Alternatifim Cafe

Gazanfer Özcan'ı kaybettik

Discussion started on Magazin

Gazenfer Özcan, 1.5 ay önce  rahatsızlanarak Amerikan Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesine alınmıştı. Ünlü oyuncunun durumu bugün kötüleşmişti. Tiyatro sanatçısı Gazanfer Özcan tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
#1 - Şubat 17 2009, 20:37:46
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Allah rahmet eylesin, çok şaşırdım :hönk
#2 - Şubat 17 2009, 20:40:27
Bazı çocuklar hiç uslanmazlar
Onlar hep oyunbozan olurlar
Durmadan üzdüler diğer çocukları
Hep bozuldu oyunun kuralları

Şaşırmakla birlikte çok da üzüldüm şahsen. Allah rahmet eylesin, ailesine ve sevenlerine bol sabır versin.
#3 - Şubat 17 2009, 20:43:08
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Motley

Çok üzüldüm ya çok ta şaşırdım,sevenlerine sabır.
#4 - Şubat 17 2009, 20:44:13

Büyük usta, saygı değer adam; cennet olsun mekanın.
#5 - Şubat 17 2009, 20:44:56

Az önce televizyonda gördüm bende. Hala şoktayım.
#6 - Şubat 17 2009, 20:46:55
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Koskoca çınar... Allah rahmet eylesin .
#7 - Şubat 17 2009, 21:18:42

Zeitgeist

Şoktayım hala.
#8 - Şubat 17 2009, 21:22:23

hönkkkkkk
#9 - Şubat 17 2009, 21:24:16
ruhunu yüzüne giyicek kadar cesur musun?

Burda gördüm ilk defa bu haberi çok şaşırdım ve üzüldüm . Allah rahmet eylesin ...
#10 - Şubat 17 2009, 21:47:57
Piyasadaki tek adam gibi adam, maymun Çarli'ydi...

Seven herkese ve ailesine sabırlar, Rab'ten huzur dilerim..
Üzücü ve büyük bir kayıp.
#11 - Şubat 17 2009, 21:51:41
''Cehennem, başkalarıdır. ''

Bu toplumun güzel yüzlerinden, tiyatro dünyasının yaşayan çok değerli üstadlarından biriydi. Duyunca yüreğimize bir sızı düştü. Elbette her başlangıcın bir bitişi var ama bazı bitişleri kabullenmek zor oluyor. Allah rahmet eylesin. Ailesine ve sevenlerin başsağlığı ve sabır diliyorum.
#12 - Şubat 17 2009, 22:38:51
İNSAN EN GÜZEL KENDİNİ ANA DİLİNDE ANLATIR... KULLANMAK İSTEMİYORSAN BARİ KİRLETME... BİZİ FARKLI KILAN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİMİZDİR DİLİMİZ...
... TÜRKÇE YAZ TÜRKÇE KONUŞ...

Çok çok üzüldüm, Allah rahmet eylesin.. Şok oldum, bu çok kötü bi haber. :/
#13 - Şubat 17 2009, 22:43:28
Yaşamak sansürler eşliğinde, çok sahte.

gerçekten çok sevdiğim birisiydi başarılı bir oyuncuydu Allah rahmet eylesin...
#14 - Şubat 17 2009, 22:51:19
« Son Düzenleme: Şubat 17 2009, 22:51:35 Gönderen: MaDRoXSaGe »
Programmer: CS3-CS4

Severdim Gazanfer Özcan'ı.. Usta ve çok büyük bir tiyatrocuydu.. Sevenlerinin başı sağolsun, yattığı yer nur olsun... :(
#15 - Şubat 17 2009, 22:52:44
Menino quem te fez?
Quem te deu tanta guarida,
Quem te mostrou a beleza
De dançar dentro da briga?

