Alternatifim Cafe

Süt Tüketiminde Çok Gerideyiz

Discussion started on Sağlık

Türkiye'nin süt tüketimi konusunda gelişmiş ülkelerin oldukça gerisinde olduğu bildirildi.

Ayrıca Türkiye'de yılda yaklaşık 10 milyon ton süt üretilirken, üretilen sütün sadece yüzde 42'si tüketiciye çiğ süt olarak ulaşıyor.
Sinop Tarım İl Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, kişi başına düşen yıllık işlenmiş içme sütü tüketimi gelişmiş ülkelerde 60 ila 170 litre arasında değişirken, Türkiye'de ise bu miktar 4-5 litre gibi düşük düzeylerde kalıyor. İl Tarım Müdürü Sıddık İpek, süt kullanımının arttırılmasına yönelik tarım teşkilatı tarafından da çeşitli etkinlik ve çalışmaların gerçekleştirildiğini belirterek, süt tüketiminin arttırılmasının sağlıklı nesillerin yetişmesi açısından önemli olduğunu söyledi. Türkiye'deki süt
tüketim oranının gelişmiş ülkelerdeki oranlarının altında olduğuna dikkat çeken İpek, "Yaşamın her evresinde, çok sayıda ve önemli fonksiyonları olan besin öğelerini yapısında bulundurması nedeniyle, tüketilmesi gereken sütün mikroorganizmalar açısından da önemli bir besin olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Süt, büyüme ve gelişmeyi, besin öğelerinin vücutta elverişli kullanılmasını, sinir sisteminin fonksiyonlarının yerine getirilmesini, vücut direncinin gelişmesini ve kan yapımında fonksiyonu olan çok sayıda vitaminleri içerir. Her geçen gün daha da artan ülke nüfusunun sağlıklı beslenmesi için süte ve sütün kaynağı olan hayvancılığımıza gereken önemin verilmesi zorunlu ve milli bir görevdir" diye konuştu.
#1 - Aralık 07 2008, 02:48:44

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.