Alternatifim Cafe

iPhone İçin Yeni Tarayıcı

Discussion started on Apple - iPhone - iPad

Apple iPhone kullanıcıları, diğer yazılım geliştiricilerin ürettikleri mobil web tarayıcıları kullanabilecek.

OPERA'DAN SONRA SAFARI
Daha önce Opera’nın iPhone için geliştirdiği Opera Mini tarayıcısına geçit vermeyen Apple, kendi geliştirdiği Safari’nin “webkit” adı verilen altyapısını kullanan tarayıcıların App Store üzerinde kullanabileceğini açıkladı.

Çalışmaya başladığı günden beri oldukça sıkı bir şekilde denetlenen, uygulamaların Apple tarafından üretilen yazılımların benzer fonksiyonlara sahip olması durumunda durumunda kabul edilmediği iPhone uygulama satış havuzu App Store’un kapıları, bağımsız yazılım geliştiriciler tarafından Safari’nin Webkit altyapısı üzerinde geliştirilen internet tarayıcılarına açık hale getirildi.

Apple’ın WAP (Wireless Application Protocol) ve Adobe Flash desteği bulunmayan tarayıcısı Safari’ye alternatif yazılımların iPhone üzerinde kullanılabilmesinin önünü açan karar, ne yazık ki Safari Webkit üzerinde geliştirilmeyen Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera gibi uygulamaların önünü açmıyor.

Apple’ın kararıyla birlikte, kullanıcılar Safari’ye alternatif uygulamalara kavuştular. App Store üzerinden elde edilebilen yeni uygulamalar Edge, Incognito, Shaking Web ve sekmeli gezintiye yeni bir bakış açısı getiren WebMate.

#1 - Ocak 15 2009, 13:02:08

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.