:hönk kötü olduğunu duydumda vefat etiğini yeni öğrendim  :S

Allah rahmet eylesin :(
#16 - Şubat 17 2009, 22:53:31

Çok şaşırdım gerçekten.Allah rahmet eylesin.
#17 - Şubat 17 2009, 23:04:16

delikadir

Şaşırmakla birlikte çok da üzüldüm şahsen. Allah rahmet eylesin, ailesine ve sevenlerine bol sabır versin.
#18 - Şubat 17 2009, 23:06:12

fortune

çok severdim. gerçekten çok üzüldüm.
#19 - Şubat 17 2009, 23:16:06

Sevdiğim ustalardan biriydi. Hâla inanmak istemiyorum ama yapacak bi şey yok. Allah rahmet eylesin.. :(
#20 - Şubat 18 2009, 11:05:13

Sahneler yetim kaldı

Sahneler yetim kaldı 27 Ocak’tan bu yana Amerikan Hastanesi’nde tedavi gören tiyatronun usta oyuncusu Gazanfer Özcan yaşamını yitirdi. Sanatçının son rol aldığı ’Avrupa Yakası’ dizisindeki rol arkadaşları ve sanatçı dostları hastaneye akın etti.

TÜRK tiyatrosunun usta sanatçısı Gazanfer Özcan, solunum yetmezliği ve damar tıkanıklığı nedeniyle tedavi gördüğü Özel Amerikan Hastanesi’nde dün 78 yaşında hayata veda etti. Hastane’den yapılan açıklamada, "27.01.2009 tarihinden itibaren Amerikan Hastanesi’nde kalp yetmezliği ve iskemik serebral vasküler hastalık tanılarıyla tedavi gören ve 13.02.2009 tarihinden bu yana da yoğun bakımda takip edilen tiyatro sanatçısı Sayın Saim Gazanfer Özcan, 17.02.2009 tarihinde saat 19.22’de vefat etmiştir" denildi. Ölüm haberinin duyulmasının ardından başta "Avrupa Yakası" oyuncuları olmak üzere sanatçının bir çok dostu hastaneye akın etti. Sanatçının torunu Tarık Ündüz, "Çok güzel bir dede-torun ilişkisi yaşadık. Dedemi kaybettiğimiz için ailecek çok üzgünüz" dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Meclis Başkanı Köksal Toptan, sanatçının eşi Gönül Ülkü’ye ’Başsağlığı’ diledi.

Ömrünü tiyatroya verdi

1931 yılında İstanbul’da doğan Gazanfer Özcan Vefa Lisesi’ni bitirdi. Lisede "Hisse-i Şayia"daki Bican Efendi rolüyle tiyatroyla tanıştı. Şehir Tiyatroları’nın Çocuk Bölümü’ne katıldı. 1955’te Komedi Tiyatrosu’nda oynanan Mahallenin Romanı oyunu tiyatro yaşamının dönüm noktası oldu. Bu oyunda rahatsızlanan Reşit Gürzap’ın yerine sahneye çıkıp başarılı olunca kadroya girdi. 1962 yılında Gönül Ülkü ile evlendi ve "Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu"nu kurdu. Çok sayıda sinema filminde de rol alan Gazanfer Özcan’a, 1998 yılında Kültür Bakanlığı Devlet Sanatçısı ünvanı verildi. Özcan, Avrupa Yakası dizisinde Tahsin Bey olarak baba rolünü sürdürüyordu. Gazanfer Özcan için, perşembe günü saat 10.30’da Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde düzenlenen anma töreniyle son yolculuğuna uğurlanacak. Özcan’ın cenazesi Altunizade İlahiyat Fakültesi Camii’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Aile Kabristanı’na defnedilecek.

Hastaneye ziyaretçi akını

Hastaneye gelen Gülse Birsel, Ata Demirer, Binnur Kaya, Hasibe Eren, Rutkay Aziz, Sarp Apak, Levent Üzümcü, Engin Günaydın, Yavuz Seçkin, Hümeyra, Süheyl ve Behzat Uygur’un taziyelerini kabul eden Gazanfer Özcan’ın kızı Fulya Özcan yaptığı açıklamada, "Babamın siz basın mensuplarına çok saygısı vardı, sizi her zaman önemserdi, rahatsızlığı ortaya çıkınca açıklanmasını istemedi. ’Beni her zaman iyi hatırlasınlar’ dedi. Komedi oyuncusu olduğu için hep gülen ve güldüren bir insan olarak hatırlanmak istediğini söyledi" dedi. Fulya Özcan annesi Gönül Ülkü Özcan’ın evinde olduğunu ve kontrol altında tutulduğunu belirtti.

Sanatçı dostları üzgün

Ata Demirer: Acımız çok büyük. O benim için bir babaydı. Tüm Avrupa Yakası ekibine ve Türk halkına baş sağlığı diliyorum. Yeri doldurulamaz.

