Alternatifim Cafe

Two and a Half Men

Discussion started on Tv ve Diziler


Two and a Half Men Emmy Ödülü'ne aday gösterilmiş televizyon dizisidir. Konu bekar ve çapkın olan Charlie Sheen tarafından oynanan Charlie Harper karakterinin yaşamının eşinden yeni ayrılmış kardeşi Jon Cryer tarafından oynanan Alan Harper'ın evine oğlu Angus T. Jones tarafından oynanan Jacob David ile taşınmasıyla değişmesiyle başlar. Charlie ve yeğenin arasında masum bir bağlılık vardır. Two and a Half Men 2005-2006 yılında Amerikan televizyonunda en fazla reyting alan durum komedisidir. Dizinin ismi iki erkeği (Charlie ve Alan), ve yarım erkek (ya da çocuk) Jake'i temsil eder. Türkiye'de 2006-2007 yayın döneminde CNBC-e tarafından pazartesi akşamları yayımlanmaktadır.

Oyuncular ve karakterler

    * Charlie Sheen - Charles "Charlie" Francis Harper isimli tembel ama başarılı biri.
    * Jon Cryer - Alan Jerome Harper, Charlie'nin eşinden yeni ayrılmış sosyal olarak içine kapanık kardeşi.
    * Angus T. Jones - Jacob David "Jake" Harper, Alan'in oğlu.
    * Marin Hinkle - Judith, Alan'ın eski eşi.
    * Holland Taylor - Evelyn Harper, Charlie ve Alan'ın annesi.
    * Melanie Lynskey - Rose, Charlie'ye arada bir sarkan komşusu.
    * Conchata Ferrell - Berta, evin hizmetçisi. (2. sezon itibariyle)
    * April Bowlby - Kandi, Alan'ın genç ikinci eski eşi (4. sezon itibariyle)

Sadece Sheen, Cryer, ve Jones her bölümde oynamıştır. Konuk oyuncular arasında, Ryan Stiles, Jeri Ryan, Denise Richards, Sara Rue, Richard Lewis, Teri Hatcher, Heather Locklear, Camryn Manheim, Sean Penn, Elvis Costello, Emanuelle Vaugier, Martin Sheen, Steven Tyler ve Enrique Iglesias oynamıştır.

Özet


[spoiler]Charles "Charlie" Francis Harper (Charlie Sheen) oldukça başarılı ve yetenekli, otuzlu yaşlarında reklam yazarlığı ile uğraşmaktadır. Charlie, Malibu, Kaliforniya'da okyanus önünde bir evde yaşamaktadır ve kadınları tavlayan bir playboy'u oynar. Konu, oldukça resmi kardeşi Alan'in eşi Judith'den ayrılmasıyla başlar (Alan o'nun lezbiyen olduğunu düşünmektedir), evini boşanma davasında kaybeder ve kardeşinin evine taşınmak zorunda kalır. 10 yaşındaki oğlu da; genelde hafta sonları ve diğer zamanlarda babası ile kalır.

İlginç bir karakter de Rose'dur. Charlie'ye düzeli olarak asılır. Daha sonra öğreniriz ki, Rose daha önceden Charlie ile bir gecelik bir ilişki yaşamıştır. Charlie'nin evine balkonundan, en uygun olmayan anlarında girer ve Charlie'yi elde etmek için hevesini anlatmaktadır. Kimi zaman da, iyi ama deli bir arkadaşı olarak akıl vermektedir. Kendisinin sorunları olmasına rağmen; psikoloji dalında yüksek lisans yapmıştır.
Charlie ve Alan tartışırken

Bir bölümde, Rose'un babası Harvey (Charlie Sheen'in gerçek hayattaki babası Martin Sheen tarafından oynanmaktadır), Charlie'nin ikinci kez Rose ile tek gecelik bir ilişkisi olması üzerine hislerini sorar. Daha sonra Harvey, Charlie'nin annesi Evelyn ile tanışır ve aralarında bir ilişki olur. O da tıpkı kızı gibi, habire annesini takip eder. daha sonra, Harvey'nin annesi "eğer kuzeninle evlenirsen olacağı budur" açıklamasıyla Rose'un aile sorunlarını açıklar. En sonunda da Rose'un tek gecelik ilişkisinin doğru olmadığını öğreniriz; sadece beraber uyanırlar.Fakat daha sonraları Charlie gerçek aşkının Rose olabileceğini düşünmeye başlar ona ilanı aşk eder fakat bu sefer Rose onu sevmesine rağmen onu red eder ve taşınır böylece diziden çıkmış olur.

Diğer bir karkater de evin temizlikçisi Berta'dır, dili oldukça sivridir ve aklına geçeni esirgemez.

Dizinin önemli konularından biri anne ve oğul arasındaki ilişkide gelmektedir. Evelyn zengin, altmışlarında, birçok kez boşanmış, çapkın, ve çocuklarını kontrol eden bir annedir. Charlie ve Alan hayat problemlerinin bir çoğunun karanlık yanlarını anneleriyle paylaşır, ve birçok komik anda da annelerinin ilgilerinden kaçmak için olanak aramaktadırlar.

Diğer her zaman gerçekleşen bir çekişme de; iki birbirinin zıtı olan kardeşin arasındaki kişiliiklerdir. Biri, sakin, iyi yaşam yaşayan, kadınları tavlayabilen, ciddi bir ilişki istemeyen Charlie ve diğeri de oldukça resmi ve herşeyi ciddiye alan çalışkan Alan. Alan birçok kez Charlie'yi kıskanıyor gibi gözükür, ve Charlie'nin de fikirlerini arada bir düzeltmek ister. Bu ayrıca dizi için birçok mizahi an yaratmaktadır, Alan ile, yenilgiyi kabul edip, şöyle cümleler kurar : "Seninle konuşmak azgın bir şempanzeye konuşmak gibi" ya da "Seninle konuşmak çikolataya Shakespeare anlatmak gibi".
[/spoiler]
#1 - Ocak 24 2009, 19:08:22
« Son Düzenleme: Ocak 25 2009, 19:10:33 Gönderen: Mercey »
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Oldukça orjinal esprileri olan dizi. (6)
#2 - Mart 01 2009, 19:57:40
İçimde şefini kaybeden bir orkestranın hüznü var
dışımda Charlie Chaplin gülüşü.

Zeitgeist

Bayadır izliyorum bu diziyi, denk gelince. Berta ve Charlie'ye hayranım.
#3 - Mart 21 2009, 20:19:39

derjavin

Bu dizideki kahve - çay fincanlarına bayılıyorum ben (: Şekil ve desenleri çok hoşuma gidiyor.

Dizi oyuncularından Charlie ve annesini severim..
#4 - Eylül 14 2010, 21:46:25

Charlie öldü, (çokşükür) boşluğunu Walden' olarak Ashton Kutcher dolduracak artık.
#5 - Ekim 01 2011, 15:20:43

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.