Alternatifim Cafe

Lösemi en çok çocukları vuruyor

Discussion started on Sağlık

Amasya Tabip Odası Başkanı Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurdoğan Karadağlıoğlu, "Lösemi her yaşta görülür, ancak en çok 2 ile 5 yaş arasında ortaya çıkar.

Türkiye'de her yıl bin ile bin 500 yeni lösemili çocuk vakası ortaya çıkmakta" dedi.

Löseminin nedenlerinin tam olarak bilinmemekle birlikte genetik ve çevre faktörlerinin etkili olduğunun sanıldığını belirten Uzm. Dr. Nurdoğan Karadağlıoğlu, "Her şeyden önce tüm kanserler gibi löseminin de genetik bir hastalık olduğunu, yani vücudumuzdaki kanser önleyici veya kanser yapıcı genlerdeki bazı bozukluklar sonucu ortaya çıktığını bilmek gerekir.

Bu bozulmayı kolaylaştıran bazı faktörler vardır. Bunlar arasında iyonizan radyasyon, bazı virüsler, bazı kimyasal maddeler ve bazı genetik
hastalıklar sayılabilir" diye konuştu.

Yapılan kan, kemik iliği, hücre tipini belirleme ve genetik tetkikler sonucu kesin tanının konulabildiğini söyleyen Dr. Karadağlıoğlu, "Ateş, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, nedensiz burun ve cilt altı kanamaları, kansızlık, lenf bezlerinde büyüme, karaciğer ve dalak büyümesi löseminin belirtileri arasındadır.

Tedavisi 3 yıl sürmekte, çok zor geçmekte ve çok pahalıdır. Nadir durumlarda kemik iliği nakline ihtiyaç duyulur. Bunun için de uygun ilik bulunmalıdır.

Lösemi hastalığının tedavisindeki temel prensip kemik iliğindeki ana kan hücrelerinde oluşan şifre değişikliği ile olgun olmayan blast adı verilen hücrelerin çoğalmasını durdurmak ve sonrasında normal kan elemanlarının yapılmasını sağlamaktır.

Çok yüksek doz, birbirinden farklı en az 6 çeşit ilacın damardan ve ağızdan verilir. Burada amaç, blast adı verilen kötü huylu ana hücrelerin yok edilmesidir. Ancak bu kemoterapi ilaçları, maalesef yalnızca kötü hücreleri etkilememekte, vücudumuzun iyi, faydalı hücrelerini de yok etmektedir.

Bu nedenle, çocuklarımızın saçları dökülmekte, ağızlarında, bağırsaklarında yaralar açılmakta, halsizleşmektedirler. Yine, vücudumuzu enfeksiyonlara karşı koruyan savunma hücreleri de ilaçlarla yok edildiğinden immün sistem yıkılmakta, en ufak bir mikrop, hastalık etkeni dahi tüm vücuda yayılıp ağır ateşli enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Bu nedenle lösemili çocuklarımız etraflarındaki insanlardan, havadan, sudan mikrop almamak ve korunmak için maske takmaktadırlar" şeklinde konuştu.

Lösemi tedavisine özgü ilaçların tümünün yurtdışından temin edildiğini açıklayan Karadağlıoğlu, açıklamalarına şöyle devam etti:

"İlaçların nakliye sırasında bozulmaması, uygun koşullarda sulandırılması, ısıdan ve ışıktan korunması, istenen sürede ve hızda verilmesi ve damar dışına kaçırılmaması gibi son derece zor ve titiz çalışmaların bir arada olması gerekir.

Çocukluk çağı lösemilerinde esas olan ilaçla tedavidir. Toplam 3 ile 3,5 yıl süren kemoterapi sonunda yüzde 85'lere varan oranda tamamen iyileşme sağlanır. Tedaviye cevap alınamayan vakalarda ve bazı özel durumlarda kemik iliği nakli uygulanabilir.

Lösemili ve kanser hastalıkları kocaman dev bir tusunami dalgası halinde gelmekte ve çok büyük tehlikeler göstermektedir. Bundan kendimizi korumalıyız. Lösemi ve kanserin en büyük sebebinin yediğiniz ve içtiğiniz gıdalardaki kanser yapan maddelerdir.

Beslenmemize dikkat ederek, bol bol sebze ve meyve yiyerek, ev yemeklerini tercih ederek, taze portakal suyu ile ayran içerek ve sigaradan uzak durarak bu hastalıklardan korunabiliriz."
#1 - Kasım 28 2008, 18:47:09

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.