Behzat Uygur: Ustamızı kaybettik. Sanat dünyası için çok önemli bir kayıp. Kendisine Allah’tan rahmet, sanat dünyası ve başta ailesi olmak üzere Türk halkına baş sağlığı diliyorum.

Süheyl Uygur: O bizim için bir usta, bir öğreticiydi.

Levent Üzümcü: Sadece fiziksel olarak aramızdan ayrıldı. Her zaman biz onunla o bizimle birlikte olacak. Acımız büyük, ailesine başsağlığı diliyorum.

Yavuz Seçkin: ’Babamı kaybettim, çok şey öğrendik acım sonsuz.’
#21 - Şubat 18 2009, 11:30:24
Mercey.

Türk tiyatrosunun en önemli isimlerinden biriydi..Çok üzüldüm.Allah rahmet eylesin.
#22 - Şubat 18 2009, 12:14:53
He-man in abisi Çetin.

Allah rahmet eylesin.. çok üzüldüm duyduğumda
#23 - Şubat 18 2009, 14:04:50
Senden başkasının sesi değmesin diye kulaklarıma, sağır dakikaların koynuna bıraktım kendimi..
Başka gözler değmesin diye gözlerime,kör bakışların lekesizliğine sığındım..

Büyük usta, saygı değer adam; cennet olsun mekanın.
#24 - Şubat 18 2009, 14:19:38

gerçekten de benim de çok sevdiğim bir insandı dizilere tiyatroya çok renk katmış bir adamdı.Allah rahmet eylesin
#25 - Şubat 18 2009, 17:13:14
İmzanız kural dışı.

Allah rahmet eylesin, ölümüne çok üzüldüm gerçekten tiyatronun en büyük ustalarından biriydi
#26 - Şubat 18 2009, 19:23:14
We all learn to make mistakes.

Seni çok sevdik büyük usta

Türk tiyatrosunun büyük ustası Gazanfer Özcan son yolculuğuna uğurlandı.

GÖZYAŞLARIYLA UĞURLANDI

Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde düzenlendi. Törende İstanbul Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya'nın konuşmasıyla başladı. Alkaya "Bu küçük sahnelerde coşkuları da paylaştık, hüzünleri de" diyerek başladığı konuşmasında, Cemal Süreya'nın "Her ölüm erken ölümdür" dizelerine gönderme yaparak: "Söyleyecek çok şey var, susuyorum. Çünkü Özcan'ın hayat hikayesini, tiyatro hikayesini bilen herkes bu ülkede sanatçının yaşadığı acıyı bilir" dedi. 

Daha sonra da kürsüye bir dönem İstanbul Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği görevini yapan Gencay Gürün geldi.

Aktör Erol Keskin de Özcan ile ilkokul yıllarından beri birlikte olduklarını söyleyerek şöyle konuştu:" İkimizin arasındaki mesele sadece oyunculuk değil. Birincisi ikimiz de aynı yaştayız ikincisi ilk dostluğumuz ilkokul çocuğuyken başladı. İlkokulda beraberdik ondan sonra da hep beraber olduk bundan sonra da beraber olacağız. Söyleyeceklerim bu kadar" dedi.

HASTALIĞINI BELLİ ETMEK İSTEMEDİ

Gazanfer Özcan'ın kızı Fulya Ündüz de babasının hastalığının son dönemlerinde bile bunu dışarıya belli etmediğini, her zaman sanata saygı duyup "gösteri devam etmeli" kuralına göre hareket ettiğini söyledi.

21 YILDIR ONUNLA OLMAKTAN MUTLUYUM

Torunu Tarık Ündüz ise konuşmasında "21 yıldır onunla olmaktan mutluluk duydum ve harika bir hayat sürdüm" sözleriyle dedesine olan sevgisini dile getirdi. Konuşması sırasında gözyaşlarını tutumayan Tarık Ündüz "Kusura bakmayın" diyerek "İnanılmaz bir dedeydi, şimdi bir yarım yokmuş gibi geliyor" dedi.

EŞİNİN MESAJI AĞLATTI

Gazanfer Özcan'ın eşi Gönül Ülkü'nün mesajı ise herkesi gözyaşlarına boğdu. Bir aile dostlarının kızı tarafından okunan mesajda Ülkü'nün eşine 'Gazan'ım' diye hitap etmesi dikkat çekti.

