Alternatifim Cafe

Björk Fan Club

Discussion started on Fan Club & Birlikler

Anti-tiKKy

Björk Guðmundsdóttir (d. 21 Kasım 1965, Reykjavík), İzlandalı vokalist.

Müzik dünyasına Björk adıyla giriş yapan Björk Guðmundsdóttir deneysel ve sanatsal müzik çalışmaları ile tanınmıştır. Onu sadece çıkardığı solo albümleriyle tanıyanlar daha önce üç farklı grupla çalışmalarda bulunup albüm çıkardığını öğrendiklerinde biraz şaşırabilirler.

Björk; müzikal hayatına; doğduğu yer olan İzlanda, Reykjavík’de başladı diyebiliriz. Daha küçük bir çocukken flüt, piyano ve şan dersleri almaya başladı. Ve 1979 yılında ilk grubuna katıldı. 15 yaşındayken “Tappi Tikarass” adında “Siouxsie and The Banshees”den oldukça etkilenmiş olan bir post-funk grubu kurdu. 1982 yılında grubun iki parçası, İzlanda’lı Yeni Dalga artistlerinin konu edildiği “Rock in Reykjavík” adında ki bir belgeselde kullanıldı. Ve bunun sonucunda Björk müzik çevreleri tarafından tanınmaya başladı.

1983 Yılında Björk ve diğer İzlanda’lı Yeni Dalga Artistleri özel bir radyo programında bir araya gelmeleri için davet edildi. Björk ve aralarında Einar Orn ve Sigtryggur Baldursson’un da bulunduğu birkaç kişi bu programda diğerlerine nazaran başarılı bir performans sergiledi ve o yılın sonunda da Kukl adında bir grup oluşturdular.

Bu sırada Tappi Tikarass’ın ikinci ve son albümü de çıktı. Bundan sonra Björk, sadece Kukl’la çalışmalarını sürdürdü. İki sene boyunca Björk ve yeni grubu iki albüm piyasaya sürdü. 1986 yılında ise grup dağıldı.

Björk ve eşi, gitarist Thor Eldon’ın, 8 Haziran 1986’da Sindri adında bir oğulları oldu. Aynı gün aralarında Björk, eşi Thor Eldon ve Kukl’un elemanlarından bir kaçının da bulunduğu yeni bir grup oluştu. 1986 yılının sonunda grubun ismi de belli oldu. Orjinal ismi Sykurmolarnir olan Sugarcubes. 1987 yılında grubun uzun yıllar hafızalardan silinemeyecek ilk single’ı “Birthday” piyasaya çıktı. Bu single’la birlikte grup Elektra ile anlaşma imzaladı. 1988 yılının baharında grubun ilk albümü “Life’s Too Good” Amerika’da piyasaya çıktı. Çıkan ikinci albüm “Here Today Tomorrow Next Week” ise birinci albümün yakaladığı başarıyı elde edemedi. 1990 yılında Björk, geleneksel İzlanda jazz soundlarının yer aldığı ve sadace İzlanda’da satışa sunulan albümü Gling Gló'yu çıkardı.

1992 Yılında Sugarcubes’un üçüncü albümü “Stick Around For Joy” adındaki albümü piyasaya çıktı. Ve grup bu yılın sonunda dağıldı. Sugarcubes’un elde ettiği ün, bir anda Björk’ün üzerinde yoğunlaşmaya başladı. Böylece müzikal hayatına solo olarak devam edecek Björk, büyük bir avantaj da sağlamış oldu.

Björk, eşi Thor’dan ayrıldıktan sonra, oğlu Sindri ile birlikte, 1993 yılında Londra’ya taşındı. Ve burada ünlü İngiliz dans müziği prodüktörleriyle çalışma imkanı buldu. Bu prodüktörlerden en önemlisi ise Björk’ün ilk albümü “Debut”ta da büyük katkısı olan Nellee Hooper’dı. Björk’ün ilk solo albümü olan Debut ve albümden 1993 yılının Haziran ayında çıkan ilk single “Human Behaviour” çok ilgi çekti. Parça İngiltere Top 40’da bir numaraya kadar yükseldi.

1993 Yılında Björk, İngiltere listelerinde “Venus As A Boy”, “Big Time Sensuality” ve daha sonra “Young Americans” filminde de kullanılacak olan “Play Dead” parçalarıyla haftalarca listelerde kalmaya başardı. Rolling Stone dergisi tarafından başarısız bir albüm olarak değerlendirilen Debut, NME dergisi tarafından yılın albümü seçildi. Ayrıca Björk, o yıl düzenlenen Brit Ödülleri’nde de “En İyi Uluslararası Kadın Solo Artisti” seçildi. Her şeyi bir kenara bırakacak olursak albüm hakkındaki en doğru veri ise satış grafiğinden anlaşılıyordu. Albümle Björk, Amerika’da bir star olma yolunda ilk adımı atmıştı.

