Alternatifim Cafe

Bozuk RAR dosyalarına ilkyardım

Discussion started on Teknik Servis

Onlarca parçadan oluşan download'larınız tek bir RAR dosyası yüzünden heba olmasın.

Download yapmak artık günlük yaşantımızın bir parçası. Geceden bıraktığımız onlarca GB’lık dosyaları ertesi sabah kontrol etmek dahi büyük bir zaman alabiliyor. Download protokolleri yazımızda aradığınız dosyaları nasıl indirebileceğinizi yazdık. Ancak parçalara ayrılmış dosyaları nasıl birleştireceğiniz konusuna burada değinmemiz gerekiyor. Öncelikle bu dosyaların genellikle Winrar isimli sıkıştırma programı ile parçalara bölündüğünü belirtelim. Fakat spesifik programlarla da parçalara ayrılmış dosyalar da yok değil. Bu tür dosyalardan oluşan dosyaların indirme sayfalarında genellikle uyarı mesajı bulunmaktadır.
Winrar ile parçalı dosyaları birleştirmek için yapmanız gereken aslında oldukça basit.

Parçalara ayrılmış dosyaları bir klasörde bulundurtuktan sonra, herhangi birine sağ tıklayıp “Klasöre Çıkart [dosya ismi]” seçeneğini seçmeniz yeterli. Bundan sonra dosyanın büyüklüğüne göre dosyaları birleştirme ve dışarı çıkarma işleminin bitmesini beklemeniz gerekiyor. Ancak tam bu noktada kimi zaman kullanıcıların sabır sınırlarını zorlayan, dosyalardan bir ya da birkaçının bozuk olduğunu bildiren bir hata mesajı çıkabiliyor. Bozuk olduğu öne sürülen RAR dosyalarını tekrar indirmeniz de sorunu çözmüyorsa GB’larca büyüklükteki dosyalarınızı çöpe atmanız gerekebilir.

www.quickpar.org.uk adresinden indirebileceğiniz Quickpar, bozuk sektörlere sahip RAR dosyalarını onarmaya yarayan ücretsiz bir yazılım. RAR dosyalarını onarabilmek için, çoğu web sitesi ya da Usenet sunucularında RAR dosyaları ile birlikte sunulan PAR2 dosyalarına da ihtiyaç var.

Adım Adım Yapılışı

Quickpar ile onarma adım 1:
QuickPar isimli yazılımı sisteminize kurduktan sonra PAR2 dosyaları ön tanımlı olarak bu program ile açılmaya başlayacak. PAR2 dosyalarına çift tıklayarak yazılımı çalıştırıp, dosyaların bağlı olduğu RAR dosyalarını taratın.

Quickpar ile onarma adım 2:
Bozuk olan dosyalar sarı renkte görüntülenecek. Tarama işlemi tamamlandıktan sonra bu dosyaları onarmak için “Add” butonuna basıp gerekli PAR2 dosyalarının yolunu gösterin. Ardından Repair tuşuna basarak dosyaları onarın.

Quickpar ile onarma adım 3:
İsterseniz tarama işlemi sırasında “Auto Repair” onay kutusuna tıklayarak onarma işleminin otomatik gerçekleşmesini de sağlayabilirsiniz. Monitor onay kutusuna tıklamanız halinde ise QuickPar, indirdiğiniz yeni dosyaları da otomatik olarak tarayacaktır.

Quickpar ile onarma adım 4:
Onarım işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra QuickPar, onarılmış dosyaları son kez kontrol ederek onay verecek. Bundan sonra blokları tamamlanmış, onarılmış RAR dosyalarını yine Winrar ile kolaylıkla açabilirsiniz.
#1 - Aralık 12 2008, 11:23:59

güzelmiş bilgi için tşkler

konu yazılım bölümüne..

http://www.quickpar.org.uk/Download-0.9.1.0.htm
#2 - Aralık 12 2008, 16:31:09

Ben bilerek koymadım yazılım bölümüne. Sonuçta program tanıtılmıyor, nasıl yapılacağı anlatılıyor..
#3 - Aralık 19 2008, 01:08:24

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.