Alternatifim Cafe

Bir Müzik Aleti İnsan Hayatına Yeni Bir Pencere Açar

Discussion started on Müzik Enstrümanları

Yurtdışındaki en büyük gururlarımızdan keman virtüözü Suna Kan, günümüzün gençlerinin uğraş vermeden popüler olmaya çalışmalarına son derece karşı. Ünlü sanatçı, meslek olarak devam etmeseler de, herkesin bir çalgı çalması gerektiğini savunuyor.

Uluslararası başarıları ile gurur duyduğumuz Türkiye'nin sayılı keman virtüözlerinden Suna Kan, hiç şüphesiz ki kemanı kendine en çok yakıştıran kadın sanatçı. 5 yaşındayken çalmaya başladığı kemanı ile 9 yaşında ilk konserini veren Kan ile, Çağdaş Eğitim Vakfı için düzenleyeceği Avusturya Konsolosluğu'nun Yeniköy'deki Kültür ofisinde, prova aralarında konuştuk. Babası da bir kemancı olan Suna Kan, ister istemez 5 yaşında kendini keman çalarken bulduğunu ve yaşı ilerledikçe de bu işte ustalaştığını anlatıyor. Henüz 12 yaşındayken çıkan bir kanunla İdil Biret ile birlikte devletin verdiği burs sayesinde Paris'te eğitimine devam ettiğini anlatan Kan, yaklaşık 9 yıl yurtdışında kalmış.

İSTEDİĞİM YERDEYİM
3 yıl kadar Paris'te konservatuvar eğitimi alan ünlü sanatçı, "Her meslekte olduğu gibi diploma almakla bir yere varılmıyor. Bu nedenle ben de uluslararası yarışmalara katılmaya başladım" diye anlatıyor hayat hikâyesini. Yarışmalarda aldığı iyi derecelerin kendisine birçok avantaj kazandırdığını söyleyen usta keman virtüözü, "Bunlar sayesinde tanındım ve yavaş yavaş turnelere çıkmaya başladım" diyor. Yaptıklarını 'zirveye adım adım yaklaşmak' olarak değerlendiren ve şu an istediği yerde olduğunu belirten Kan, "Bir şeyler başarmak için ille de Avrupa ya da Amerika'da olmak gerekli değil. İyi ki Türkiye'ye dönmüşüm" diye konuşuyor.

ÖNEMLİ OLAN ADIM ATMAK
Avrupa'daki çok sesli müziğin asırlardan beri var olduğunu, orada daha çok konserler düzenlendiğini anlatan Kan, Türkiye için bu tarz müziklerin Avrupa'ya göre daha çok yeni olduğunu söylüyor. Hiçbir zaman kötümser olmamak gerektiğinin de altını çizen Kan, burada da yeteri kadar olmasa da konservatuvarların, orkestraların olduğunu sözlerine ekliyor. Kan'a göre ise önemli olan adım atmak. Günümüzde altyapısı güçlü olmadan popülerliğe doğru adım atan ve son günlerin çok konuşulan yarışması Popstar'da yer alan gençler hakkında ne düşündüğünü sorduğumuzda ise Kan, "Bu tarz yarışmalar birçok ülkede var. İyi yapılmış pop müziğe saygım var. Fakat bu gençler, uğraş vermeden köşeyi dönmek istiyor" açıklamasını yapıyor. Çoğu ülkede popüler müziğin daha fazla şöhret getirdiğini ve para kazandırdığını söyleyen sanatçı, şu örneği veriyor: "Eskiye baktığımızda bir Rubenstain bile Elvis Presley kadar para kazanmamıştır."

EĞİTİM SİSTEMİ BOZUK
Özel sektörün klasik müziğe karşı çok büyük destek verdiğini, gençleri desteklediğini belirten Kan, her şeyi devletten beklememek gerektiğini, fakat Türkiye'deki eğitim sisteminde oldukça bozukluklar olduğunu belirtiyor. Kan, müzik derslerine önem verilmemesinden dolayı bir hayli üzgün. Herkesin meslek olarak devam etmese bile, bir çalgı çalması gerektiğini söyleyen ünlü sanatçı, "Şimdi 5 yaşında olsaydınız da yine bu yaşta keman çalmaya başlamak ister miydiniz?" sorusunu ise hiç düşünmeden "Evet" diye yanıtlıyor. Kan, "İnsanın bir çalgı çaldığında hayatında başka bir pencere açılır buna inanıyorum" diyor. 6 yıldan bu yana piyanist Canan Gürmen ile birlikte çalan Suna Kan, geçen hafta Çağdaş Eğitim Vakfı yararına bir kez daha kemanını dinleyiciler ile buluşturdu.
#1 - Şubat 06 2009, 17:32:08

Evet hak veriyorum :Ç
#2 - Şubat 09 2009, 20:47:01
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

öyle valla, maymun iştahlı olmamak gerekiyor ama onuda ben başaramadım (:
#3 - Şubat 09 2009, 20:47:59
Bazı çocuklar hiç uslanmazlar
Onlar hep oyunbozan olurlar
Durmadan üzdüler diğer çocukları
Hep bozuldu oyunun kuralları

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.