Alternatifim Cafe

Su Davulu

Discussion started on Müzik Enstrümanları

HAYAT = RİTİM+SU

Bu kanıya nasıl mı vardım… Nabzını tutun ve bekleyin. Damarlarınızda ki ritmik hareketleri hissediyor musunuz? Veya elinizi kalbinize koyun. Yaşam organımız olan kalbimiz bizim içimizde ki bir ritim aletidir aslında… Sevdiğimiz bir parçayı dinlerken ayağımız ile tuttuğumuz tempo da bir ritim örneğidir. Aynı şekilde gece uyurken başucumuza kurduğumuz çalar saatin “tik tak tik tak” sesleri hayatın ritminin 60 BPM lik bir metronomudur. Benzeri bir şekilde stadyumda maç izleyen seyircilerin hep bir ağızdan söyledikleri marşlar da ritim uyumuna bir örnektir.

Kızılderililerin büyü ve tedavi için, Afrikalıların haberleşme ve kabile tanımlama için, Osmanlıların ise savaş ve ordu düzenini oluşturmak için hayatlarından eksik etmediği ritim sanal bir varlık olduğu kadar hayatın da ta kendisidir.

Eğer ki bir ritim aleti çalarken gözlerinizi yumduğunuzda aklınızda bulutlar üstünde uçtuğunuz veya öne doğru taklalar attığınızı getirebiliyorsanız “ritimci” olmuşsunuz demektir.

Bir müzik eserinde yanlış seslendirilmiş bir notayı herkes ayırt edemez ama yanlış giden ritmi herkes fark eder. Bu yüzden hayatın düzeni de ritimin düzeni ile benzerlik gösterir.

Ritim duygusunu hayata öyle bir yansıtmak lazım ki; hayat ritim çalmaktan daha eğlenceli olsun !!

SU DAVULU (WATER DRUM)

Belki çok ilginç geldi dimi? Su ve Davul ne alaka diyebilirsiniz…

Yukarıda ki yazımda belirttiğim üzere “hayat=ritim” di… Bizi hayata bağlayan ve yaşam gücü veren bir element olan “SU”, Afrika’ da (Nijerya) bir ritim aleti olarak yıllar önce keşfedilmiş bile. Nehirlerde çamaşır yıkarken ve su taşırken, nehrin üzerine ellerini vurarak bir ahenk yakalamışlar ve onu aynı zamanda bir ritim aleti olarak kullanmışlar.

Daha sonrasında nehirleri müzik yaptıkları yerlere götürme şansları olmadığı için; bir enstruman yapmaya karar vermişler. Malzemeler basit… Su kabağı ve Su…

Su davulunun en büyük özelliği ritim üzerine doğal su seslerinin eklenmesi ile oluşan muhteşem sentezi yaratması… Nijerya dan çıkan ve dünyanın bir çok yerinde çok az bilinen ve çok az sayıda kişinin çalabildiği bu çalgının, ilerleyen zamanlarda vişne ağacından ve üstü kapalı olan modeli de yapılmıştır.

Su davulunun kabaktan yapılan modellerinde büyük olan davuldan bass, küçükten ise tiz sesler elde edilir. Büyük olan davulun taşıyıcı kısmında ki su seviyesi arttırılırsa bass tonu koyulaştırılabilir. Aynı şekilde küçük davulu da su seviyesi ile akort etmek mümkündür.

Dünyada ki sayılı örneklerine Etnik müzikte rastlanabilir. Belki de dinlediğimiz ve çözemediğimiz o mistik davul sesleri Su Davuluna aittir.

#1 - Aralık 31 2008, 15:13:49

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.