DEVLETİN GÖRMEZDEN GELDİĞİ DEVLET SANATÇISI

Rutkay Aziz ise konuşmasında şunları söyledi: "Avrupa Yakası'nda onunla birlikte oynama onuruna eriştim. Ama ikimiz de tiyatro kökenli olduğumuz için 13 yılda seti beklerken set öncesi hep tiyatro konuştuk. Konuştuğumuz tiyatro da bu Türkiye sınırları içindeki özel tiyatroydu. Işıklar içinde yatsın. Gazanfer Özcan tiyaronun tartışmasız bir emekçisiydi. Ülkemdeki her emekçi gibi o da ödüllerini aldı alkışını aldı ama bir o kadar da acılar ve hüzünler yaşadı. Onunla birlikte onun zarifliğinde tiyatro sahneleri sanıyorum bir döneme perdesini kapattı. Ama yine biliyorum ki Kültür Bakanı bunu düşünecektir. Böylesine nadir bir çiçek olan insanlar ender yetişiyorlar her ne kadar Türkiye için bereketli topraklar deseler de bu nadir çiçekleri koruma ve kollama altına almakla yükümlüyüz. İki yıl önce Özel Tiyatroları Değerlendirme Kurulu özcan'ın Maliye'ye olan borcu nedeniyle 50 bin YTL destek vermemiştir. Buradan Değerlendirme Kurulu'na sesleniyorum. Sen onun tiyatrosuna sahip çıkacaksın. Bitti o tiyatro yok. Bu anlamda çok acı çekiyorsunuz. Sadece Gazanfer Özcan'ın da sorunu değildi. Bütün rolleri başarılıydı bu rolü başarısız oldu. Ama yine de alkışlarla uğurlayacağız.

KARACAAHMET'TE TOPRAĞA VERİLDİ

İstanbul'da vefat eden tiyatro sanatçısı Gazanfer Özcan, Marmara İlahiyat Fakültesi Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Özcan'ın cenazesi, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde düzenlenen törenin ardından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi'ne getirildi.

Camide, Özcan'ın eşi Gönül Ülkü Özcan, kızı Fulya Ündüz, torunu Tarık Ündüz ve damadı Gazanfer Ündüz ile Gönül Ülkü'nün önceki eşinden oğlu Kılıç Işılay ve torunu Sinan Işılay taziyeleri kabul etti.

Buradaki törene Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Muammer Güler, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, DSP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Ahmet Vefik Alp, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna da katıldı.

Tiyatro sanatçısı Gazanfer Özcan'ı son yolculuğunda, “Avrupa Yakası” dizisi oyuncularından Hasibe Eren, Engin Günaydın, Ata Demirer, Gülse Birsel, Levent Üzümcü, Hale Caneroğlu, Şenay Gürler, Yıldırım Öcek, Binnur Kaya'nın da aralarında bulunduğu çalışma arkadaşları, Rutkay Aziz, Bülent Kayabaş, Ferhan Şensoy, Fatih Erkoç, Kerem Alışık, Atilla Dorsay, Zerrin Özer, Zihni Göktay ve Adnan Şenses'in de aralarında bulunduğu sanatçı dostları yalnız bırakmadı.

Özcan'ın cenazesi, burada öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından alkışlar eşliğinde bir süre eller üzerinde taşınarak cenaze arabasına konuldu. Yoğun katılımın olduğu törenin ardından Özcan, Karacaahmet Mezarlığı'nda defnedildi.Törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da çelenk gönderdiği görüldü.
#27 - Şubat 19 2009, 16:46:08
Mercey.

ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANI CENNET OLSUN
başka söze hacet var mı çok üzüldükk :(
#28 - Şubat 19 2009, 17:17:37
hERKes BiR yoLcUDuR yoLuNA KuRBaN oLDuğUm...

50 bin liralık vergi borcu 500 bin lira olmuş 5 yılda zannediyorum. 200 bin lirasını ödeyebilmiş vefaat edinceye kadar . Ailesi redd-i miras yoluyla rahmetlinin sahip olduğu tüm varlık ve borcu red yolunu seçmeyi düşünüyor . De buyur .
#29 - Şubat 23 2009, 11:36:19

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.