Alternatifim Cafe

Fat Joe | Biyografi

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - Gruplar

1970 senesinde New York’da doğan Latin kökenli Amerikalı hip hop sanatçısı Joseph Antonio Cartagena yani sahne ismiyle Fat Joe, gençlik yıllarında yasadışı işlerle uğraşıyordu. 1993 senesinde Diggin’ In The Crates Crew grubundan Diamond D ile tanışan sanatçı, Diamond D’nin yardımıyla ilk albümünün kayıtlarına başladı.

1993 senesinin sonuna doğru “Represent” adlı ilk albümünü Relativity Records etiketiyle yayımlayan Fat Joe, albümün prodüksiyonunda Diamond D, The Beatnuts, Lord Finesse, Showbiz ve Chilly Dee ile çalıştı. Albüme katılan konuk müzisyenler Diamond D, Grand Puba, Apache, Kool G Rap, Gismo, Kieth Kieth ve King Sun olurken, albümden “Flow Joe”, “Watch The Sound” ve “The Shit Is Real” parçaları single olarak piyasaya sürüldü.

İlk albümü sonrası Diggin’ In The Crates Crew grubuna dahil olan Fat Joe, 1995 senesinde “Jealous One’s Envy” adlı 2. albümünü müzikseverlere sundu. Albümün prodüksiyonunda Diamond D, L.E.S., DJ Premier, Domingo ve Joe Fatal ile biraraya gelen rapçi, KRS-One, Doo Wop, Raekwon, Armageddon, Big Pun ve Keith Nut’ı ise albümüne konuk müzisyen olarak davet etti. Albümle Amerika listelerinde 71 numara olan sanatçı, “Success” ve “Envy” parçalarını single olarak yayımladı.

1998 senesinde “Don Cartagena” adlı 3. albümünü Craig Kallman prodüksiyonunda müzikseverlere ileten Fat Joe, albümü Atlantic Records etiketiyle yayımladı. Albümle Amerika listelerinde 7 numara olmayı başaran sanatçı, albümüne Big Punisher, Prospect, Armageddon, P. Diddy, Jadakiss, Nas, Raekwon, Charli Baltimore, Cuban Link ve Noreaga gibi isimleri konuk etti. Albüm, kapağıyla dikkat çekerken, albümden “Don Cartagena” ve “Bet Ya Man Can’t (Triz)” parçaları single olarak piyasaya sürüldü.

1999 senesinde yakın dostu Big Pun ile birlikte Terror Squad adlı grubu oluşturan Fat Joe, aynı sene grubun kendi ismiyle aynı ismi taşıyan ilk albümünde yer aldı. Ne var ki 2000 senesinde Big Pun’ın ölümüyle derinden sarsılan sanatçı, grubun 2004 senesinde yayımlanan “True Story” albümünü Big Pun’a ithaf etti. Albümden yayımlanan tek single “Lean Back” ile müzikseverlerden büyük beğeni toplayan grup, single ile Amerika listelerinde zirveye yerleşti.

2001 senesinde “Jealous Ones Still Envy (J.O.S.E.)” adlı 4. albümünü Irv Gotti, Chinky, Buckwild ve Alchemy prodüktörlüğünde hayranlarına sunan Fat Joe, albümüne Ashanti, Buju Banton, Remy Martin, Ja Rule, Ludacris, Xzibit ve R. Kelly gibi önemli isimleri bulundurdu. Ashanti ve Ja Rule ile olan ortak çalışması “What’s Luv?” parçası albümden ilk single olarak yayımlanırken, single Amerika listelerinde 2 numaraya yerleşti.

2002 senesinde “Loyalty” adlı 5. stüdyo albümünü Irc Gotti, Alchemist, Ron Browz, Ty Fyffe ve Cool & Dre prodüksiyonunda piyasaya süren Fat Joe, albüme Ginuwine, Remy Martin, Tony Sunshine, Scarface ve Baby gibi isimleri konuk etti. Albümden “Crush Tonight” ve “All I Need” parçalarını single olarak yayımlayan rapçi, aynı sene rol aldığı “Empire” adlı filmle beğeni topladı.

2005 senesinde “All Or Nothing” adlı 6. albümünü Scott Storch, Just Blaze, Timbaland, Swizz Beatz, Lil Jon ve DJ Khaled prodüktörlüğünde piyasaya süren Fat Joe, albüme konuk müzisyen olarak Mashonda, Nelly, R. Kelly, Eminem, Lil Jon, Remy Ma, Mase ve Jennifer Lopez’i bulundurdu. Albümle Amerika listelerinde 6 numaraya yerleşen başarılı sanatçı, albümden “So Much More” ve “Get It Poppin’” parçalarını single olarak müzikseverlere sundu. Nelly ile birlikte seslendirdiği “Get It Poppin’” single’ı ile Amerika listelerinde 9 numara olmayı başaran rapçi, diğer single “So Much More” ile aynı başarıyı yakalayamadı.

2006 senesinde “Me, Myself & I” adlı 7. albümüyle bir kez daha sevenleriyle buluşan Fat Joe, albümün prodüksiyonunda DJ Khaled, Scott Storch, The Runners, Nu Jerzey Devil ve Streetruner ile biraraya geldi. Virgin Records etiketiyle yayımlanan albümde Lil Wayne, The Game ve H-Mob konuk müzisyen olarak bulunurken, albüm sanatçıyı Amerika listelerinde 14 numaraya yerleştirdi. Lil Wayne ile ortak çalışması “Make It Rain”i albümden tek single olarak piyasaya süren rapçi, single ile Amerika listelerinde 13 numara omayı başardı.

Yakın bir zaman içerisinde “My World” adlı 8. stüdyo albümünü yayımlamaya hazırlanan Fat Joe, albümün prodüksiyonunda Scott Storch ile biraraya geldi. Albümün konuk müzisyenleri arasında şu ana kadar Ja Rule, Armageddon ve Rick Ross’ın isimleri geçerken, albümden ilk piyasaya sürülen single “More Money” parçası oldu.
#1 - Şubat 05 2009, 04:11:15
Bu içindeki; olmayan beyninin değil aşk'sızlıktan guruldayan midenin sesi.
Sana hayvan dediğimde hayvanlar alınmıyor da sendeki bu tavır neyin nesi ?!


Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.