Alternatifim Cafe

Sol Elle Yemek Yemek

Discussion started on Merak Ettikleriniz

jude, dalganı git site oyunlarında geç.
#51 - Nisan 08 2012, 00:50:50
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

Neyin dalgasındasın jude.. Sen solla ye. Dalga geçmeyi kes.Sabrımı zorlama.
#52 - Nisan 08 2012, 01:06:10
"Başına siyah bir örtü iniyor usulca.Setr.Ucu,ardınca sürünürken,üzerinde adım attığı taşlar inliyor.Hayret! O kadar mı ağırmıştı? O kadar mı yaralanmıştı? O bilmiyor.Taşlar biliyor."

Bence inandığınız yaratıcı solak insanlar yaratıp sol elle yemek yemeyin diyerek sizinle çok güzel dalga geçmiş oluyor ya neyse. Ben hatırlayamıyorum kimse bana sağ mı sol mu diye sormadı, size sormuşlar sanırım. Sabrınının da sınırlarını kontrol edecek değilim bu arada, umrumda değil keza.
#53 - Nisan 08 2012, 20:36:19

lkslksdkld herkes çok tatlı ya.

Dünya barışı için bi kaç saniye gözlerinizi kapatıp yeniden açın.
Lütfen lütfen kldaskldskds
#54 - Nisan 08 2012, 20:38:21
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Dini konular bölümünde Allah(c.c.) ile,ayet ve hadis ile dalga geçemezsiniz..Bölüm kurallarını beyninizle okumanızı rica ediyorum.
#55 - Nisan 09 2012, 00:19:55
"Başına siyah bir örtü iniyor usulca.Setr.Ucu,ardınca sürünürken,üzerinde adım attığı taşlar inliyor.Hayret! O kadar mı ağırmıştı? O kadar mı yaralanmıştı? O bilmiyor.Taşlar biliyor."

İnsanlar doğuştan mı solak oluyor jude? : )))))))))))))))))))))
#56 - Nisan 09 2012, 01:11:08
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

etc. o kadar embriyoloji görmüş biri olarak cevaplamak isterim ki beynimiz doğmadan şekilleniyor. Ve bir lob diğerinden daha baskın oluyor. Bu da sağı, solu ve görevlerini ayırıyor. 3 yaşına kadar beyin gelişiyor olayındaysan gelişen beyin değil, sinirlerin üzerinde bulunan bir kılıfın tamamlanması ki bunun da sağ ve sol ile alakası yok, bilgine.

Sana gelince kurret-ül ayn.
Gözlerimiz beynin uzantısı ve beyinden okuduğumuz konusunda tamamız. Ama beynimizden başka okuyabileceğimiz bir yer varsa göster öğrenelim.
Bu arada dinle değil seninle alay ettim burada : )

Neyse ilginç bir şekilde sizin gibileri gördükçe şaşırıyorum. Keza ben de müslümanım ve inanıyorum ama benim dinimde hoşgörü ve iyi niyet esas. Hatta yalan da çok kötü bir günahtır, bilir bunu Tunahan(?!)
Ve hani diyorsunuz ya bir kişi bile sizden etkilenip de islam dininden soğursa sizin sorumluluğunuzda diye, sizin gibi kuralcı, ezberci zihniyetleri görüp de dini saçma bulan kaç zihniyet var haberiniz var mı? Bunlar da sizin sorumluluğunuzda olacak mı acaba ?
Keza neyin kafasındasınız bilmiyorum ama, olay tuvallette kullandığın elini yemekte kullanmamak ki bu da sabunla falan bakteriler geçmediği için, olay sağ sol değil yani. Adam sağıyla siliyorsa bir tarafını soluyla yesin zaten.
Kendinizi herşeyin en iyisini bilen olarak görmekten vazgeçin artık. Dini de bu kadar basitleştirmeyin. İnançtan bahsediyoruz yahu, siz neyin hesabındasınız.
Şimdi sağ elinizle yemeğinizi yiyip, insanları aşağılamaya devam edebilirsiniz.
#57 - Nisan 09 2012, 16:47:24
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Olayı hemen tıbba dökmüşsünüz sayın tıpçı. : ) Ancak insanlar küçüklükten hangi elini daha çok kullanırsa o eliyle devam eder. Örnek olarak kendimi vereyim. 4 yaşındayken sol elle yemek yediğimi hatırlıyorum çok net. Bir gün sofrada annem, "sol elle değil sağ elle ye" dedi. O anda kaşığı hemen sağ elime aldım zorlansamda devam ettim ve o günden sonra hep sağ elimi kullandım, hatta o derece ki sol elimi neredeyse kullanamıyorum yemek yerken ya da yazı yazarken. : )

Bir diğer şey ise sol elin taharet alırken kullanılmasından kaynaklı olarak yasaklandığı iddaa edilmesi. Mesele bu değil, mesele "Şeytanın sol el ile yiyip içmesi" Bir insan hangi kavme benzerse o da onlardandır. Bir Müslüman eğer sahiden Müslümanlığı ciddiye alıyorsa, Allah(c.c.) korkusunu kalbinde yaşıyorsa ve hakikaten yürekten Elhamdülillah Müslümanım diyebiliyorsa, her şeyin hayırlı olanını yapmaya çalışır, gayret eder. Kısacası şeytana benzemekten Allah(c.c.)'a sığınır.