Björk 1994 yılında sessiz kalmayı tercih etti ve ikinci albümünün çalışmaları üzerine yoğunlaştı. Björk ikinci albümünde; Nellee Hooper, Tricky, 808 State’s Graham Massey ve Howie B. ile çalıştı.

1995 Yılının Haziran ayında Björk’ün ikinci albümü “Post” piyasaya çıktı. Björk’ün bu ikinci albümünden çıkan ilk single ise “Army Of Me” idi. Albüm İngiltere Müzik listelerine iki numaradan, Amerika müzik listelerine ise 32 numaradan giriş yaptı. Bu albümle Björk, 1995 yılında yapılan Brit Ödülleri’nde ikinci kez “En İyi Uluslararası Kadın Solo Artisti” ödülünü aldı. Albümden çıkan singlelar “Isobel”, “It’s Oh So Quiet”, “Hyperballad” uzun süre listelerde kalmayı başaran parçalardı.

Björk’ün üçüncü albümü Telegram 1996 yılının sonlarına doğru piyasaya çıktı. Bu albüm Post’un tekrar kaydedilmiş, remixlenmiş bir versiyonuydu. Telegram Amerika’da 1997 yılının Ocak ayında piyasaya çıktı.

Björk’ün o güne kadar yaptığı en deneysel parçaların bulunduğu dördüncü albümü Homogenic 1997 yılında piyasaya çıktı. Björk, bu albümde LFO’dan Mark Bell, Mark “Spike” Stent ve Post’da çok büyük katkıları olan Howie B. ile çalıştı. Telli çalgılarla, kekelemeler, belli belirsiz ritmler, ve akordiyon ve cam armonikanın yer aldığı albümde belirsizliklere rastlamak mümkün. Örneğin albümün açılış parçası olan “Hunter” gayet soğuk bir hava estirirken “All Neon Like” da Björk, soundu yumuşatabiliyor. Bu albümde ki belki de en başarılı parça “Bachelorette”. Ayrıca albümde yer alan Björk’ün anavatanı ve en değer verdiği arkadaşı için bestelediği parça “Jóga” da kendinden sıkça bahsettiren parçalardan biri. Albüme noktayı koyan parça ise “All Is Full of Love”.

2002 Yılında Matthew Barney ile birlikteliklerinden kızları İsadora dünyaya geldi

2000 Yılının baharında Björk, Cannes Film Festivali’nde, Lars Von Trier Palme D’or Ödüllü filmi Dancer In The Dark'da gösterdiği başarılı performansından dolayı “En İyi Aktrist” ödülünü aldı. Björk bu film için hazırladığı soundtrack Selmasongs ile birçok çevre tarafından övgüye değer görüldü.

2002 Yılının ekim ayında ise Björk'ün internet sitesinden hayranlarının verdiği oylar sonucu belirlediği şarkı listesiyle yayınlanan "Greatest Hits" albümü piyasaya çıktı.

2002 Tarihli "Box Set"in adı ise "Family Tree" dir.

2004 Yılının ağustos ayında ise sondan bir önceki albümü olan Medúlla piyasaya çıktı. Albümün 7. parçası olan "Oceania" 2004 Atina Olimpiyatları için açılış şarkısı olarak kullanıldı. 2005 Yılında partneri Matthew Barney'nin yönetmenliğini yaptığı "Drawing Restraint 9" adlı filmde rol aldı ve bu filmin müziklerinden oluşan bir albümü piyasaya çıktı.

2007 Mayıs ayında ise altıncı albümü Volta'yı piyasaya sürüldü. On şarkıdan oluşan Volta'nın kimi şarkılarında Timbaland'in imzası var. Volta'dan çıkacak ilk single ise Earth Intruders.

