Alternatifim Cafe

MEB'den sözleşmelilere şaka gibi yanıt

Discussion started on Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı, özür durumuna bağlı yer değişikliği için sözleşmeli öğretmenlere Şubat ayında “hak” vermesine karşın, bu “hakkı” çok sınırlı olarak kullandırması ile ilgili tepkilere yanıt verdi. MEB Personel Genel Müdürü Necmettin Yalçın “şaka gibi” bir yanıt vererek, “Bugünkü durumlarla karşılaşabileceklerini çok iyi biliyorlardı” açıklamasında bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın sözleşmeli öğretmenlere özür durumuna bağlı yer değiştirme şansı verdiğini açıklaması sonrasında bu haktan çok sınırlı yararlandıracağının ortaya çıkması üzerine Türk Eğitim-Sen, söz konusu durumla ilgili MEB'e bir yazı yazdı. MEB Personel Genel Müdürü Necmettin Yalçın, tarafından yanıtlanan yazıda ise sözleşmelilere “verilmeyen” haklarla ilgili olarak ucu açık yanıtlar verildi.

-“BU DURUMLA KARŞILAŞACAKLARINI ÇOK İYİ BİLİYORLARDI”-

Yalçın, Şubat ayı özür döneminde toplam bin 133 boş pozisyon, sözleşmeli öğretmenlerin il içinde ya da iller arasında özür durumuna bağlı yer değiştirmeleri için İLSİS Kontenjan Modülü´ne yansıtıldığını açıkladı. Yalçın, “Sözleşmeli öğretmenlerin istihdam edilişindeki asıl amaca uygun olması açısından bakıldığında, habere konu olan kadrolu ve sözleşmeli öğretmen eşler bu durumu atanmadan ya da görevlendirilmeden önce başvuru sürecinde mevcut kurallar çerçevesinde öncelikle atanmak/göreve başlamak yanında, daha sonra da bugünkü durumlarla karşılaşabileceklerini çok iyi biliyorlardı” savunmasında bulundu.

Özür durumuna bağlı yer değiştirme döneminin, isteğe bağlı yer değiştirme olmadığını ifade eden Yalçın, önümüzdeki süreçte, isteğe bağlı yer değiştirme dönemi ile yaz tatili özür durumuna bağlı yer değiştirme döneminin de mevcut olduğunu söyledi.
MEB olarak yaklaşık 635 bin öğretmenin atama ve yer değiştirme haklarını kurallara bağlama, norm açığı ölçüsünde gerçekleştirme, iş ve işlemlerini yerine getirme görevini yürüttüğünü vurgulayan Yalçın, 15 milyon öğrencinin eğitim-öğretim hakkı ile ülke genelindeki dengeli öğretmen dağılımını gözetmek, buna göre planlamalar yapmak ve mevzuatını düzenleyerek hayata geçirmek sorunda olduklarının da altını çizdi.
Eğitim kurumlarımızda norm açığı ya da boş pozisyon bulunması durumunda hiçbir öğretmenin mağdur olmayacağını kaydeden Yalçın, “Kimseyi kuralsız, başvurusuz. hizmet puanı üstünlüğü esasına tabi tutmaksızın atamasını yapmak mümkün değildir. 3797 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'un 61 ve 62'nci maddeleri bu duruma ilişkin düzenlemeleri getirmiştir. Bu düzenleme, öğretmenlerimizin zararına değil yararına olan bir düzenlemedir” dedi.
#1 - Ocak 22 2009, 19:03:02
Bu içindeki; olmayan beyninin değil aşk'sızlıktan guruldayan midenin sesi.
Sana hayvan dediğimde hayvanlar alınmıyor da sendeki bu tavır neyin nesi ?!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.