Alternatifim Cafe

Domenico Guisseppe Scarlatti

Discussion started on Yabancı Sanatçılar -Gruplar

Dominico Guisseppe Scarlatti
(Napoli, 1685 – Madrid, 1757)

Ünlü İtalyan besteci Alessandro Scarlatti’nin oğlu olan Dominico Guisseppe Scarlatti 26 Ekim 1685 tarihinde Napoli’de doğdu. 1703’te ilk operaları olan Ottavia restituita al trano (Octavianus’un Yeniden Tahta Çıkışı) ve İl Guistino Napoli’de sahnelendi. Bu eserlerin ancak librettoları ve müziklerinin bir bölümü günümüze kadar ulaşabilmiştir. 1705’te, Vivaldi’nin de öğretmenlik görevinde bulunduğu Ospedale della Pieta’da Francesco Gasparini’den ders almak üzere, babası tarafından Venedik’e gönderildi. 1709’da Roma’ya yerleşen sanatçı, sürgünde bulunan Polonya kraliçesi Maria Kazimiera’nin müzik yöneticiliği görevini üstlendi. Kraliçe’nin İtalya’dan ayrılmasına değin bir dizi opera ve kutlama müzikleri besteledi. Vatikan’la kurduğu ilişkiler sayesinde 1714-1719 yılları arasında Saint Pietro Bazilikası’nın müzik yöneticiliğini yaptı. 1720 yılında Portekiz Kralı V. Joao için çalışmak üzere Lizbon’a gitti. Bu arada kralın kardeşi Don Antonio ile Prenses Maria Barbara’nın müzik öğretmenliğini de üstlenmişti. 1729’da Maria Barbara İspanyol Kralı VI. Fernando ile evlenince Scarlatti de prensesle birlikte İspanya’ya gitti ve ömrünün kalan yıllarını orada geçirdi.

Müzik yaşamının ilk yarısında yazdığı eserlerin hemen hepsi babasının etkisindedir. Ancak babasının ölümünden sonra, özgün üslubunu geliştirmeye ve klavye yapıtlarına ağırlık vermeye başlamıştır. İtalyan olmasına rağmen birçok sonatında İspanyol ritimleri ağırlıktadır. 1749 yılından itibaren çoğunlukla iki sonatı bir bütün olacak şekilde düzenledi. Ortak tonal alanını genişletmek suretiyle her ikilinin bir bütün oluşturmasını sağladı. Sonatlarından yaklaşık 400 tanesini ikili, 15 tanesini ise üçlüler halinde düzenledi.

Avrupa’da ‘‘Hızlı Parmaklar’’ olarak ün yapmıştır. Eserlerinde o güne kadar hiç görülmemiş yoğunlukta ve çeşitte geçişler bulunuyordu. Scarlatti gelmiş geçmiş en iyi klavye bestecilerinden biridir.

#1 - Şubat 06 2009, 13:09:51

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.