Alternatifim Cafe

Hafızam Doldu Sorununa Son

Discussion started on Donanım

Özel günlerinizi kapasitesi 4 GB'den 32 GB'ye kadar değişen SanDisk Ultra flaş bellekle ölümsüzleştirin.

Bayram tatillerini veya yılbaşı eğlencelerini düşünmek, hepimizin yüzüne güzel bir gülümseme kondurur. Büyük bir hevesle yapılan tatil veya eğlence yeri rezervasyonları, büyük uğraşlarla hazırlanan sofralar bu gülümsemeleri kahkahalara dönüştürür. Tüm hazırlıklar tamamlandığında ise, geriye tek bir şey kalır, o da yaşanılan eğlenceli ‘an’ları, bir fotoğraf makinesi ya da video kamera aracılığıyla güzel ve ölümsüz ‘anı’lara çevirmektir.

Ancak işte tam da o anda, kimilerimizin gülümsemesi yüzünde donup kalır. Tüm sevdiklerimizle bir araya gelip de kamera karşısına geçildiğinde, fotoğrafı çekenin “hafıza doldu” demesiyle sanki dünya başımıza yıkılır. Ondan sonra görüntüler ayıklanmaya çalışılır, zorla da olsa bazıları gözden çıkartılır, tek isteğimiz eğlenmek iken birden bizi “doğru tercih yapma” telaşı alır.

Oysa tüm bu kötü sürprizler, asla eğlenceye dahil olmak zorunda değildir!

SanDisk gibi flaş bellek kartları üzerine uzmanlaşmış firmaların piyasaya sunduğu yüksek-performanslı kartlar aracılığıyla, dileğiniz her anı hem kendi hafızanıza hem de cihazınızın hafızasına kazıyabilirsiniz. Örneğin, kapasitesi 4 GB’den 32 GB’ye kadar değişen SanDisk Ultra II SDHC flaş bellek kartlarında hoşunuza giden her anıyı depolayabilir, bunun yanı sıra fotoğraf ya da video çekme hızınızı artırabilirsiniz.

Üstelik okuma ve yazdırma hızları son derece yüksek olan bu kartlar sayesinde, görsel ve görüntülerinizi kameranızdan bilgisayarınıza aktarırken de daha az beklersiniz!

Muhteşem fotoğraflar ve video görüntüleri çekebilmek için gerekli diğer ipuçları ise şöyle:
• Küçük ebatlı dijital video kameralar size daha fazla manevra şansı verir. Zor çekimler ve kamera pozisyonlamalarıyla bunu deneyebilir, doğru olup olmadığını kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Değişik açıları deneyerek çektiğiniz videolar, daha başarılı sonuçlar verecektir.
• Çekebildiğiniz kadar çok video çekmeye çalışın ve onları daha sonra edit edebileceğinizi asla unutmayın. Çektiğiniz görüntülerin limitini sınırlandırarak kendinizi de sınırlamayın. Kameranız bekleme modundayken ne kadar çok anının kaybolduğunu bir düşünün.
• Yetersiz ışıklar kameranıza zarar verebilir. Bu nedenle, başta iç mekânlar olmak üzere çekim yaptığınız yerlerde yeterli miktarda ışık olmasına özen gösterin.
• Kameranızın arkasına saklanmayın! Video çekimi yaparken kullanacağınız bir tripod yardımıyla, siz de tatil anılarınızın içinde yer alabilirsiniz.
• Çocuklarınızı çekerken, kameranızla birlikte onların seviyesine inmeyi unutmayın. Aksi halde görüntüleriniz sadece kafalardan oluşacaktır.
• Tatil sohbetlerinizi ölümsüzleştirin! Özellikle de birkaç nesil bir arada iseniz, yapacağınız çekimler gelecek yıllar için çok güzel birer anı olacaktır.

#1 - Kasım 20 2008, 13:48:44

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.