Alternatifim Cafe

Ağlarla İlgili Temel Kavramlar

Discussion started on Network, İnternet ve Güvenlik

Düğüm (Node): Bilgisayar ağında  bulunan ve iletişim için gerekli prokolün tamamını veya bir kısmını içeren  tüm elemanlar / bilgisayar ve ağ cihazlarına ‘düğüm’ (node) olarak isimlendirilir.   Aralarında iletişim yapılan elemanlar arasında en uçta bulunan bilgisayar ve ağ cihazları ‘uç düğüm’ olarak isimlendirilir.

Birlikte çalışabilme (Interoperability): Bilgisayar ağını oluşturan elemanlar / bilgisayarlar arasında bilgi iletilmesi ve ortak işlerin yürütülmesini sağlayan etmenler ‘birlikte çalışabilme’ olarak isimlendirilir.

Protokol : Ağ üzerinde iletim şeklini tanımlayan ve iletim ortamının kullanım şeklini tanımlayan kurallar dizisine ‘protokol’ olarak isimlendirilir.

Kodlama (Coding): Ağ üzerinden iletilecek bilginin, iletim ortamından iletilecek formata dönüşebilme işlemi, ‘kodlama’ olarak isimlendirilir. Çok farklı kodlama teknikleri kullanılmakla birlikte;  metin/veri aktarımında yaygın olarak ‘ASCII’ kodlama tekniği, görüntü aktarımında ise ‘bit haritası’ yömtemleri kullanılır.

Baud: Seri bilgi iletiminde, sayısal işaretin aktarım hızı,’baud’ birimi ile tanımlanır. Bir baud; saniyede iletilen bit sayısı(bit per second)olarak ifade eder.

Sunucu (Server) : Ağ içerisinde bulunan bilgisayarlardan/cihazlardan daha üstün yeteneğe  veya kapasiteye sahip olan elemanlar veya cihazlar, ‘sunucu’ olarak  isimlendirilir.

Kullanıcı / Terminal (Client): Ağ içerisinde bulunan elemanlardan veya cihazlardan düşük yeteneğe veya az kapasiteye sahip olanlar ‘kullanıcı / terminal ‘ olarak isimlendirilir.
#1 - Aralık 15 2008, 21:49:28

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.