Alternatifim Cafe

Büğlü

Discussion started on Müzik Enstrümanları

BÜĞLÜ


Alm., Flügelhorn
Fr., Buglè
İng., Flugelhorn
İta., Flis corno  Dört çeşidi vardır:
a. Küçük Büğlü: Mi b
b. Soprano Büğlü: Si b
c. Alto Büğlü: Mi b
d. Bariton Büğlü: Si b 
Çalgının esas adı, yukarıda dillere göre yazılmıştır. Bizim dilimize Fransızca adından; 'Büğlü' biçiminde bir deyişle geçmiştir. Ağızlıklı, yumuşak ve tatlı sesli, alaşımlı bir çalgıdır. Yapımı, tutuş ve çalış özelliği; Trompette olduğu gibidir.

KÜÇÜK BÜĞLÜ
Yapıldığı ses: Mi b
Uzunluğu : 37 cm.
Ses dizisi genişliği: Trompetin aynıdır.

Alaşımlı, ağızlıklı soluklu bir çalgıdır.
Notası, ikinci çizgi Sol açkısı ile yazılır.
Diyapazona göre duyuluşu, bir küçük üçlü yukarıdandır.
Solo ve eşlik görevi verilir.
Orkestralarda, bir partisi bulunur.
Ses rengi, ince fakat tatlı değildir.Bu çalgının, en iyi sesleri orta bölüm sesleridir. Kalın sesleri, seyrek kullanılır. İnce sesleri de kusurlu çıkar. Yalnız dinlemesi pek iyi etki bırakmaz. Görevi, Si b Büğlünün kolay çıkaramayacağı ince sesleri desteklemektir. Armoni Muzikalarında kullanılmaz.

Yapıldığı ses : Sib

Alaşımlı, ağızlıklı soluklu bir çalgıdır.
Notası, ikinci çizgi Sol açkısı ile yazılır.
Diyapazona göre duyulusu, bir büyük ikili aşağıdandır.
Solo ve eşlik görevi verilir.
Orkestra ve Armoni Muzikalarında, iki partisi bulunur.
Ses rengi, yumuşak ve tatlıdır.Ses dizisi genişliği: Trompetin aynıdır.Çalgının yapımı, dizge oluşumu ve tutuş özellikleri; Trompette olduğu gibidir. Kalın seslerinin çıkarılması güç ise de, Trompet ve Kornetin kalın sesleri gibi kusurlu değildir. Çalıcısının iyi bir nitelik ve yetenek taşıması gerekir. Dizgesinin sağladığı kolaylıkla, her çeşit bağlı - bağsız, dilli, diatonik, kromatik, çabuk dizi ve ezgisel geçişleri, başarı ile yapabilir. Armoni Muzikalarında, Senfoni Orkestrasındaki Klarnetin yerini tutar. Trompet soloları yazılabilir. Si b Bariton (saxhorn) un seslerini, Büğlü ile katlamakla, parlak bir etki elde edilir. Her partisi için iki çalıcısının olması gerekir. Flüt, Obua, Klarnet, Saksofon ve Fanfar bölümü çalgılarının duyurulması gerekli ezgilerini Büğlü Solo çalar, ikinci Büğlünün birinciye paydaşlık görevinde kullanıldığı gibi, Mi b Alto ve Si b Bariton (saxhor) a eşlik görevinde de kullanılır. Canlandırılacak av deyilerinde, Mi b Altolarla birlikte Büğlü de kullanılır. Ses rengindeki yumuşaklık niteliğini kaybettirmemek için, Kornet ve Trompetlerle birlikte sık sık birleştirilmemelidir. Çünkü onun, tatlı, yumuşak ve sıcak rengini iletmek gereklidir. Armoni Muzikalarının en güzel solo çalgılarından biridir. Çoklukla Mi b Alto ve Si b Bariton ile birleştirilir.


Büğlü, en tatlı, en yumuşak ezk duygularla seslenişin, içtenlikle dokusun, anlatışın sesçisidir. Onun bilincine ulaşmış ezgileri oluşturmak gerekiyorsa, bu bestecilerin en sevimli görevi olur.
#1 - Ocak 15 2009, 14:52:06

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.