Üyeler
Bedelia Jobidon
Darque Ash
Lyssa Hypnos
Juno
#1 - Kasım 15 2008, 16:06:15
« Son Düzenleme: Mayıs 14 2009, 19:39:32 Gönderen: Tári Elensar »

serzenişte

"Dancer In The Dark" filmini izlemiş ve çok beğenmiştim.. Film içersinde geçen parçaları da..
#2 - Kasım 15 2008, 17:05:51

Any_one

O filmi ben de izlemek istiyorum.
En kısa zamanda da izleyeceğim.
İlk üye ben olabilirim. (:
Çok farklı Björk.
Earth Intruders şarkısını kendimi iyi hissetmediğim zamanlarda dinleyince bayağı bir iyi hissediyorum.
Mutluluk kaynağı oluyorum bir nevi. Garip.
Ayrıca bkz: Björk
#3 - Kasım 19 2008, 16:33:53

Anti-tiKKy

İlk üye olamazsın bırak da bir kendimi yazayım :p
Neyse üyesin işte. Paylaşımlarını bekleriz.
#4 - Aralık 08 2008, 21:56:14

Seray'ım, bende üye olmak istiyorum. :(
#5 - Aralık 09 2008, 01:04:26

Anti-tiKKy

Seray'ım, bende üye olmak istiyorum. :(
Tabiki canım, sen iste. : )))
#6 - Aralık 09 2008, 15:57:56

Any_one

Nedir bu?! bu nedir!?
#7 - Temmuz 20 2009, 17:20:17

Anti-tiKKy

Tesekkürler Darque Ash. =)

Juno katılıyorum cok genc duruyor gercekten. =)
#8 - Temmuz 24 2009, 17:26:22

Anti-tiKKy

Solda bayagı yaşlı duruyor.

cok sevimlisiin. :dondurma
#9 - Ağustos 14 2009, 18:36:11

Anti-tiKKy

Bu çok güzelmiş, Netoçka bence bunu avatar yapmalı.
#10 - Eylül 24 2009, 19:38:09

Any_one

Evet, netoçka bir kaç hafta önce o resmi avatar yapıp iki dakika sonra da silmiştir aslında. Şimdi yeniden yapabileceğini düşünmektedir.
Ayrıca ne güzel bir fan clubtır bu yahu, üç tatlı ve ben biz bizeyiz. forevır biyork!
-düzeltme; avatarımda çok çikin duruyor yahu, yine değiştirdim.
#11 - Eylül 25 2009, 00:34:42
« Son Düzenleme: Eylül 25 2009, 00:47:12 Gönderen: Netoçka Nezvanova »

O değilde bu kadını küçüklüğümden beri tanıyorum. O zamanlarda internet yok tabi olsada napcam lan miniciğim. Neyse, kendilerini Hidden Place adlı parçanın klibinde tamamiyle tanıdım ve benimsedim. Nası garip gelmişti o klip, gerçi yine karşıma çıksa yine pörtlek gözlerle izlerim yani. Sonra onun o böyle saçma sapan giyinişi nasıda hoşuma gidiyor.

Onun dışında bu kadının şizofrenik bi parçası var ' its oh so quiet ' diye. Allahsız karı, ne bağırıyon laağğğn! dedirtecek tipten.
Neyse al yanacıklarından öpüyorum onun.
#12 - Ekim 01 2009, 11:38:03
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Anti-tiKKy

Mademoiselle Nazvanova, ben bunu da sevdim. Bir tart, ölç benceö.
#13 - Ekim 04 2009, 14:20:12

Az önce indirdim bir sürü şarkısını sıkıntıdan, meraktan.
Cok rahatlatıcı, huzur doldum birden. Dinliyoruz bakalım çok hoşuma gitti amaağğ.

İdit: Soyadına bayıldım. İsim-soyad mükemmel. Gerçek ismiyse tabi, bilemem.

İdit2: Fotoğrafları da cok hoş. Diğişik geldi, biğendim.
#14 - Ekim 10 2009, 19:51:11
« Son Düzenleme: Ekim 10 2009, 19:52:34 Gönderen: Valérie »

Anti-tiKKy

Fettane kadını, nerdesin?
#15 - Ekim 25 2009, 20:18:09

Anti-tiKKy

#16 - Kasım 22 2009, 15:42:29

Fotoğraf ekleyezeem canım sıkılıyor. (6)

Enaa Uyarı.  Seray. :ask

ihi, şuna bak. :))

#17 - Kasım 22 2009, 15:49:41

Yetmedi.

Bu fotoğrafa beyle ayrı bir hoşlantım oluştu.

Yetti.
#18 - Kasım 22 2009, 15:58:48

Anti-tiKKy

Bir ara bunlardan avatar yapıcam, ama daha yeni değiştirdim. Sağol İremcik. =))
#19 - Kasım 22 2009, 17:40:08

Anti-tiKKy

Burda şeker çıkmış evet. ama ağzında çeşitli şeyler varmış gibi. :Ç
#21 - Kasım 23 2009, 11:56:27

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.