Alternatifim Cafe

Milli Eğitim Bakanlığı 'esnaf' yetiştirecek

Discussion started on Eğitim

ANKARA (İHA) - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türk Dil Kurumu tarafından eğitim literatürüne eklenen ve informal eğitime karşılık gelen 'sargın eğitim' kavramına karşı çıktı.

Bu tarz çalışmaları son derece saçma ve gayri ciddi bulduğunu belirten Çelik, "Örneğin sempozyum kelimesine karşılık bilgi şöleni ifadesinin kullanılması gerektiğini söylüyorlar. Verem bilgi şöleni gibi bir ifade kullanılabilir mi? Çok saçma. Sargın margın eğitim yok. Yaygın eğitim yok, informal eğitime devam" dedi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) işbirliğinde 'Yaygın Mesleki Eğitim Faaliyetlerine İlişkin İşbirliği' protokolü imza töreni, Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu'nda gerçekleştirildi. Törene, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, TESK Başkanı Bendevi Palandöken ve çok sayıda bürokrat katıldı. Bakan Çelik burada yaptığı konuşmada, mesleki ve teknik eğitime çok önem verdiklerini belirterek, "Yüzde 28'lik bir
orana sahipti, şu anda yüzde 43'lük bir orana gelmiştir. 2011 yılında hedefimiz bu rakamı yüzde 50'ye çekmektir. Meslek liselerine kayıtlarda da bu yıl bir patlama olmuştur" dedi.

Çelik, Türk Dil Kurumu tarafından eğitim literatürüne eklenen ve informal eğitime karşılık gelen 'sargın eğitim' kavramına karşı çıktı. Bu tarz çalışmaları son derece saçma ve gayri ciddi bulduğunu belirten Bakan Çelik, "Örneğin sempozyum kelimesine karşılık bilgi şöleni ifadesinin kullanılması gerektiğini söylüyorlar. Verem bilgi şöleni gibi bir ifade kullanılabilir mi? Çok saçma. Sargın margın eğitim yok. Yaygın eğitim yok, informal eğitime devam" diye konuştu.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan da konuşmasında, Milli Eğitim Bakanlığı'nın mesleki ve teknik eğitime büyük önem verdiğini belirterek, nitelikli ara eleman ihtiyacının karşılanması için Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte birçok projeye imza attıklarını söyledi. Türkiye'de en büyük sıkıntısının nitelikle eleman ihtiyacı olduğunu belirten Çağlayan, "İşsizliğin temel problemi istihdamın arz ve talebinin çakışmamasıdır" dedi.

Konuşmasında bütün dünyayı etkisi altına alan ekonomik krize de değinen Çağlayan, "Bu sıkıntı yılın ilk üç çeyreğinde devam edecek gibi görünüyor. Bizim amacımız kriz bittiğinde şu anda işsiz kalanların da kendilerini yetiştirip kriz sonunda istihdam edilebilmeleridir. Her şeyden bir hayır çıkarmak lazım. Mesleğini kaybedenler farklı meslek dalları için bu dönemde kendilerini yetiştirebilirler" diye konuştu.

Esnaf ve sanatkarların AK Parti hükümeti döneminde çok destek aldıklarını kaydeden Çağlayan, kredi faizleri konusunda da ciddi değişiklikler yapıldığını söyledi. Bakan Çağlayan, KOSGEB kanununda yaptıkları değişiklikle de bütün esnaf ve sanatkarların bundan sonra bütün kredilerlerden yararlanabileceklerini açıkladı. Konuşmaların ardından protokol imzalandı.
#1 - Şubat 12 2009, 23:40:43
Bu içindeki; olmayan beyninin değil aşk'sızlıktan guruldayan midenin sesi.
Sana hayvan dediğimde hayvanlar alınmıyor da sendeki bu tavır neyin nesi ?!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.