Biz insanları dinden soğutamayız, dine de sokamayız. İnsanları ancak Allah(c.c.) hidayete erdirir. Bizim böyle bir kudretimiz yoktur. Biz burada dini kendi aklımıza göre yorumlamıyoruz. Doğrudan dinin emirlerini ve yasaklarını söylüyoruz. Bu senin işine gelmiyorsa bundan biz sorumlu değiliz. O senin Allah(c.c.) ile aranda olan bir şey. Şayet sen, Allah(c.c.)'ın hükümlerine mantıksız, saçma sapan dersen zaten Müslüman olmuş sayılmazsın, hatta küfre giderek dinden çıkarsın. Bu senin sorunun bizim değil. Burada bir hadis, bir ayet paylaşılıyor. Bunları biz yazmıyoruz. Biz aktarıyoruz sadece. Uygulamak ya da uygulamamak size kalmış.

O yüzden gelip burada kimse dalga geçemez. Kimse burada ahkam kesemez. Bölümün adı "Merak Ettikleriniz" yani bir Müslümanın bilmeyip de öğrenmek istediği konular hakkında soru sorduğu bir yer ya da bir gayrimüslim'in İslam'ı öğrenmek adına okuduğu bir bölüm.

Aklına mantığına yatmıyor diye dalga geçebileceğiniz bir yer değil burası. Bilmem anlatabiliyor muyum?

Şayet Müslüman değilseniz ve amacınız öğrenmek değilse bu bölüme hiç uğramayın. Şayet Müslüman iseniz ve bilmiyorsanız okuyun, öğrenin ve susun. Aksi halde gelip burada inkarcılar gibi İslamiyet ile dalga geçmeyin. İnkarcılara benzemeyin..

Tekrar söylüyorum, sol ile yemek yemek ya da yememek tamamen sizin insiyatifinize kalmış bir şey. İster şeytana benzeyin, ister benzemeyin. Bu benim ya da Kurret-ül Ayn'ın emri değil.. 

Siz burada ne dinle ne de bizimle dalga geçemezsiniz.. Saygılar..
#58 - Nisan 09 2012, 17:05:53

Aaa pardon ben sizin din alimi olduğunuzu unutmuşum. Tabi ki senden öğrenip öyle uygulayacağız.
Off ya.
Şeytan yemek yiyip içiyor mu ;S Hayallerim yıkıldı işte şimdi!
#59 - Nisan 09 2012, 17:19:28

J.D. Salinger

İbni Ömer (r. anhüma) anlatıyor: Rasülullah (s.a.v) buyurdular ki: “Sizden kimse sol eliyle yiyip içmesin. Çünkü şeytan soluyla yer ve içer.”(1) Yine Seleme b. Ekva ve Ömer b. Ebi Seleme (r. anhüm)’den rivayet edilen diğer hadislerde, sağ el ile ve önünden yemek yeme emrediliyor.(2)

(1) Müslim, Eşribe, 103, (2018);
(2) Müslim, Eşribe, 107,
#60 - Nisan 09 2012, 17:19:59

islamiyet'e o konuda ben de çok dargınım.
#61 - Nisan 12 2012, 04:13:27

Çok üzüldük.Nolur barış.
#62 - Nisan 12 2012, 18:53:43

Eger soracaginiz birsey yoksa neden habire sansinizi zorluyorsunuz anlamadim? Bölüm basliginda yazdigi gibi buraya sadece "Merak ettikleriniz" seyleri yazmalisiniz, neden aksilik ettiginizi cözemedim. Bari biraz sayginiz olsun, cünkü burasi özellikle de din konusu eglence yeri degildir, dalga gecme yeri hic degildir. Illa da 'birine laf sokacagiz duramiyoruz kicimizda kurt kayniyor' diyorsaniz gidin baska bölümde yapin geyiginizi. Pislik bulastirmayin derim, kendi zarariniza olur ben uyarayim da :))
#63 - Nisan 12 2012, 21:44:22
"İnsanın değerini varlığı değil yokluğu gösterir. Ki, yokluğu birşey değiştirmeyenin, varlığı gereksizdir."

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.