Alternatifim Cafe

Çelik'ten Türk Dil Kurumu'na eleştiri

Discussion started on Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ''Türk Dil Kurumu informal eğitim için bir kelime bulmuş, yeni eğitim 'sargın eğitim'... Bunu tek kelimeyle saçma buluyorum'' dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu arasında ''Yaygın Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü'' imzalanacak olması dolayısıyla MEB Başöğretmen Salonu'nda tören düzenlendi.

Törende konuşan Çelik, Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğünün Türkiye'nin her ilçesinde teşkilatı bulunan nadir kuruluşlardan biri olduğunu belirterek şöyle devam etti:

''Dün bazı gazetelerde bir-iki haber gördüm. Türk Dil Kurumu informal eğitim için bir kelime bulmuş, bu da MEB Talim ve Terbiye Kurulu tarafından benimsenmiş. Yeni eğitim 'sargın eğitim'... Bunu tek kelimeyle saçma buluyorum. Böyle birşey olmaz. Böyle bir şey oturup kelime üreterek olmaz. Sargın eğitim diye bir dal Milli Eğitim Bakanlığında yok. Buna ille de bir isim verilecekse adı bu olmaz. Türk Dil Kurumu 'Plaket demeyelim onurluk diyelim, sempozyum yerine bilgi şöleni diyelim'' diyor. Onu da kullanmıyorum. Yani, 'bilgi şöleni'ni 'Dede Korkut Bilgi Şöleni', 'Yunus Emre Bilgi Şöleni' olarak kullanabilirsiniz ama herhalde 'Verem Bilgi Şöleni', 'İç Hastalıkları Bilgi Şöleni' olmaz. Şölen dediğiniz zaman akla eğlence gelir. Gayri ciddi olmayalım. Haydi sempozyuma 'bilgi şöleni' diyelim de seminere, konferansa, foruma, panele ne diyeceğiz.''
#1 - Şubat 12 2009, 23:39:54
Bu içindeki; olmayan beyninin değil aşk'sızlıktan guruldayan midenin sesi.
Sana hayvan dediğimde hayvanlar alınmıyor da sendeki bu tavır neyin nesi ?!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.