana kadar yaptıklarımıza bi bakalım

slaxı flash bellegimizin ana dizinine attık

boot/bootinst.bat dosyasını calıstırdık

BİLGİSAYAR açıldıktan sonra kendisi türkçe ye dönüştü
türkçe sürümü hiç biryerde henüz yayınlanmadı
işletim sistemi boyutu 192.MB
TÜRKÇE ÇEVİRİ ( XPPROX)

#1 - Şubat 19 2009, 18:30:58

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.