Alternatifim Cafe

Uzun süre otomobil kullanmak fıtık yapıyor

Discussion started on Sağlık

KOCAELİ (İHA) - Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Tolga Aydoğ, uzun süre otomobil kullanmanın sırt ve boyun ağrıları ile siyatik ve bel fıtığı gibi rahatsızlıklara sebebiyet verdiğini söyledi.
 
Aydoğ, hareketsizliğin kronik rahatsızlıklara davetiye çıkardığı gibi, ölüm sürecini de hızlandırdığını belirtti. Anadolu Sağlık Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Tolga Aydoğ, uzun süre otomobil kullanmak zorunda kalanların düzenli yürüyüş ve egzersiz yapmaya, otururken doğru pozisyon almaya dikkat etmesi gerektiğini belirtti. Hareketsizliğin ölüm sürecini hızlandırdığının henüz 1950'li yıllarda yapılan araştırmalarla ortaya konulduğunu belirten Aydoğ, "1953 yılında Londra'da şoför, sekreter, postacı ve kondüktörler arasında yapılan bir çalışma, çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Çalışmada en aktif olan postacılar ve kondüktörlerde koroner arter hastalıklara bağlı ölümlerin diğer meslek gruplarından daha az olduğu görüldü. 55 yıl önce ortaya konan bu sonuç, günümüzde artık netlik kazandı ve hareketsizliğin ölümü hızlandırdığı çok net olarak ortaya konuldu. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan ve vaktinin çok büyük kısmını otomobil ve masa başında geçiren fertlerin hareketsizliğin olumsuz sonuçlarına karşı dikkatli davranmaları gerektiği bir gerçek. Bu kişilerin her gün en azından 10 bin adım, yani yaklaşık 5-6 kilometre yürümesi şart. Bu aktivite kronik hastalıkların ortaya çıkmasını engelleyecektir. Bu aktiviteye eklenecek bel, boyun, sırt egzersizleri ise kişilerin sadece omurga sağlığına yardımcı olur. Uzun vadede yürüyüşe ilave edilecek bel, boyun ve sırt egzersizleri otomobilde ve çalıştığımız ofislerdeki mutluluğumuza katkıda bulunur" diye konuştu.

Aydoğ, uzun süre otomobil kullanmanın yol açtığı rahatsızlıklardan korunmak için şu tavsiyelerde bulundu: "Sırtınızı dikey pozisyonda tutun, başınızın, koltuk başlığının ortasını desteklediğinden emin olun. Koltuğunuzu daha konforlu hale getirmek ve sırtınıza destek sağlamak için omuriliğinizi destekleyen yastık kullanın. Koltuğunuzu ve direksiyon simidinizi, direksiyona rahat ulaşabileceğiniz şekilde ayarlayın. Mümkünse her 20-30 dakikada bir arabadan çıkın ve gerinin. Eğer sırt ağrınız araba
kullandığınız sırada ortaya çıkarsa ağrıyan bölge üzerine buz kompresi uygulayın. Bunu küçük poşete koyduğunuz buzu havluya sarıp,koltuk ile belinizin arasına yerleştirerek sağlayabilirsiniz. Ya da eğer daha iyi hissettirecekse sıcak termoforu uygulayabilirsiniz."
#1 - Kasım 27 2008, 10:16:06
Bu içindeki; olmayan beyninin değil aşk'sızlıktan guruldayan midenin sesi.
Sana hayvan dediğimde hayvanlar alınmıyor da sendeki bu tavır neyin nesi ?!


kıl dönmesi de yapıyomuş yahu o daha kötü
#2 - Temmuz 21 2010, 23:02:56

bencede belim ağrımaya başlıyor uzun süre kullandığımda  :)
#3 - Ocak 14 2014, 15:34:10

Kesinlikle doğru. Sürekli oturmak iyi bir şey değil. Hele tır şoförleri. İşleri zor vallahi...
#4 - Kasım 19 2018, 10:05:56

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.