Alternatifim Cafe

'Hamburger'in adı nereden geliyor?

Discussion started on Lüzumsuz Bilgiler

Anti-tiKKy

'Ham' kelimesinin İngilizce'deki anlamı 'domuzun bacağının üst kısmından tuzlanarak ve kurutularak yapılan yemek' demektir. Öyleyse hamburger domuz etinden yapıldığı için mi bu adı almıştır? Kesinlikle hayır! Hamburgerin tarihi Orta Asya'ya Tatar diye bilinen Türk toplumlarına kadar uzanır. O zamanlar savaşçı Tatar atlıları çiğ et yiyorlardı. Zamanla bu eti eğerlerinin altına koyduklarında, uzun seferlerde atın hareketleri sonucunda bu etin bir şekilde az da olsa piştiğini ve daha kolay çiğnenebilir hale geldiğini keşfettiler.

Yıllar geçtikçe, Asya steplerindeki uzun seferlerinin sonunda bu eti eğerin altından çıkarttıklarında ona tuz, biber ve soğan da ilave ettiler ve sonunda bugünkü bilinen 'Tatar Bifteği' ortaya çıktı. Almanya'nın Hamburg şehrinden bir tüccar, ticaret amacı ile gittiği Orta Asya'da 19. yüzyılın ortalarında Tatar Bifteği'ni görür ve Almanya'ya getirerek Hamburg Bifteği olarak sunar. Daha sonraları bir aşçı bu eti kızartarak servise sunar ve ona 'Hamburg'a ait' anlamında hamburger adını verir.

Hamburger Almanya'yı iki yolla terk eder. Yine 19. yüzyılda bir fizikçi ve aynı zamanda yemek geliştirme uzmanı olan Dr. J. H. Salisbury hamburgeri İngiltere'ye getirir. Salisbury sağlıklı bir yaşam için günde üç kere, önceden sıcak su ile yıkanmış biftek yenilmesi gerektiğine inanıyordu. Bu şekilde hazırlanan hamburgere İngiltere'de 'Salisbury Bifteği' adı verildi.

Diğer yolla ise, 19. yüzyılın sonlarında Alman göçmenleri ile Amerika'ya gitti. Hamburger etinden yapılan köftelerin ismi burada hamburger olarak yerleşti. Yani tarihinin hiçbir safhasında hamburgerin içinde domuz eti olmadı. Gerisin geriye Türkiye'ye döndüğünde ise tarihinin atalarımıza dayandığını bilmeyenler geleneksel damak tadımıza uygun olmadığını ileri sürdüler.

Bu arada belirtelim ki, Birinci Dünya Savaşı sonrası ABD'de İngilizce'deki Alman kökenli kelimeleri ayıklamak için yapılan çalışmada, hamburgerin ismi de 'Salisbury Bifteği' olarak değiştirilmeye çalışıldı, ama tutmadı.
#1 - Aralık 08 2008, 21:52:37

Biliyordum bunu :Ç
#2 - Ocak 24 2009, 21:06:12
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Pişmemiş Burger Değilmi ?
Bknz : Hamburger    (6)


gfşshksdfjsikhjdsfhsf :Ç
#3 - Ocak 24 2009, 21:21:05

Pişmemiş Burger Değilmi ?
Bknz : Hamburger    (6)


gfşshksdfjsikhjdsfhsf :Ç
hahahaha
#4 - Temmuz 19 2009, 23:28:34
Hoşgeldin bebek, başındasın her şeyin, bebeksin işte, dünyanın tüm bebekleri aynı şekilde doğar, tadını çıkar. Belki Muhammed olur adın, belki Musa, belki İsa, boyun iki metre olabilir, belki de esmer olursun, belki kısa. O zaman bebek demez kimse sana, başını aç derler ya da kapa. Sen çalış, sen doğur, sen savaş, sen sus. İstedikleri gibi olmazsa öldürebilirler seni, töreler daha değerliymiş gibi hayatta. Herkes eşittir ama göreceksin bazıları daha eşittir hayatta, şaşırma burası tuhaf bi dünya. Gülümse bebek, gün gelecek herkes sana sadece insan diyecek.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.