Alternatifim Cafe

Divane

Discussion started on Müzik Enstrümanları

DİVANE

Lavta, ud, bağlama karışımı, telli, mızrapla çalınan bir saz.

Divane, amatörce, hobby olarak başlatılmış ve yıllarca süren, deneme, yanılma usulü bir çalışma sürecinde; İzmir'deki bağlama, ud, lavta, buzuki, tambur yapım ustalarına yaptırılarak geliştirilmiştir.

Gür ve mikrofonik bir ses özelliğine sahiptir.
Tekne kısmı; bugün Yunanlıların ''TÜRK LAVTASI'' adı altında kullandığı Lavta ve Ud'dan esinlenerek tasarımlanmış, geliştirilmiştir. Sap kısmı; Türk Halk Müziğinin genel tabiriyle ''saz'' diye bilinen olmazsa olmaz çalgı cihazı ''BAĞLAMA" sapıdır. Bu sebebten Bağlama çalabilen veya öğrenmek isteyen herkes Divane çalabilir. Bağlama ile arasındaki fark, Tekne boğazındaki ilk perdenin bağlamadaki gibi RE değil Mİ ile başlamasıdır. Bu özellik, Divaneye oktav zenginliği kazandırmış olup, çalma verimini arttırmıştır. Divanenin en önemli özelliklerinden biridir bu. Diğer fark ise gövde yapısı, yani akustik ve ergonomik tasarımıdır, bu da divaneye kendine has rezonanaslı tınısını vermiştir.

Akord düzeni: Bağlamalarda en yaygın olan ve kara düzen diye tabir edilen akord sistemi standart sistem olarak belirlenmiştir. ( La- Re - Sol ) Bağlamadaki diğer akord düzenleri de mümkündür.

Tel donanımı: Divane,en altta 3,ortada 2,üstte 2 olmak üzere 3 sıra tel ile donanmıştır.
Alt teller: 2 adet 0,22mm çelik + 1 adet ince sırma tel (sırma tel isteğe göre)
Orta teller: 1 adet 0,30mm çelik + 1 adet bambam teli (veya çelik+bambam yerine isteğe göre 2 adet 0,30mm çelik)
Üst teller: 1 adet 0,22mm çelik + 1 adet ince sırma tel

Ud,Gitar,Tambur,Cümbüş vs. telleri ve özel taşlanmış teller denenmiş, olumlu sonuçlar alınmış olmasına rağmen , kolay bulunabilmesi açısından tel donanımında mümkün olduğu kadar bağlamalarda kullanılan teller hedeflendirilmiştir.

Divane tasarımı ve Divane adı TÜRK STANDARTLARI ENSTİTÜSÜ tarafından tescillidir. Logosu; yuvarlak ses kafesi ve onun çevresindeki yarı hilal şeklindeki işarettir.

Divane'nin ''EFE Divane" diye isimlendirdiğimiz bir alt modeli ve "BABA Divane'' diye isimlendirdiğimiz üst modeli mevcuttur. Bunlara ilave olarak, THM ve TSM korolarında kullanılması amaçlanan ,Türk Müzik dünyasının ilk akustik bass cihazının prototipi geliştirilmiş olup , kazanılan tecrübe ile bir ikincisinin yapımına başlanmıştır (BASS Divane).

Divane ile ilgili çalışmalar hiç durmadan devam etmektedir. Amaç hem THM ve hemde TSM ' ni ve bunların herikisinide içeren GENCEBAY müziğini kendine has tınılarıyla yansıtabilecek bir cihaz oluşturmaktır.


#1 - Aralık 28 2008, 14:00:34

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.